Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gambia  - Przewodnik turystyczny

Gambia

Podstawowe informacje

Republika Gambii

Język urzędowy: angielski
Języki używane: mandingo, wolof
Stolica: Bandżul
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 1.69 mln
Powierzchnia: 11 295 km2
Waluta: dalasi (GMD)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +220
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Gambia leży w strefie klimatu podrównikowego suchego, opady są jednak zróżnicowane. Opady występują głównie w porze suchej, która trwa mniej więcej pół roku i występuje w okresie letnim (czerwiec – październik). Temperatury mają niewielkie amplitudy ze względu nie tylko na bliskość pasa rónikowego, ale też na wpływ oceanu. Jednak na wschodnich krańcach Gambii (300 km od oceanu) średnie temperatury wahają się od 24 do 30 °C na wschodzie. Na zachodzie zaś, gdzie większy wpływ wywiera ocean, wartości te wahają się od 24 do 26 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA – środek płatniczy w krajach sąsiednich – uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna, niemniej nadal działa czarny rynek.więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie lub bezpośrednio na granicy. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej Konsulatu: www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o okazanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Turystyka:

Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj atrakcyjny i często odwiedzany przez turystów.więcej

Opis:


Gambia, państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, przy ujściu rzeki Gambii. Ta brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965 r. Kraj ten jest najmiejszym państwem w Afryce położonym na stałym lądzie. Zajmuje wąski pas terytorium wzdłuż rzeki Gambia.

Faunę Gambii cechuje bogaty w liczbę gatunków świat ptaków. Przede wszystkim występuje wszelkie ptactwo wodne, żyjące na brzegami rzek i w lasach namorzynowych. Łącznie występuje 400 gatunków ptaków, m.in. pojawiające się w okresie zimowym europejskie ptaki rodzime, takie jak żurawie i czaple białe. Występują także zimorodki i kormorany. Na wybrzeżu w pobliżu łowisk pełno jest mew i innych ptaków żywiących się rybami. Z ssaków powszechnie występują małpy, a w rzekach krokodyle. Te jednak są rzadko spotykane, więcej jednak jest hipopotamów. Powszechnie na sawannach występują antylopy. Szata roślinna zmienia się w kierunku zachód-wschód. Wybrzeże, jak i szerokie estuarium, porastają lasy nomorzynowe, a dolina rzeczna jest porośnięta wiecznie zielonymi lasami galeriowymi. Obszary leżące dalej na wschód są zdominowane przez sawannę, najpierw gwinejską, a potem sudańską. Są to obszary należące do regionu sahelskiego. Charakterystycznymi drzewami sawann są baobaby i akacje. W wielu rejonach, szczególnie w miastach i w strefie nadmorskiej rosną palmy. W Gambii utworzono kilka obszarów chronionych. Są to m.in. rezerwat Abuko (200 gatunków ptaków) i Park Narodowy Rzeki Gambia, gdzie prowadzone są badania nad życiem szympansów, sprowadzonych tam w 1979 roku.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszel­kie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

PRZEPISY PRAWNE. Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

UBEZPIECZENIE. Obowiązuje ubezpieczenie samochodu (dodatkowo z informacją: „uznawane w Gambii”) oraz ubezpieczenie osobowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. choroby brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Warto połączyć zwiedzanie Gambii z wyjazdem do Senegalu, choć ceny usług turystycznych, pamiątek, wyżywienia itp. są tam wyższe. Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

BEZPIECZEŃSTWO. Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

RELIGIA, OBYCZAJE. W kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80% mieszkańców Gambii wyznaje islam, i przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

PRZYDATNE INFORMACJE:
•   Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, oferujących swe usługi. Stanowcza, acz grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
•   Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
•   Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »