Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Andora  - Przewodnik turystyczny

Andora

Podstawowe informacje

Księstwo Andory

Język urzędowy: kataloński
Języki używane: francuski, hiszpański
Stolica: Andora (Andorra la Vella)
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.84 mln
Powierzchnia: 468 km2
Waluta: euro (EUR)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +376
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Andora leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednak ze względu na rzeźbę terenu w kraju panuje klimat górski. Pogoda w Andorze charakteryzuje się chłodną i śnieżną zimą, mroźną na terenach wysokogórskich, i łagodnym latem. Temperatury nie są zbyt wysokie. Średnia roczna temperatura wynosi od 6 °C do 9 °C. Zimą w dolinach średnia wartości utrzymują się na poziomie 0 °C, natomiast na terenach górskich utrzymuje się ujemna temperatura. Zima trwa 6 miesięcy. Lata są stosunkowo ciepłe, ale upalne dni nie występują w ogóle. Średnie wartości letnie wynoszą około 19 °C. Maksymalne wartości osiągają latem 25 °C, rzadko zdarza się, by w dolinach średnia termiczna osiągała 30 °C. Wysoko w górach jest latem chłodno, temperatura rzadko przekracza 15 °C. więcej

Dokumenty i wiza:

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Andory przez okres 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Turystyka:

Andora jest krajem bezpiecznym dla turystów.więcej

Opis:


Andora jest jednym z najmniejszych państw Europy, leżącym w górzystym regionie Pirenejów na styku Europy Zachodniej i Południowej. Kraj cechuje się górzystym krajobrazem i chłodnym klimatem i należy do wysoko rozwiniętych państw Europy. Andora jest najwyżej nad poziomem morza zamieszkiwanym przez ludzi krajem.

Wielu jej mieszkańców trudni się rolnictwem (uprawiając tytoń, ziemniaki) lub hodowlą owiec. Znaczny procent zatrudnionych zajmuje się turystyką, ponieważ Andora jest ważnym rejonem turystyczno-wypoczynkowym w Europie, Hiszpanii i Francji. Przyjeżdża tu wielu miłośników narciarstwa i snowboardu. Dodatkowym magnesem dla turystów są piękne krajobrazy, możliwość zwiedzania starych kościołów, zrobienia zakupów, gdyż oferowane tu towary są obłożone małymi podatkami.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Andory


Jest mieszanką kuchni Hiszpańskiej i Francuskiej. Z tradycji kulinarnej swoich wschodnich sąsiadów, Andora zaczerpnęła tak popularny na na południowym zachodzie Francji (Poitou, Akwitania, Perigord, Quercy, Gaskonia, Pireneje) smalec kaczy i gęsi. Do najbardziej znanych dań lokalnych należy zaliczyć omlet (truites de casseroles), proste danie z ziemniaków i kapusty, spożywane kiedyś przez katalońskich wieśniaków (trixat), szynkę zapiekaną z miodem (rostes amb mel) i niespotykany nigdzie indziej ser (ormatge de tup). Zupy, podobnie jak w Hiszpanii gotowane są najczęściej na baraninie z warzywami i ziemniakami.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Funkcjonuje strefa bezcłowa, jednak przy wywozie zakupionych towarów do państw sąsiednich (Hiszpania, Francja) obowiązują przepisy zgodne z normą unijną. W każdym sklepie można uzyskać informację dotyczącą dozwolonej ilości wywożonych towarów (limity wywozowe są zamieszczone na stronie www.andorra.ad).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na terytorium Andory nie ma zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniająca turystę do korzystania w krajach Unii Europejskiej z bezpłatnej opieki medycznej w sektorze publicznym. Pacjent powinien zapłacić za wystawioną przez lekarza fakturę i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Koszt zwykłej wizyty u lekarza – 60 EUR.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Polski turysta może posługiwać się polskim prawem jazdy. Policja bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia (zwłaszcza za nadmierną prędkość) grożą bardzo wysokie mandaty.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »