Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Demokratyczna Republika Konga  - Przewodnik turystyczny

Demokratyczna Republika Konga

Podstawowe informacje

Język urzędowy: francuski i kongo
Języki używane: Poza francuskim w kraju używa się wiele rdzennych języków
Stolica: Kinszasa
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 66.51 mln
Powierzchnia: 2 344 858 km2
Waluta: frank kongijski (CDF)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +243
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Wielkość obszaru Demokratycznej Republiki Konga sprawia, że klimat jest zróżnicowany. Kraj dzieli się na trzy strefy klimatyczne: klimat równikowy wybitnie wilgotny – występuje w Kotlinie Konga oraz w wąskim pasie wybrzeża. Klimat ten cechuje się brakiem pory suchej. Deszcze padają tu co najmniej przez 140 dni w roku. Na zboczach gór Mitumba występuje górska odmiana klimatu równikowego. Temperatury są stałe o niskich amplitudach. Wahają się od 24 do 27 °C, jednak im wyżej, tym są niższe. Na zboczach gór Mitumba jest zimniej, nawet o 10 °C. Klimat podrównikowy występuje po obu stronach równika, czyli na północ od Kotliny Kongo i w jej południowej części. W strefie tej leżą płaskowyże i wyżyny otaczające kotlinę. Występuje tam jedna lub dwie pory suche. Im dalej od równika, tym opady są mniejsze. W Kinszasie pora sucha trwa 4 miesiące, a w Lubumbashi na południu kraju – 6 miesięcy. Temperatury też ulegają zmianie, a konkretnie ich amplitudy. W okresach bezdeszczowych jest najgoręcej, temperatura wynosi średnio około 30 °C. Pod koniec pór deszczowych temperatury obniżają się do 20 °C. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wysoko położonych. Sucha odmiana klimatu podrównikowego występuje jedynie na południowych krańcach Demokratycznej Republiki Konga. Pora sucha trwa co najmniej pół roku, do ośmiu miesięcy. W porach suchych jest gorąco, choć temperatury nie są tak duże jak w strefie sahelskiej. Jest to spowodowane tym, że obszar lądowy południowej części Afryki jest mniejszy niż północnej. więcej

Możliwości płatnicze:

W większych sklepach, lepszych restauracjach i w hotelach można płacić dolarami amerykańskimi. Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany. Poza Kinszasą wymiana euro utrudniona. Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi (z wyjątkiem kilku sklepów w Kinszasie, Grand Hotelu, Hotelu Memling i agencji Air France).więcej

Dokumenty i wiza:

Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie. Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę ruandyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK.więcej

Czas:

UTC od +1 do +2więcej

Opis:


Demokratyczna Republika Konga, położone w środkowej części Afryki po obu stronach równika, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa. Największe miasta kraju: Kinszasa, Lubumbashi, Mbuji-Mayi, Kisangani, Kananga. Kraj zamieszkuje 250 grup etnicznych. Największe to Kongo, Luba i Mongo.

Niemal cały obszar Kotliny Konga porośnięty jest wiecznie zielonymi lasami tropikalnymi. Lasy te charakteryzują się bogactwem wielu gatunków drzew, i krzewów. Lasy Kotliny Konga cechują się także wielowarstwową strukturą drzew i trwałością procesów fizjologicznych. W lasach tych występuje całe mnóstwo lian i porośli, a wiele drzew osiąga 50 metrów wysokości. Obrzeża kotliny, ale także obszary leżące w samej kotlinie, porośnięte są mozaiką lasów i gęstych drzewiastych sawann. Obszary zachodnie, w ujściu Konga, pokryte są bagiennymi lasami, które są okresowo zalewane. Lasy te są znacznie uboższe gatunkowo niż lasy równikowe. Cechą charakterystyczną tychże lasów są korzenie oddechowe, tzw. pneumatofory, wystające ponad pokrywę glebową. Zbocza gór porastają górskie lasy równikowe. Drzewa tych lasów są niższe niż drzewa rosnące w kotlinie. Powyżej 2500 m n.p.m. występuje roślinność afroalpejska, pozbawiona lasów. Na północ i na południe od Kotliny Konga występują suche lasy, zrzucające liście w porze suchej. Lasy te w głównej mierze porastają południe kraju. Im dalej na południe, tym lasów jest mniej i pojawia się gęsta sawanna gwinejska. Są to sawanny porośnięte drzewami i wysokimi trawami. Dalej na południe sawanny są nieco rzadsze, a Wyżynę Katanga porastają lasy tropikalne, których wszystkie drzewa całkowicie tracą liście w porze suchej. Niektóre odcinki wybrzeża, zwłaszcza przy ujściu Konga, porastają lasy namorzynowe z charakterystycznymi wyniesionymi ponad lustro wody korzeniami.

Świat zwierząt cechuje ogromne bogactwo gatunków, choć wiele z nich żyje w ukryciu. Poza mnogością małp żyjących na drzewach lasów tropikalnych, w górach można spotkać goryle. Wśród większych gatunków małp, poza gorylami, występuje wiele pawianów i koczkodanów. Ze względu na duża ilość cieków wodnych w Kongu żyje wiele krokodyli i hipopotamów. Rzeki Demokratycznej Republiki Konga cechuje duże bogactwo gatunkowe ryb. W najbardziej niedostępnych miejscach lasów można spotkać spokrewnione z żyrafą okapi. Wyjątkowa jest też różnorodność ptaków, wiele z nich ma wielokolorowe upierzenie, np. bananojady i dzioborożce. Obszary suchych lasów i sawann także są bogate w rozmaite gatunki zwierząt. Występuje tam szeroki wachlarz zwierząt kojarzonych z kontynentem afrykańskim, takich jak lwy, słonie, bawoły czy hieny, a także antylopy i żyrafy. Państwo dba o przyrodę. W Demokratycznej Republice Konga utworzono wiele parków narodowych i obszarów ochronnych dla ochrony zarówno roślin, jak i zwierząt. Najbardziej znane z parków to: Wirunga i Upemba. Przyroda wielu tych parków jest jednak zagrożona ze względu na kłusownictwo i trwające w kraju konflikty zbrojne.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Przy wwozie urządzeń elektronicznych (np. komputer osobisty, telefon satelitarny) władze żądają informacji na temat przeznaczenia tego sprzętu. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).

MELDUNEK. Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Po przyjeździe do Kinszasy obywatele z krajów Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa powinni zarejestrować się w swoich przedstawicielstwach dyplomatycznych. Dla obywateli polskich przedstawicielstwem właściwym terytorialnie jest ambasada RP w Luandzie.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Okresowo wybuchają epidemie cholery, dżumy i eboli. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i przegotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 25–50 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100–250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym. W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróżowanie po kraju jest bardzo trudne. Na wyjazd do interioru należy uzyskać zgodę władz administracyjnych. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Żołnierze podczas kontroli domagają się pieniędzy, papierosów itp. W Kinszasie należy unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania. W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Jednak ze względu na nieprzestrzeganie europejskich przepisów bezpieczeństwa wszystkie kongijskie linie lotnicze znalazły się na europejskiej czarnej liście.

BEZPIECZEŃSTWO. W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy. Trzeba wystrzegać się fałszywych kontroli policyjnych, które często okazują się próbą kradzieży. W trakcie kontroli zaleca się przedstawianie władzom miejscowym tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, na całym terytorium często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.
   W miastach ok. godziny 8.00 i 18.00 odbywa się ceremonia wciągania i opuszczania flagi państwowej – wstrzymywany jest wówczas ruch pieszy i kołowy, obowiązuje zakaz fotografowania.
   Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. W Ministerstwie Informacji można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych (koszt 200 USD). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, lotnisk i wszystkich budynków publicznych.
   W Kinszasie istnieje możliwość wypożyczenia samochodu z kierowcą (koszt ok. 70-80 USD).
   Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony 2–3 doby przed odlotem.
   W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.
   Przyjeżdżający do DRK powinien znać w stopniu podstawowym język francuski. Znajomość innych języków obcych wśród miejscowej ludności jest znikoma, dotyczy to także urzędników administracji państwowej i samorządowej.
   Uwaga: Sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga [dalej: DRK] pozostaje niestabilna. W prowincjach Nord Kivu, Sud Kivu i Orientale działają grupy zbrojne i rebelianci. Okresowo dochodzi do potyczek zbrojnych. Z tego powodu stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony.

Galerie z: Demokratyczna Republika Konga



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »