Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Iran  - Przewodnik turystyczny

Iran

Podstawowe informacje

Islamska Republika Iranu

Język urzędowy: perski (farsi)
Języki używane: perski (farsi), turecki (azerski), kurdyjski, arabski (w południowo -zachodnim Iranie)
Stolica: Teheran
Ustrój polityczny: republika islamska
Liczba ludności: 70.49 mln
Powierzchnia: 1 648 195 km2
Waluta: rial (IRR)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +98
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Iran znajduje się pod wpływem wybitnie kontynentalnego klimatu, który ukształtował się pod wpływem otaczających wnętrze kraju pas górskich. Kraj dzieli się na dwie strefy klimatyczne. Podzwrotnikową, która obejmują większą część terytorium państwa i zwrotnikową, obejmującą nadbrzeżną strefę Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego, na południu kraju. Iran należy do bardzo suchych krajów, gdzie opady są niewielkie, lub w niektórych miejscach jak Wielka Pustynia Słona zdarzają się raz na kilka lat. Jedynie obszary górskie, a zwłaszcza wysokie partie Elbursu, otrzymują znaczne ilości opadów. Wilgotność powietrza jest silnie związana z odległością od zbiorników wodnych i zachmurzeniem. Największa jest w okresie zimowym, a najniższa latem, gdzie w wielu miejscach obniża się do 20%. W Iranie występuje podział na porę suchą i deszczową, przy czym nie dotyczy to niektórych obszarów Wyżyny Irańskiej na przykład Wielkiej Pustyni Słonej. Zasadniczo okres suchoty trwa około 6-8 miesięcy i zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Wyjątek stanowi wybrzeże Morza Kaspijskiego, gdzie występują opady całoroczne. Temperatury są bardzo skrajne. Najchłodniej jest w styczniu, gdzie ujemne temperatury są notowany na terenie całego kraju. Wyjątek stanowią wybrzeża Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego. Średni zimowe wartości termiczne wahają się od -4 °C na północy kraju do 10 °C na południu. Nad zatoką Omańską do 16 °C W górach występuje piętrowość klimatyczna co wiąże się ze spadkiem temperatur wraz ze wzrostem wysokości. To oznacza, że liczba dni mroźnych w wysokich partiach gór dochodzi do 90. Wraz z nastaniem wiosny, temperatury szybko wzrastają, latem wartości te są wysokie, lub bardzo wysokie. Na Wyżynie Irańskiej średnia dobowa wynosi od 35 do 40 °C. Najgorętszy region to fragment Niziny Mezopotamskiej gdzie maksymalne temperatury dochodzą nawet do 50 °C. Także w górach latem jest stosunkowo ciepło. Średnio w górach średnie termiczne wartości wynoszą od 16 do 20 °C. Klimat Iranu ma jedną ważną cechę, jest kontynentalny. Przez ten fakt temperatury są skrajne nie tylko pomiędzy latem i zimą, ale i skrajność ta dotoczy to przebiegu dobowego. To oznacza, że na przykład zimą w nocy we wnętrzu kraju występują silne mrozy, a dzień jest w miarę ciepło. Latem zaś w dzień we wnętrzu Iranu występują upały powyżej 50 °C, a w nocy jest dość chłodno. Najbardziej łagodny klimat jest na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Zimą średnie wartości przyjmują około 6 °C, latem zaś średnie jest około 24 °C. Amplitudy dobowe nad Morze Kaspijskim nie są tak wysokie jak w pozostałej części kraju. Klimat Iranu cechuje niskie zachmurzenie, które znacząca wpływa na temperatury dzienne na obszarach wysoko położonych. więcej

Możliwości płatnicze:

W Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej. Procedura wydania wizy trwa nawet do miesiąca. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza, gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy. Od podróżnych nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy także na następujących lotniskach międzynarodowych: Teheran – Imam Chomeini, Teheran – Mehrabad, Sziraz, Tebriz, Maszhad. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, dwa zdjęcia paszportowe. Opłata za wystawienie wizy wynosi 50 USD od osoby. Wizy turystyczne są wydawane na lotnisku na okres 7 - 15 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lądowych i morskich przejściach granicznych.więcej

Czas:

UTC +3:30więcej

Opis:


Iran, (pers. ايران – Īrān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Jest dużym państwem położonym w Azji Południowo-Zachodniej. Ten górzysty kraj jest jedynym państwem Bliskiego Wschodu, w którym obowiązuje muzułmański kalendarz słoneczny.

Świat zwierząt Iranu reprezentują gatunki pustynne i półpustynne, charakterystyczne dla Regionu Śródziemnomorskiego. Północne obszary kraju zamieszkuje jeleń, oraz sarny, dziki i koziorożce. Do drapieżników należą niedźwiedzie brunatne i rysie. Obszary pustynne Iranu są zamieszkiwane przez gazelę arabską i nielicznego już onagera, który jest najmniejszym przedstawicielem koniowatych. Drapieżne gatunki pustynne reprezentują: szakal złocisty i karakal. Wybrzeża Morza Kaspijskiego są miejscem bytowania tygrysa i geparda. W lasach leżących na wschodnich krańcach Iranu są zamieszkiwane przez niedźwiedzia himalajskiego. Rzadkim gatunkiem jest w Iranie daniel mezopotamski, występujący przy granicy z Irakiem. Z ptaków najpowszechniejszymi są kuraki i drapieżne, natomiast w rejonie rzek – ptaki wodne i brodzące. W Iranie żyją liczne gatunki gadów, szczególnie węży jak żmija lewantyjska i kobra indyjska. W wodach Zatoki Perskiej żyje ponad 200 gatunków ryb w tym duże i drapieżne mieczniki i rekiny. Z innych zwierząt wodnych u wybrzeży Iranu, występują homary, krewetki i żółwie morskie. W wodach Morza Kaspijskie żyją jesiotry, które mają duże znaczenie dla irańskiego rybołówstwa. Obszary chronione zajmują niecałej 5% powierzchni kraju czyli 79 800 km². Największe parki narodowe to: Park Narodowy Centralny Elburs i Park Narodowy Jezioro Urmia.

Kuchnia Iranu


Kuchnia perska składa się głównie z ryżu i kebaba w towarzystwie niesłodkiego jogurtu, popijanego dugh-em. Mięso czywiście jest halal, czyli czyste w sensie religijnym. Nie podaje się więc wieprzowiny. Bezmięsne są zupy - asz.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Wwóz i wywóz pieniędzy odbywa się na ogólnych zasadach (deklaracja celna). Nie wolno wwozić alkoholu (w tym piwa), wieprzowiny, a także wydawnictw o charakterze politycznym, antyislamskim lub erotycznym. Kasety magnetofonowe, wideo, płyty DVD, VCD lub CD mogą być sprawdzane na granicy; w tym celu zatrzymywane są do depozytu. Zakazany jest wywóz przedmiotów i sprzętów mogących uchodzić za antyki.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna i na dobrym poziomie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma możliwości wjazdu na terytorium Iranu pojazdem zarejestrowanym za granicą bez wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody władz irańskich bądź posiadania Carnet de Passage; brak takich dokumentów oznacza bezwzględne zatrzymanie pojazdu na granicy. W Iranie jest wymagane także dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Drogowe przejścia graniczne czynne są najczęściej przez kilka godzin dziennie; w czasie ważniejszych świąt mogą być zamknięte. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta, główne drogi są dobrej jakości i mają właściwe oznakowanie, chociaż część informacji dla kierowców może być podawana wyłącznie w języku perskim (drogowskazy, tablice informacyjne). Za przejazd niektórymi autostradami pobierane są niewysokie opłaty. Podczas prowadzenia pojazdu w Iranie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wielu miejscowych kierowców nie przestrzega przepisów drogowych. Bardzo intensywny ruch uliczny występuje w większych miastach, w szczególności w Teheranie i  Maszhadzie – gdzie zalecane jest unikanie prowadzenia pojazdów mechanicznych i korzystanie z komunikacji publicznej. W razie kolizji winę za jej spowodowanie najczęściej przypisuje się cudzoziemcowi.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. W miejscowych środkach transportu (autokary, samoloty) panuje spore obłożenie – bilety najlepiej kupować z  wyprzedzeniem. Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach, motelach i guest-house’ach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych. W związku z powtarzającymi się przypadkami porwań cudzoziemców w prowincji Sistan i Beludżystan (południowo-wschodnia część kraju) zaleca się unikanie podróży do tego regionu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest powstrzymanie się od podróżowania na wschód od umownej linii granicznej między miastami Kerman i Bandar Abbas. Zalecane jest również unikanie terenów granicznych - pogranicza irańsko-afgańskiego na całej jego długości oraz irańsko-irackiego, w szczególności w Kurdystanie (zachód).

BEZPIECZEŃSTWO:
   Protesty i demonstracje po wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 r., wywołały zdecydowaną reakcję irańskich sił policyjnych i bezpieczeństwa. Tłumienie opozycji i zaostrzenie reżimu doprowadziło do wzrostu napięć i niepokojów społecznych. Nie odnotowano bezpośrednich zagrożeń dla cudzoziemców przebywających w Iranie, lecz w związku z możliwością rozwoju sytuacji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróżowania do tego kraju. Zdecydowanie odradza się zbliżania do miejsc, w których odbywają się demonstracje. Ponadto należy bezwzględnie powstrzymać się od fotografowania lub filmowania tego typu sytuacji. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności dziennikarskiej, reporterskiej lub informacyjnej wymaga uzyskania akredytacji od stosownych organów państwowych. Złamanie powyższego prawa grozi aresztowaniem i postawieniem poważnych oskarżeń, ze szpiegostwem włącznie. W związku z powyższym, wszystkim ob. RP udającym się do Iranu zaleca się nawiązanie kontaktu z Ambasadą RP w Teheranie w celu zgłoszenia swojej obecności oraz podania numerów kontaktowych na czas pobytu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakazy dotyczące przebywania w rejonach specjalnych obiektów rządowych i wojskowych.
   W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą. Turyści najczęściej stają się ofiarami kradzieży, np. w tanich miejscach noclegowych (nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach), lub narażeni są na wyrwanie toreb z ręki (często sprawcami takich napadów bywają motocykliści). Zdarza się także, że złodzieje – udając funkcjonariuszy służb porządkowych, sił bezpieczeństwa – pod pozorem kontroli kradną paszport, pieniądze lub inne cenne rzeczy. W razie wątpliwości należy dążyć do kontaktu z umundurowanymi funkcjonariuszami policji (stałe posterunki przed większością budynków rządowych, ambasad, na głównych ulicach itp.). Wynajmując przypadkowy samochód z kierowcą, należy zwrócić uwagę na możliwość kradzieży i oszustw: odnotowano przypadki, gdy kierowca prosząc o popchnięcie auta lub po wyjściu turysty z samochodu (np. przed hotelem), odjeżdżał z bagażem.
   W Iranie, praktycznie na całym jego terytorium, stale występuje zagrożenie trzęsieniem ziemi.

RELIGIA, OBYCZAJE. Obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia przez wszystkie kobiety i dziewczynki powyżej 9 lat chustek przykrywających włosy i długiego, luźnego płaszcza zakrywającego nogi (przynajmniej do kolan, przy jednoczesnym noszeniu spodni – spódnice, nawet do kostek, są niewskazane) oraz pełnych butów, niezależnie od pory roku. Mężczyźni nie mogą chodzić w krótkich spodniach; w miejscach kultu (zwłaszcza na prowincji) nie powinni nosić koszul z krótkimi rękawami. Ogólnie zalecane jest unikanie ekstrawagancji w ubiorze i wyglądzie (np. mocnego makijażu). W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej pytać o zgodę na fotografowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Typowe jest zawyżanie cen za towary i usługi wobec cudzoziemców; w wielu hotelach, zgodnie z irańskimi przepisami, ceny dla cudzoziemców są znacznie wyższe.
   W miesiącach maj – wrzesień występuje bardzo wysoka temperatura (do 50 st. C w cieniu). Na południu kraju należy liczyć się dodatkowo z wysoką wilgotnością.
   Bezpłatny autostop praktycznie nie występuje, większość kierowców oczekuje zapłaty za podwiezienie. Wiele nie oznakowanych samochodów jest w rzeczywistości taksówkami – wskazane jest uzgodnienie ceny za przejazd przed rozpoczęciem podróży.
   Należy liczyć się z problemami z roamingiem telefonów komórkowych.
   Występują trudności z dostępem do Internetu.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »