Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Jamajka  - Przewodnik turystyczny

Jamajka

Podstawowe informacje

Język urzędowy: angielski, kreolski jamajski
Języki używane: angielski, kreolski jamajski
Stolica: Kingston
Ustrój polityczny:
Liczba ludności: 2.70 mln
Powierzchnia: 10 991 km2
Waluta: dolar jamajski (JMD)
Religia dominująca: protestantyzm
Kod telefoniczny: +1876
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Jamajka mimo, że leży 1800 km od równika to znajduje się w strefie klimatu równikowego, gdzie występują duże ilości opadów. Obszar Jamajki leży w strefie działań gorących prądów morskich i północno-wschodnich pasatów. Temperatury przez cały rok są prawie takie same, gdzie roczne amplitudy nie przekraczają 5 °C. Występują jednak duże różnice regionalne co wiąże się z wysokością nad poziom morza. Na nizinach rozkład dobowy i roczny temperatur jest typowy dla klimatu równikowego, gdzie temperatury wynoszą 24-28°. Istotny wpływ na przebieg temperatur ma wpływ Morza Karaibskiego i prądów morskich. Inne wartości termiczne występują na terenach wyżynnych i górzystych, gdzie średnie temperatury wynoszą od 18 °C do 15 °C w wysokich partiach gór. Zdarza się że w najwyższych partiach Gór Błękitnych, średnie dobowe wartości termiczne mogą obniżyć się do 10 °C, a nawet mniejszych. Opady są ogólnie wysokie, typowe dla obszarów równikowych, lecz zróżnicowane regionalnie. Najniższe opady występują na zawietrznych stokach gór. Najwięcej opadów jest w północno-wschodniej części wyspy. Największe opady przypadają na okres letni. Jamajka cechuje się wysoką wilgotnością, szczególnie tam gdzie są wysokie opady. Wyspa co roku jest nawiedzana przez cyklony tropikalne. więcej

Dokumenty i wiza:

Polaków obowiązują wizy pobytowe. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. więcej

Czas:

UTC −5więcej

Turystyka:

Klimat Jamajki od zawsze stanowi jej największą atrakcję. Ciepło, które kusiło najdawniejszych przybyszów, co roku przyciąga ponad milion spragnionych słońca turystów. Pory roku nie występują, roczna średnia temperatura wynosi ok. 27 °C na wybrzeżu, spadając do 20 i nieco poniżej w wyższych partiach gór. Na szczytach Gór Błękitnych z rzadka mogą występować warunki "polarne" z temperaturą poniżej 10 °C.więcej

Opis:


Jamajka, jest państwem wyspiarskim leżącym w archipelagu Wielkich Antyli. Jamajka leży w odległości 150 km od południowo-wschodnich wybrzeży Kuby i około 175 km do Haiti. Ten niewielki kraj leżący na wyspie od tej samej nazwie cechuje się wyżynno-górzystym krajobrazem i tropikalnym klimatem. Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1494 roku.

Głównymi i cennymi gatunkami lasów równikowych na Jamajce są mahonie, hebany i palisandry. Na terenach wyżynnych występuje roślinność sawannowa i suchorośla. Wybrzeże w wielu miejscach jest porośnięte przez lasy namorzynowe, a w strefie nadbrzeżnej występuję też roślinność bagienna. Charakterystycznym drzewem Jamajki jest mahoe, powszechne są także palmy. Wybrzeża głównie południowe, otoczone rafami koralowymi.
Świat zwierząt Jamajki należy do antylskiej krainy neotropikalnej. Największe skupiska zwierząt występują w lasach tropikalnych. Największymi drapieżnikami są krokodyle, których populacja jest niewielka. Do większych ssaków należą dzikie świnie, powszechne są drobne zwierzęta, głównie gryzonie i gady. Charakterystycznym gryzoniem jest przypinający świnkę morską rzadko występujący królik jamajski. Z gadów powszechne są jaszczurki jak np. gekony, liczne są także węże. Powszechnymi ssakami są nietoperze, które mają dobre warunki do bytowania. Bogaty jest także świat ptaków, gdzie występuje około 200 gatunków. Charakterystycznym ptakiem jest koliber czarnogłowy. W lasach żyją jaskrawożółte, pomarańczowe i zielone papugi.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zabroniony jest wwóz m.in. wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin.

MELDUNEK. Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy.

UBEZPIECZENIE. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Polisy wystawiane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie są wymagane żadne szczepienia, jeżeli turyści przyjeżdżają na Jamajkę bezpośrednio z Polski. Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej wymagane jest okazanie szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Unikać spożywania nieprzetworzonej żywności i nieprzegotowanej wody oraz jedzenia od ulicznych sprzedawców. Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością  pospolitą (kradzieże). Należy zachować ostrożność w poruszaniu się po zmroku i unikać dzielnic określanych jako niebezpieczne. Nie należy pozostawiać rzeczy bez opieki, także w pokojach hotelowych. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Galerie z: JamajkaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »