Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Filipiny  - Przewodnik turystyczny

Filipiny

Podstawowe informacje

Republika Filipin

Język urzędowy: filipiński, angielski
Języki używane: 171 języków, filipiński jako ponadregionalny
Stolica: Manila
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 92.68 mln
Powierzchnia: 300 000 km2
Waluta: peso filipińskie (PHP)
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +63
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Podziemna Rzeka Puerto Princesa – jeden z nowych cudów natury

Jest drugą co do długości podziemną rzeką na świecie, a od 11 listopada 2011 roku figuruje na liście Nowych Siedmiu Cudów Świata. Aby ją zobaczyć, trz »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat Filipin zalicza się do strefy klimatów równikowych o wybitnych cechach klimatu monsunowego. Pogoda na Filipinach jest gorąca i wilgotna, gdzie do głównych cech należy cykliczność zmian kierunku wiatrów i intensywności deszczy, co jest związane z monsunami. Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28°C. Jednakże tuż przed nastaniem wilgotnej pory monsunowej temperatury osiągają w dzień 35-37°C. Temperatura w wyższych partiach gór jest niższa, ale jej średnia wartość nie spada poniżej 15°C. Odczuwalne wartości termiczne na Filipinach potęguje wysoka wilgotność, która przez cały rok wynosi 80% i więcej, a w czasie monsunu sięga nawet 100%. Filipiny jako kraj leżący w strefie równikowej cechuje się obfitością deszczy. Maksima opadowe na Filipinach przypadają na okres od maja do października. Najbardziej sucho jest w okresie wczesnej wiosny, tuż przed nastaniem monsunu letniego. Oczywiście w większości kraju okres ten nie jest pozbawiony opadów. Na Filipinach nie ma pory suchej, choć regiony zawietrzne, cechują się bardzo słabymi opadami tuż przed nastaniem monsunu letniego. Do częstych zjawisk należą burze, a także cyklony tropikalne. Obszar zachodniego Pacyfiku, a - co za tym idzie – wschodnich Filipin, jest regionem częstego występowania tych wiatrów. Tajfuny, bo tak są nazywany w Azji, powstają w zachodniej części oceanu, a następnie wędrują nad wschodnie wybrzeża kraju. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 21 dni - wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Turyści nie mogą przedłużyć pobytu bezwizowego. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić przed podróżą o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne na okres do 59 dni. Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 750 PHP.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Turystyka:

Atrakcje turystyczne: lasy tropikalne, liczne białe plaże, rafy, endemiczna faunawięcej

Opis:


Filipiny, państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego i pacyficznego pierścienia ognia powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny i trzęsienia ziemi, jednak czyni z nich także jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao.

Na Filipinach występuje prawie 10 tysięcy gatunków roślin, w tym 3 tysiące gatunków drzew. Liczba gatunków jest więc znaczna, jednak przyroda jest zdegradowana. Lasy równikowe pierwotnie pokrywały niemal cały kraj, obecnie ich pozostałości zajmują jedynie 36% powierzchni kraju. Lasy te porastają wnętrza wysp. Jednym z ważnych gatunków drzew jest mahoń filipiński. W miejscach, gdzie lasy tropikalne zostały wycięte, głównie w górach północnego Luzonu, rosną lasy sosnowe, a na innych terenach zbiorowiska trawiaste zwane cogon. Świat zwierzęcy jest typowy dla Regionu Sundajskiego. Na Filipinach żyją bawoły (m.in. bawół indyjski arni) i jelenie, np. sambar filipiński i introdukowany jeleń wschodni. Spośród ssaków naczelnych występują tu małpy wąskonose, jak np. makak jawajski i wyraki, a z owadożernych – tupaje. Licznie reprezentowane są gady, z których największe to krokodyl filipiński i krokodyl różańcowy, które spotkać można na terenach podmokłych w pobliżu rzek i ich ujść. Do przedstawicieli gadów należą także węże, jak pytony (w tym jeden z największych gatunków węży – pyton siatkowy) oraz jadowite kobry, w tym największa z jadowitych węży kobra królewska.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych.

MELDUNEK. Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Przedłużenie jednak pobytu ponad okres określony w wizie zagrożone jest karą grzywny.

UBEZPIECZENIE. Nie wymaga się posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) - 40 USD. Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.  Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie jest jednak zalecana podróż w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania w późnych godzinach wieczornych.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością w Manili, choć w ostatnim roku wzrosła liczba napadów rabunkowych. Nie należy jednak zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Poza stolicą należy zachować szczególną ostrożność. W godzinach wieczornych i nocnych należy wystrzegać się poruszania poza głównymi dzielnicami i w rejony zamieszkane przez biedotę. Zaleca się korzystanie tylko z taksówek hotelowych. Na Filipinach miały miejsce porwania cudzoziemców dla okupu.

Galerie z: Filipiny



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »