Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Guam  - Przewodnik turystyczny

Guam

Podstawowe informacje

Terytorium Guamu

Język urzędowy: angielski, czamorro
Języki używane: angielski, chamorro, filipiński
Stolica: Hagåtña
Ustrój polityczny: terytorium nieinkorporowane
Liczba ludności: 0.17 mln
Powierzchnia: 541,3 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +1671
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Guam leży w strefie klimatu równikowego, wilgotnego. Średnie temperatury wynoszą 26-27 °C, gdzie roczne wahania są niewielkie. Dobowe różnice nie przekraczają 5 °C. Opady deszczu są wysokie. Brak pory suchej, jednakże występuje okres ze zmniejszoną intensywnością opadów. Największe opady mają miejsce od sierpnia do października. Guam leży w strefie działań huraganów – tajfuny, które nawiedzają wyspę w okresie największych opadów, a także do okresu listopad-grudzień. więcej

Dokumenty i wiza:

Wymaga jest wiza amerykańska.więcej

Czas:

UTC +10więcej

Opis:


Guam, wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, w Oceanii. Guam jest terytorium zamorskim Stanów Zjednoczonych. Wyspa ta leży w zachodniej części Oceanu Spokojnego i jest największą w archipelagu Mariany. Guam cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i tropikalnym, wilgotnym klimatem.

Pomimo dominacji katolicyzmu, zachowały się jeszcze tradycyjne wierzenia i tabu. Podczas świąt często zakładane są tradycyjne maski ludu Chamorro. Atrakcją kulinarną wyspy jest potrawka z latających lisów, endemicznego gatunku nietoperzy (Pteropus mariannus).

Roślinność jest dobrze zachowana, choć w wielu miejscach występują tereny rolnicze. Wyspę cechuje się bogactwem gatunkowym, gdzie rośnie ponad 600 gatunków roślin z czego około 100 to drzewa. Na wyspie rośnie głównie roślinność tropikalna, a także subtropikalna. Do głównych gatunków drzew należą bananowce, palmy kokosowe i drzewa chlebowe oraz ifil. Liczne są rośliny kwiatowe, paprocie, a na wybrzeżu występują fragmenty roślinności namorzynowej. Faunę reprezentują głównie ptaki, oraz gady. Ptaki reprezentują zarówno gatunki lądowe jak i morskie, należą do nich siewki, bieliki, gołębie i wiele innych gatunków ptaków. Do gadów należą m.in. gekony i węże. Charakterystycznym skorupiakiem jest krab palmowy. Na Guam sprowadzono także zwierzęta które wcześniej nie występowały na wyspie, jak np. dziki. W wodach oceanu występuje wiele gatunków ryb, w tym rekiny.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ (dot. USA):

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Opieka medyczna jest ograniczona. W ciepłych i wilgotnych miesiącach, zwłaszcza od marca do maja, zdarzają się epidemie gorączki tropikalnej (dengi) wywoływanej przez komary.

BEZPIECZEŃSTWO. Problemem jest drobna przestępczość, należy zatem przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Od czerwca do grudnia na Guam zdarzają się tajfuny, które powodują przerwy w dostawach wody i prądu oraz zakłócenia w ruchu lotniczym. Lotnisko bywa również zamknięte z uwagi na potrzeby znajdujących się tu baz wojskowych.
   Guam jest terenem sejsmicznym. W przypadku klęsk żywiołowych lokalne władze udzielają wskazówek, jak należy postępować.
   Pozostałe informacje dotyczące Stanów Zjednoczonych odnoszą się również do Guam.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »