Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Fidżi  - Przewodnik turystyczny

Fidżi

Podstawowe informacje

Republika Wysp Fidżi

Język urzędowy: fidżi, angielski
Języki używane: fidżi, angielski, hindi
Stolica: Suva
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.84 mln
Powierzchnia: 18 272 km2
Waluta: dolar Fidżi (FJD)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +679
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Fidżi jest krajem leżącym w strefie klimatu równikowego, na który wpływ mają pasaty wiejące z południowego wschodu. Temperatury mają przebieg typowy dla równikowego wilgotnego klimatu ze średnią roczną 27 °C. W lipcu i sierpniu średnie wartości termiczne wynoszą 26 °C, a styczniu-lutym sięgają 30 °C. Wyspy Fidżi cechują się dość wyraźnymi amplitudami dobowymi siegającymi 12 °C. Opady są wysokie. Występują duże różnice w opadach regionalnych. Południowo-wschodnia i wschodnia część wysp, stoki dowietrzne, to tereny gdzie roczne opady sięgają 3 000 mm, a nawet odnotowywane są wartości sięgające 6 500 mm rocznie. Najmniejsze opady występują w miejscach zawietrznych, w północno-zachodniej części kraju. Tereny te rocznie otrzymują 1 500 mm i tam zaznacza się kilkumiesięczna pora sucha. Na większości obszarów Fidżi nie ma wyraźnej pory suchej, a jedynie występuje okres z mniejszą ilością opadów, ma to miejsce w lipcu i w sierpniu. Wyspy nawiedzane są latem (luty, marzec) przez cyklony tropikalne. więcej

Możliwości płatnicze:

Bankomaty dostępne we wszystkich miastach.więcej

Dokumenty i wiza:

Posiadacze polskich pasz­por­tów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrot­ny lub upraw­niający do kontynuacji podróży. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju). Przepisy wizowe zmieniają się często.więcej

Czas:

UTC +12więcej

Opis:


Fidżi, państwo wyspiarskie, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu. Jest państwem leżącym w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, w pacyficznej części zwanej Melanezją. Wyspy Fidżi cechują się różnorodnością geologiczną i krajobrazową. Panuje na nich tropikalny klimat, a szata roślinna jest dobrze zachowana.

Szata roślinna wysp jest dobrze zachowana, dwie trzecie powierzchni Fidżi stanowią obszary leśne. Większość terenów leśnych stanowią tropikalne lasy wiecznie zielone, które cechują się bogactwem gatunkowym. W lasach tych rosną drzewiaste paprocie, palmy i bambusy. Resztę terenów leśnych stanowią lasy, które zrzucają liście w porze suchej. Bardziej suche tereny zajmuje wilgotna sawanna, a nad rzekami rosną lasy galeriowe. Najbardziej suche tereny, w zachodniej części wysp to obszary porośnięte suchą sawanną trawiastą, gdzie rosną akacje i drobnolistne drzewa mirtowate. Liczne są rafy koralowe. Fauna Fidżi należy do polinezyjskiego regionu krainy australijskiej. Najpowszechniejsze są gady, do których należy wiele gatunków jaszczurek i węży. Liczne są także ptaki. Ssaki reprezentują dzikie kozy i świnie i nietoperze. Dla tego regionu charakterystyczne jest bogactwo zwierząt morskich w tym wielu gatunków ryb.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest posiadanie pełnego ubez­pie­czenia (zwłaszcza zdrowotnego – z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej i konieczność ewakuacji chorego lub rannego w wypadku).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia – zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W regio­nach wiejskich należy spożywać wodę tylko w zamkniętych orygi­nalnie butelkach. Lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty go­tówką, często przed udzieleniem pomocy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać pro­wa­dzenia samochodów nocą ze względu na zagro­żenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta.

BEZPIECZEŃSTWO. Po­dró­żujący powinni liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do rozruchów społecznych. Należy unikać wszelkich zgroma­dzeń publicznych i demonstracji. Istnieje zagrożenie przestęp­czością pospolitą (napady i rozboje na tle rabunkowym). Trzeba zachować dużą ostrożność, nie nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, kosztowności przechowywać w sejfach hotelo­wych, unikać sa­mot­nych spacerów w nocy, trzymać oddzielnie foto­kopię paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeki podróżne itp.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku wystę­po­wania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania.
   Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami reki­nów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizo­wane w stolicy kraju.
   Dodatkowe informacje dostępne są na stronach inter­neto­wych (np. www.fiji.gov.fj).

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »