Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gwatemala  - Przewodnik turystyczny

Gwatemala

Podstawowe informacje

Republika Gwatemali

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański
Stolica: Gwatemala
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 12.01 mln
Powierzchnia: 108 890 km2
Waluta: quetzal (GTQ)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +502
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Gwatemala leży w strefie klimatów okołorównikowych. Południowa część kraju leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, a północna w strefie równikowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Północna część kraju jest wilgotniejsza, będąca pod wpływem ciepłych i wilgotnych prądów morskich, zaś południowa część dostaje się pod wpływ suchszych mas pacyficznych. Południowe wybrzeże obmywa przedłużenie zimnego Prądu Kalifornijskiego. Istotny wpływ na temperatury ma wysokość nad poziomem morza. W Gwatemali można wyróżnić trzy piętra klimatyczne, jaki mi są: piętro gorące, umiarkowane i chłodne. Piętro gorące do 600 m n.p.m. cechuje się temperaturą od +23 do +26°C. Piętro umiarkowane leżące na wysokościach 600 do 1800 m n.p.m. to temperatury od +22°C na wysokości 700 m n.p.m. do +12°C na wysokości 1800 m n.p.m. Piętro chłodne leży powyżej 1800 m.n.p.n., gdzie na 2000 m n.p.m. średnia wynosi ok. +10°C. Opady są zróżnicowane. Najwyższe wartości opadowe występują na północy kraju, gdzie wpływ na nie ma pasat północno-wschodni i ciepłe prądy morskie. Nad Oceanem Spokojnym opady są dużo niższe. W Gwatemali występują dwie pory roku: deszczowa i sucha, obie trwają po sześć miesięcy, jednak na południu kraju pora sucha jest wyraźne zaznaczona (niewielkie opady lub brak opadów). Na północy w czasie całej pory suchej występują opady deszczu, choć z mniejszym natężeniem. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia gra­nicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kon­tynuacji podróży. Przy wylocie należy opłacić podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat.więcej

Czas:

UTC -6więcej

Opis:


Gwatemala, państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem, Belize. Gwatemala jest jednym z kilku państw leżących w wąskim pasie Ameryki Środkowej. Ten niewielki kraj cechuje się urozmaiconym krajobrazem, aktywnością wulkaniczną i zróżnicowanym klimatem. Gwatemala posiada dobrze zachowaną szatę roślinną i bogatą gatunkowo faunę. Obecna Gwatemala została podbita przez konkwistadorów i od 1525 roku znalazła się pod panowaniem Hiszpanów.

Szata roślinna jest zróżnicowana i dobrze zachowana. Na północy rosną lasy tropikalne, gdzie najczęściej spotykanymi gatunkami są palmy, bambusy, mahonie i drzewa różane. Ponadto w lasach tych charakterystyczne są epifity i liany. Na Zatoką Honduraską występują fragmenty lasów namorzynowych. Obszary skrasowiałe porasta roślinność sawannowa, gdzie dominują suchorośla oraz kaktusy. Na zróżnicowanie roślinności ma wysokość nad poziomem morza, występuje piętrowość roślinna. Piętro umiarkowane porastają lasy podzwrotnikowe wiecznie zielone i częściowo tracące liście. Wyżej rosną suche lasy, głównie sosnowe oraz kolczaste zarośla. Lasy zajmują około 40% powierzchni kraju. Świat zwierząt jest zróżnicowany podobnie jak roślinność. Gwatemala należy do dzielnicy środkowoamerykańskiej, krainy neotropikalnej. Występuje bogactwo gatunkowe. Do dużych ssaków należą jelenie, jaguary, tapiry i pumy. W lasach równikowych powszechne są węże, w tym gatunki jadowite i wiele gatunków owadów jak np. jadowite ptaszniki. Bogaty jest świat ptaków, gdzie charakterystycznym jest ptakiem jest kwezal, który widnieje na godle kraju. 8% powierzchni kraju znajduje się pod ochroną.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znale­zisk z wykopalisk archeologicznych.

PRZEPISY PRAWNE. Zabronione jest posiadanie leków psycho­tropowych i narkotyków, o ile nie są przepisane przez lekarza.

MELDUNEK. Na granicy należy wypełnić kwestionariusz migra­cyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubez­pieczeniowych nie są honorowane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych - koszt ubezpieczenia 2 tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 USD.   Obowiązuje ubez­pieczenie samochodu w pełnym zakresie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują. Szczepienia ochronne nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w mia­stach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jak w większości krajów tej strefy możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT.

BEZPIECZEŃSTWO. Wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Ostrzega się przed podróżowaniem, zwłaszcza nocą, mało uczęszczanymi drogami, samotnymi spacerami po zapadnięciu zmroku, nosze­niem przy sobie gotówki i biżuterii. Należy strzec się złodziei kieszonkowych, zwłaszcza na dworcach autobusowych. Nie powinno się nosić przy sobie paszportu, polecamy pozostawianie dokumentów w bezpiecznym miejscu (sejf hotelowy) i poruszanie się z fotokopią.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Telefon alarmowy dla turystów z wielojęzyczną obsługą : 1500
   Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przy­najmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angiel­skiego jest dość rzadka.

Galerie z: GwatemalaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »