Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Jemen  - Przewodnik turystyczny

Jemen

Podstawowe informacje

Republika Jemeńska

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski
Stolica: Sana
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 23.49 mln
Powierzchnia: 527 968 km2
Waluta: rial jemeński (YER)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +967
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Nie jedź do Jemenu, uważaj w Egipcie i Libii

Przed planowanym wyjazdem zagranicznym zawsze warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie publikowane są, bardzo użyteczne, ostrze »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Jemen znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, który na większości obszarów posiada suchą odmianę. Charakter rzeźby terenu sprawia, że klimat jest lokalnie zróżnicowany. Przekłada się to przede wszystkich na wilgotność tego klimatu, co oznacza, że w Jemenie występują miejsca stosunkowa zasobne w opady deszczu. Na wybrzeżu panuje klimat typowy dla terenów pustynnych, a obecność Oceanu Indyjskiego nie ma żadnego wpływu na temperatury i opady, zwłaszcza dotyczy to obszaru wybrzeża Morza Czerwonego. Temperatury zimą są wysokie i ich średnie wartości wynoszą od 18 do 25 °C. Latem jest gorąco, średnie wartości wahają się od 30 do 40 °C. W dzień występują silne upały gdzie temperatura dochodzi do 50 °C. Opady są bardzo skąpe. Przykładem suchości klimatu jest Aden, leżący na wybrzeżu Zatoki Adeńskiej. Zimą średnie wartość termiczna wynosi 28 °C, a latem 36 °C. Opady są niewielkie. Na płaskowyżach klimat jest chłodniejszy, gdzie temperatury obniżają się wraz ze wzrostem wysokości. Zimą średnia jest około 14 °C, a latem około 21 °C. Występują nocne spadki temperatur, gdzie zimą do zjawisk termicznych należą przymrozki. Im wyżej tym więcej opadów. Jemen należy do najwilgotniejszych obszarów Półwyspu Arabskiego, gdzie około 90% terenów tego półwyspu to terenu o bardzo skąpych opadach deszczu. Maksima opadowe od kwietnia do sierpnia. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany dewiz na riale dokonuje się w kantorach prywatnych. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP mogą ubiegać się o wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w War­szawie. Brak możliwości uzyskania wizy na przejściach granicznych. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Jemen, (اليمن Al-Jaman) azjatyckie państwo położone na Półwyspie Arabskim nad Morzem Arabskim, Zatoką Adeńską i Morzem Czerwonym, pomiędzy Omanem i Arabią Saudyjską. Największe miasta: Sana, Aden, Ta'izz, Al-Hudajda i Al-Mukalla. Kraj ten jest niemal w 100% zamieszkiwany przez wyznawców islamu, gdzie istnieje duży podział na szyitów i sunnitów. Kraj ten będąc otoczonym przez bogate państwa arabskie, sam należy do najbiedniejszych nie tylko w regionie, ale i w całej Azji; mimo iż na jego terytorium znajdują się złoża ropy naftowej. Obecnie rząd Jemenu walczy z terrorystycznymi ugrupowaniami należącymi do Al-Kaidy.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Wwożoną walutę trzeba zadeklarować na lotnisku. W Jemenie obowiązuje prohibicja. Przepisy dopuszczają jednak wwóz 2 butelek alkoholu przez cudzoziemców. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.

MELDUNEK. O obowiązku meldunkowym decyduje każdorazowo straż graniczna na lotnisku.

UBEZPIECZENIE. Nie ma uregulowań dotyczących obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych i osobowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje jednak zagrożenie malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą, AIDS. Ze względu na niedostateczne warunki sanitarne zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 USD. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie zerowy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Mimo że Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968 r., międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie jest uznawane przez 90 dni od daty wjazdu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.

BEZPIECZEŃSTWO. W związku z nasilającymi się okresowo walkami sił rządowych z rebeliantami Al-Huthi oraz grupami powiązanymi z Al-Kaidą w Republice Jemeńskiej utrzymuje się napięta sytuacja wewnętrzna, z którą wiążą się potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców, zwłaszcza w regionach kraju poza stolicą Saną. Zaleca się obywatelom polskim planującym podróż do tego państwa zachowanie szczególnej ostrożności, w tym powstrzymanie się od wyjazdów poza Sanę bez uzyskania gwarancji odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dodatkowo należy pamiętać, iż cały basen Zatoki Adeńskiej oraz połud­niowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania po tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach, oraz utrzy­mywanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w regionie (Aden, Dżibuti, Al-Hudaida). Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą oraz porwaniami. Nie zaleca się indywidualnych wyjazdów ze stolicy na prowincję. Podróżując po kraju, należy korzystać z usług agencji turys­tycznych, co gwarantuje niezbędne minimum bezpieczeństwa. Dzienny koszt wynajęcia samochodu z kierowcą i ochroną wy­nosi ok. 100 USD.

OBYCZAJE. Jemen jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji w kwestiach sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Wskazane jest noszenie przez kobiety nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »