Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Honduras  - Przewodnik turystyczny

Honduras

Podstawowe informacje

Republika Hondurasu

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański
Stolica: Tegucigalpa
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 7.35 mln
Powierzchnia: 112 090 km2
Waluta: lempira (HNL)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +504
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Honduras leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego na południu i równikowego na północy. Region ten znajduje się pod wpływem wilgotnych i ciepłych mas powietrza. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Cechą południowej części kraju jest występowanie dwóch pór roku: deszczowej i suchej. Temperatury na terenach nisko położonych są wysokie. Do wysokości 600 m n.p.m. przez cały rok średnie wartości wynoszą od 25 °C do 28 °C, z niewielkimi amplitudami dobowymi, szczególnie niskimi na północy kraju. Na obszarach nadbrzeżnych nie występują ekstrema termiczne. Piętro umiarkowane leży od 600 m n.p.m. do 1200 m n.p.m. i tam temperatury wynoszą od 19 °C do 23 °C. Na 2000 m n.p.m. jest chłodno gdzie średnia temperatura wynosi 14 °C. Wysokie wartości termiczne, wręcz upalne notowane są dolinach śródgórskich, gdzie średnie wartości osiągają 32 °C. Opady są zróżnicowane, ale w większości obszarów kraju wysokie. Najniższe opady występują w dolinach i kotlinach śródgórskich. Cały południowy obszar i środkowy obszar charakteryzuje się występowaniem m pory suchej, która trwa od listopada do kwietnia. W kierunku północnym pora sucha skraca się, a na obszarach nadbrzeżnych Morza Karaibskiego, rozkład opadów jest typowy dla klimatu równikowego, bez wyraźnej pory suchej. Wilgotno jest także nad Oceanem Spokojnym, gdzie wpływ zimnych i co za tym idzie suchych prądów morskich ogranicza się tylko do półrocza zimowego. Opady są tam wysokie. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany dolarów na lempiry można dokonywać w bankach lub hotelach. W wielu placówkach handlowych można płacić dolarami USA.więcej

Dokumenty i wiza:

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 25 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.więcej

Czas:

UTC -6więcej

Opis:


Honduras, państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca). Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą, na południowym wschodzie z Nikaraguą i na południowym zachodzie z Salwadorem. Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla. Honduras jest najbardziej górzystym krajem Ameryki Północnej, który cechuje się klimatami okołorównikowymi i dobrze zachowaną roślinnością. Wybrzeża dzisiejszego Hondurasu zostały odkryte przez Ameriga Vespucciego w 1498 roku.

89,9% mieszkańców to Metysi, 6,7% – Indianie, 2,1% – Murzyni, 1,3% – biali. Stopień analfabetyzmu utrzymuje się na poziomie 24%. W miastach mieszka 44% ludności. 80% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Szata roślinna jest dobrze zachowana, około 45% powierzchni kraju zajmują lasy. Obszary na północy kraju do wysokości 600-700 m n.p.m. rosną lasy tropikalne, cechujące się występowaniem około 1000 gatunków drzew, pnączy i storczyków. Do cennych gatunków tropikalnych należą cedry, mahonie, hebany i orzechowce. Na obszarach górskich rosną lasy mieszane, gdzie przeważają dęby i sosny. Doliny śródgórskie i strefa wybrzeża pacyficznego pokryta jest suchoroślami, roślinnością sawannową, w regionie tym tereny porastają cierniste krzewy. W suchych miejscach Hondurasu rosną drzewa zrzucające liście w porze suchej. Tereny nad Morzem Karaibskim porastają lasy i zarośla namorzynowe. Świat zwierząt jest dobrze zachowany i bogaty gatunkowo. Honduras należy do środkowoamerykańskiej krainy neotropikalnej. Lasy równikowe są doskonałym siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Żyją tam duże drapieżniki jak pumy i jaguary, i wiele innych. Do gadów należą liczne węże i jaszczurki. Powszechne są owady, gdzie poza dużymi jadowitymi pająkami, żyją różne gatunki mrówek, termitów i moskitów, charakterystycznych dla terenów bagiennych. Poza lasami tropikalnymi w środkowej i południowej części kraju żyją oceloty, sarny, lisy i pekari. Występuje bogactwo gatunkowe ptaków, gdzie w lasach równikowych żyją kolibry i papugi. Wokół drobnych wysepek Morza Karaibskiego tworzą się współczesne rafy koralowe.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Re­strykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ame­ryce Środkowej.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariu­szy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występują sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii.  Zaleca się jednak przeprowadzenie przed przyjazdem badań lekarskich związanych z odpornością na klimat tropikalny. Woda jest chlo­rowana wyłącznie w miastach. Nie należy pić wody nie przego­towanej, należy spożywać tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych mia­stach, w szpitalach i klinikach prywatnych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy, przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma żadnych ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Ze względu na dużą przestępczość nie należy nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, paszportu (zamiast oryginału poruszać się z fotokopią,) także widocz­nej kosztownej biżuterii. Lepiej też odwiedzać jedynie miejsca rekomendowane przez biura podróży lub hotele. Samotny spa­cer po zmroku nie jest bezpieczny. 

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Warto zapoznać się z informacją na oficjalnej stronie Instytutu Turystyki www.letsgohonduras.com.
   Znajomość języka angiel­skiego jest dość rzadka.

Galerie z: HondurasZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »