Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gwinea Równikowa  - Przewodnik turystyczny

Gwinea Równikowa

Podstawowe informacje

Republika Gwinei Równikowej

Język urzędowy: hiszpański, francuski
Języki używane: hiszpański
Stolica: Malabo
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.61 mln
Powierzchnia: 28 051 km2
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +240
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Obszar Gwinei Równikowej znajduje się pod wpływem klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Klimat ten cechuje występowanie dwóch pór deszczowych w ciągu całego roku (luty–czerwiec oraz wrzesień–grudzień). Średnia temperatura maksymalna notowana w stolicy kraju (Malabo) waha się od 31,0 °C do 33,4 °C. Średnia temperatura minimalna waha się od 13,4 °C do 21,7 °C. Liczba dni z opadami deszczu - od 121 do 249. Wilgotność względna minimalna wynosi od 71,8 do 74,7%, natomiast maksymalna sięga od 97,2 do 99,7%. Bliskość oceanu sprawia, że wahania temperatur w ciągu roku są niewielkie. Średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą ok. 26 °C. Średnie roczne ciśnienie atmosferyczne wynosi od 1 005,2 do 1 009,3 hPa. więcej

Możliwości płatnicze:

W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe, jednak raczej odradza się posługiwanie się nimi z uwagi na związane z tym ryzyko.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Gwinei Równikowej (w Europie m.in. w Hiszpanii i Francji). Osoba stara­jąca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.więcej

Czas:

UTC +1więcej

Opis:


Gwinea Równikowa, państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej. Stolica Malabo znajduje się na wyspie Bioko położonej o godzinę lotu od kontynentalnej części kraju.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od po­wszech­nie stosowanych standardów. Turyści muszą deklarować wwóz obcej waluty. Niedopełnienie tego obowiązku może pociągnąć za sobą grzywnę w wysokości ok. 100 USD.

PRZEPISY PRAWNE. Konsekwencje naruszenia prawa są w Gwi­nei Równikowej bardzo dotkliwe. Obowiązujące uregulowania prawne wprowadzają bardzo surowe kary, przy czym już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do bardzo przykrych sytuacji.

UBEZPIECZENIE. Zdarzają się trudności w egzekwowaniu ubez­pieczeń zdrowotnych i powypadkowych zawieranych w Europie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Zagrożenie epidemiolo­gicz­ne jest bardzo wysokie, szczególnie malarią. Duże zagrożenie stwarzają też inne choroby tropikalne: cholera, żółta febra oraz wszelkiego rodzaju pasożyty układu pokarmowego, a także żółtaczka, tyfus, zapalenie opon mózgowych i AIDS. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz ważna książeczka szczepień. Przy krótkich pobytach zalecane są środki prewen­cyjne przeciw malarii. Opieka medyczna jest dość droga. Zwykła wizyta lekarska kosztuje ok. 100 USD. Hospitalizacja nie jest zalecana. W kraju pracuje kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z organizacji Lekarze bez Granic, którzy mogą udzielić bezpłatnej porady w nagłych przypadkach.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze między Malabo a Zurychem, Madrytem i Paryżem oraz ważniejszymi portami lotniczymi krajów afrykańskich. Drogi nie mają najczęściej nawierzchni asfaltowej. Sieć połączeń drogo­wych jest słabo rozwinięta, między miastami kursują mikro­busy oraz samochody osobowe.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo niewielkie, chociaż zdarzają się drobne kradzieże uliczne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W Malabo są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele. Baza turystyczna jest w Gwinei Rów­nikowej bardzo skromna.
   Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość skromny, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za jaką spodziewa się on sprzedać towar.
   Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządo­wych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze upewnić się, czy można zrobić zdjęcie.

Galerie z: Gwinea RównikowaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »