Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Dominika  - Przewodnik turystyczny

Dominika

Podstawowe informacje

Wspólnota Dominiki

Język urzędowy: angielski
Języki używane: patos, angielski
Stolica: Roseau
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.07 mln
Powierzchnia: 754 km2
Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +1767
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Dominika leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi opadami deszczu i średnimi temperaturami powyżej 20 °C. Wyspę oblewają ciepłe prądy morskie, kształtujące wilgotny klimat regionu. Temperatury są wysokie i w okresie zimowym wynoszą średnio 24-25°, a w letnim średnie wartości wynoszą 27-28 °C. Nie występują temperatury ekstremalne, dobowe amplitudy są niewielkie. Nieco nisze wartości termiczne notuje się wyżej w górach, jednak na terenach górskich średnia roczna jest wyższa niż 20 °C, co jest związane z niską wysokością gór. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność powietrza sięgająca 90% i nie schodząca poniżej 70%. Latem i wczesną jesienią rokrocznie wyspa jest nawiedzana przez cyklony tropikalne i sztormy. więcej

Dokumenty i wiza:

Od obywateli polskich nie są wymagane wizy przy wjeździe na Dominikę pod warunkiem ze pobyt nie przekracza 21 dni. Pobyt można przedłużyć w Departamencie Migracji Kwatery Głównej Policji w Roseau. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz wystarczającej ilości środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu.więcej

Czas:

UTC -4więcej

Turystyka:

Nietypową atrakcją wyspy są źródła mineralne oraz górskie jezioro z wodą podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy. Ciekawa formą zwiedzenia lasu tropikalnego jest przejazd wśród koron drzew kolejką linową, dającą możliwość obserwacji życia ogromnej menażerii ptaków, jaka występuje na Dominice. Szczególnie upodobały sobie to miejsce papugi. Dwa gatunki papug obecnych na wyspie nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to: amazonka cesarska (Amazona imperialis), która jest narodowym ptakiem Dominiki oraz amazonka dominikańska (Amazona arausiaca). Słynnym produktem jest dominikańskie piwo kubuli, które w 2002 roku otrzymało Złoty Medal w konkursie Monde Selection Aword, organizowanym przez browarników belgijskich. Na Dominice, oprócz standardowych atrakcji oferowanych przez „karaibskie raje”, można obserwować wieloryby oraz przyjrzeć się bliżej życiu i zwyczajom Indian karaibskich – Kalinago, których około 500-osobowa grupa zamieszkuje jeszcze wyspę.więcej

Opis:


Dominika, jest małym państwem wyspiarskim leżącym w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, w grupie Wysp Zawietrznych wchodzących w skład Małych Antyli. Ta niewielka wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku. Kraj ten cechuje się górzystym krajobrazem i równikowym klimatem.

Szata roślinna jest bardzo dobrze zachowana. Dwie trzecie kraju pokrywają tropikalne lasy wiecznie zielone. W lasach tych występuje wiele gatunków drzew, a do najważniejszych należą mahonie, drzewa chlebowe i cedry. Charakterystyczne dla tych lasów jest występowanie lian i epifitów, a także liliowatych i storczykowatych. Charakterystyczne są także palmy, które rosną w każdym zakątku wyspy. Fauna pomimo, że występują dobre warunki siedliskowe jest uboga, i należy do neotropikalnej krainy antylskiej. Na Dominice nie ma dużych ssaków, liczne są gryzonie, z największym z nich aguti, a także nietoperze. Liczne są także gady, głównie węże i jaszczurki. Bogaty jest świat ptaków około 130 gatunków, głównie morskich. Z lądowych charakterystyczne są kolibry. Wody morskie, obfitują w różne gatunki jak żółwie olbrzymie, Kraby i delfiny. W 1975 roku utworzono Park Narodowy Morne Trois Pitons, wokół wulkanu.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Należy deklarować wwożone i wywożone środki finansowe. Inne przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIA. Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia. Lekarz może jednak zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu oraz profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów). Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Koszt wizyty lekarskiej w prywatnej klinice od 30 – 50 USD. Polecany szpital: Princess Margaret Hospital

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdu można uzyskać na podstawie ważnego międzynarodowego prawa jazdy, po wniesieniu opłaty w wysokości ok. 30 USD. Ruch uliczny lewostronny.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Nie występuje większe zagrożenie przestępczością, turyści mogą ewentualnie paść ofiarą drobnych kradzieży.

Galerie z: DominikaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »