Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Dżibuti  - Przewodnik turystyczny

Dżibuti

Podstawowe informacje

Republika Dżibuti

Język urzędowy: francuski, arabski
Języki używane: francuski, arabski, afar, somalijski
Stolica: Dżibuti
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.50 mln
Powierzchnia: 23 200 km2
Waluta: frank dżibutyjski (DFR)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +253
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

W Dżibuti panuje klimat podrównikowy suchy, gorący i pustynny. Średnie temperatury stycznia 25-30 °C, sierpnia 33-35 °C (w stolicy kraju: lipiec 31-41 °C, styczeń 23-29 °C). Jest to jeden z najgorętszych i najbardziej suchych krajów na ziemi. Z powodu ekstremalnych temperatur Dżibuti nazywane jest tyglem Afryki. Od maja do września temperatury mogą przekraczać nawet 50 °C. To właśnie w Dżibuti zanotowano najwyższą nieoficjalną temperaturę na Ziemi: 63 °C. Jednocześnie kraj cechuje wysoka wilgotność powietrza, utrzymująca się przez cały rok. Dżibuti znajduje się pod niewielkim wpływem monsunów, czasami kraj nawiedzany jest jednak przez cyklony tropikalne, należą do rzadkości w tej części świata. Cyklony te zawsze powodują powodzie w kraju. Kraj nękany jest także częstymi suszami. więcej

Możliwości płatnicze:

Kartą kredytową można płacić tylko w niewielu miejscach. W Dżibuti nie ma bankomatów. Należy przywieźć dewizy w gotówce lub międzynarodowo uznane czeki podróżne (travellers-cheques). W przypadku dolarów amerykańskich (USD), w miejscach wymiany waluty (w tym również w hotelach) akceptowane są tylko banknoty nie starsze niż z 2003 r.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę turystyczną wystawioną na okres 30 dni. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Dżibuti w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 20 USD.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Dżibuti, Państwo położone we wschodniej Afryce na Półwyspie Somalijskim. Leży nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńska i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią, Etiopią i Erytreą. Dżibuti zajmuje obszary o charakterze pustynnym i półpustynnym. Powierzchnia górzysto-wyżynna, charakterystycznym krajobrazem są pasma gór zrębowych (na północy góry Mabla i Goda), które stanowią przedłużenie Gór Danakilskich, położonych w Erytrei. Topografia kraju ukształtowana jest głównie przez działalność wulkaniczną. Na terenie Dżibuti znajduje się najniższy punkt Afryki - Jezioro Asal - 150 m p. p. m.

Dżibuti jest krajem o pustynnym krajobrazie, zdominowanym przez góry. Z tego względu dominuje tam roślinność półpustynna i pustynna, tylko na wybrzeżu występują nieliczne lasy namorzynowe. Na północy kraju na stokach gór rosną lasy, objęte ochroną w ramach parku narodowego Forêt du Day. Dawniej w Dżibuti występowało wiele gatunków zwierząt, które obecnie uznawane są za wymarłe w tym kraju (np. żyrafy). Ze ssaków kopytnych na uwagę zasługuje osioł afrykański. Stosunkowo bogaty jest świat gadów, reprezentowany m.in. przez gekona. W kraju występuje także 11 podgatunków skorpionów, w tym Butheolus andersoni. Liczne są też węże, takie jak grzechotnik czy kobra. W wodach Morza Czerwonego można spotkać wiele gatunków ryb, w tym tuńczyka.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie różnią się od powszechnie stosowanych.

MELDUNEK. Obowiązek meldunkowy dotyczy cudzoziemców przebywających w Dżibuti ponad 30 dni.

UBEZPIECZENIE. Nie ma przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zaleca się jednak wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków oraz na ewentualność medycznej ewakuacji drogą lotniczą w sytuacjach zagrażających życiu.

CHOROBY, SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Cholera jest dość powszechną chorobą w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody tylko butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem. W Dżibuti dość powszechne są malaria oraz gorączka dengue. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych. Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach. Przy wjeździe wymagana jest międzynarodowa książeczka szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Zalecane są również szczepienia między innymi przeciwko żółtaczce A i B, tyfusowi, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych. W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna, a na prowincji często nie ma klinik. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 30 USD, za dobę w szpitalu prywatnym trzeba zapłacić ponad 100 USD. Leki często są niedostępne lub bardzo drogie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów. Aby dojechać do celu warto wynająć przewodnika, dostępnego na większości skrzyżowań, co również jest stosowane przez miejscowych taksówkarzy. W północnym dystrykcie Tadjourah, w dystrykcie Obock oraz w na południu w okolicy Ali Sabieh istnieje niebezpieczeństwo natrafienia na miny lądowe. Nie należy podróżować nieutwardzonymi drogami bez wcześniejszego upewnienia się u lokalnych władz czy drogi te są bezpieczne.

BEZPIECZEŃSTWO. Niebezpieczna jest prowincja, regiony skupisk uchodźców. Stolica jest stosunkowo bezpieczna ze względu na dużą bazę wojsk francuskich i jednostek amerykańskich. Kradzieże są zjawiskiem dość powszechnym w Dżibuti, dlatego nie zaleca się spacerowania po mieście po zapadnięciu zmroku. Zdarzają się przypadki napaści na prowincji. Podróżowanie samochodem poza miasta w nocy jest niebezpieczne ze względu na dużą częstotliwość wypadków na drogach powodowanych przez nieoświetlone pojazdy oraz swobodnie spacerujące po drogach zwierzęta. Na głównych drogach policja sporadycznie zatrzymuje podróżujących w celu sprawdzenia dokumentów. Należy mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Należy szczególnie unikać regionu przygranicznego z Erytreą. Od kwietnia 2008 r. pomiędzy Dżibuti a Ertytreą toczy się spór o terytoria przygraniczne. Istnieje  niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych z sąsiadującej od południa Somalii. Notuje się coraz częstsze ataki pirackie na wodach Morza Czerwonego oraz w Zatoce Adeńskiej przez zorganizowane grupy z Somalii.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Koszty utrzymania w Dżibuti należą do najwyższych na świecie.
   Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór raczej konserwatywny.  
   Dniem wolnym od pracy jest piątek.

Galerie z: Dżibuti



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »