Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gujana  - Przewodnik turystyczny

Gujana

Podstawowe informacje

Kooperacyjna Republika Gujany

Język urzędowy: angielski
Języki używane: hindi karaibskie, urdu
Stolica: Georgetown
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.77 mln
Powierzchnia: 214 970 km2
Waluta: dolar gujański (GYD)
Religia dominująca: protestantyzm, hinduizm
Kod telefoniczny: +592
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Gujana w większości swojego obszaru znajduje się w strefie klimatu równikowego i jedynie na południowym zachodzie w obrębie Wyżyny Gujańskiej - podrównikowy wilgotny. Większość kraju znajduje się pod wpływem gorących i wilgotnych mas powietrza morskiego. Region Wyżyny Gujańskiej jest nieco bardziej suchy. Na terenach nizinnych, czyli tam gdzie występuje klimat równikowy, temperatury są wysokie przez cały rok, amplitudy roczne i dobowe niewielkie. Temperatury wynoszą do 27 °C do 29 °C. Im dalej na południe i na południowy zachód tym amplitudy są wyższe. Opady są wysokie, typowe dla klimatu równikowego. Region południowo-zachodni reprezentuje nieco bardziej suchy klimat - podrównikowy wilgotny. Amplitudy termiczne w ciągu roku są tam wyższe od 25 °C do 30 °C. W górach średnie temperatury wynoszą 18 °C. Na południu kraju zdarza się, że temperatura zimą (pora sucha) wzrasta do nawet 39 °C. Jako, że obszar Wyżyny Gujańskiej cechuje się klimatem podrównikowym, to opady ta są niższe. Pora sucha trwa średnio 4 miesiące. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli polskich przy wjeździe do Gujany obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy wypełnić dwa wnioski i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe. Wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli (e-mail: embassy.guyana@skynet.be – pod tym adresem można uzyskać informacje, w jaki sposób dokonać opłat za wizę) bądź w Ambasadzie Gujany w Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany – ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje posiadanie biletu powrotnego i środków pieniężnych na utrzymanie podczas pobytu. W przypadku niemożności złożenia wniosku w placówce dyplomatycznej Gujany, można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy przy wjeździe.więcej

Czas:

UTC -4więcej

Opis:


Gujana, (Guyana) państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczace na północnym zachodzie z Wenezuelą, na południowym zachodzie i południu z Brazylią a na wschodzie z Surinamem. Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa. Gujana jest nizinnym krajem o wilgotnym, równikowym klimacie i bujnej, dobrze zachowanej roślinności.

Roślinność jest dobrze zachowana. Około 85% powierzchni kraju porasta wilgotny las tropikalny w którym występują cenne gatunki drzew o twardym drewnie. Liczne są pnącza i epifity. W południowo-zachodniej części kraju znajduje się wilgotna sawanna, która jest wykorzystywana jako pastwiska dla bydła. Lasy w strefie Wyżyny Gujańskiej zrzucają liście w porze suchej. Wybrzeże porasta szeroki las namorzynowy oraz roślinność bagienna. Świat zwierząt jest zróżnicowany i dość dobrze zachowany. W lasach żyją jaguary. kapibary, leniwce, mrówkojady i pancerniki. Bogaty jest świat ptaków do których należą tukany i kolibry. W lasach liczne są także gady w tym wiele gatunków jadowitych węży. Liczne owady, szczególnie niebezpieczne gatunki dużych, jadowitych pająków. Na wybrzeżu występują tereny lęgowe żółwi morskich. Rzadkim gatunkiem w tym regionie jest także kajman czarny.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIA. Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarze mogą żądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia przeciw żółtej febrze obowiązkowe w wypadku przyjazdu z wielu krajów Afryki i Ameryki Południowej (m.in. Wenezueli, Brazylii i Surinamu). Ponadto szczepienie to zalecane dla wszystkich turystów, w tym dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Inne zalecane szczepienia – przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. Zalecana profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów) i leptospirozie (unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych). Unikać spożywania surowych produktów i nie przegotowanej wody. Ograniczona możliwość uzyskania opieki medycznej (niski standard usług, zwłaszcza poza stolicą).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

BEZPIECZEŃSTWO. Dość wysokie zagrożenie przestępczością (kradzieże, napady z bronią w ręku, włamania, zabójstwa). Należy unikać poruszania się po zmroku i zachować szczególną ostrożność w dużych skupiskach ludzkich (np. centrum Georgetown). Należy korzystać z usług renomowanych korporacji taksówkarskich oraz hoteli o wyższym standardzie. Unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (biżuteria, sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »