Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Katar  - Przewodnik turystyczny

Katar

Podstawowe informacje

Państwo Kataru

Język urzędowy: arabski
Języki używane: arabski, angielski
Stolica: Doha
Ustrój polityczny: monarchia absolutna
Liczba ludności: 0.92 mln
Powierzchnia: 11 437 km2
Waluta: rijal katarski (QR)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +974
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Qatar Airways uruchomiły połączenia z Lotniska Chopina

Qatar Airways uruchomiły bezpośrednie połączenie na trasie Doha-Warszawa-Doha. Samoloty przewoźnika lądować będą na Lotnisku Chopina cztery razy w tyg »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Katar położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego o wybitnie suchej odmianie. Charakterystyczną cechą klimatu są wysokie temperatury i niskie opady. Średnia opadowa waha się od 80 do 100 mm rocznie. Maksimum opadowe przypada na okres od grudnia do lutego i ma postać krótkich gwałtownych ulew charakterystycznych dla klimatu pustyń. W okresie wiosenno-letnim opady praktycznie nie występują. Obecność wód Zatoki Perskiej ma znikomy wpływ na klimat. Fakt istnienia akwenu Zatoki Perskiej przejawia się nieznacznie tylko w temperaturach. Oznacza to tylko to, że w Katarze nie występują tak gwałtowne spadki temperatur nocą, jak to zwykle dzieje się na pustyniach. Mimo to klimat ma cechy kontynentalne. Zimy są stosunkowo chłodne, gdzie średnia temperatura wynosi około 17 °C, przy czym w nocy obniża się do około 0 °C. Miesiące letnie są bardzo gorące. średnia temperatura osiąga 40°, osiągając niekiedy 50 °C. Cechą klimatu Kataru jest niska względna wilgotność powietrza, oraz występujące wiosna burze piaskowe. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Promesę wizy należy uzyskać przed przyjazdem. W roli sponsora może występować instytucja (firma, hotel) lub osoba prywatna (obywatel Kataru lub cudzoziemiec posiadający wystarczające środki utrzymania i wizę pobytową z prawem do pracy). Paszport osoby ubiegającej się o wizę musi być ważny, przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Opis:


Katar, jest jednym z najmniejszych państw Azji. Ten suchy pustynny kraj leży w Południowo-Zachodniej Azji i jest zdominowany przez religię muzułmańską. Katar na świecie słynie przede wszystkim ze znanej na całym świecie telewizji informacyjnej Al-Dżazira, która co ciekawe jako jedyna na świecie może przeprowadzać wywiady z bojownikami talibskimi z Afganistanu. Katar niegdyś był ubogim krajem, gdzie znajdowały się osady rybackie, dziś jest to jeden z najbogatszych krajów świata.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zabroniony jest przywóz alkoholu (także kupionego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obszar Państwa Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie.

BEZPIECZEŃSTWO. Państwo Kataru należy do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

RELIGIA, OBYCZAJE. W Katarze, tak jak w pozostałych krajach Zatoki Perskiej, obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Normy obyczajowe liberalizują się powoli, jednak należy zdawać sobie sprawę z odmienności kulturowej. Warto jest zachować powściągliwość w zachowaniu i unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Poza specjalnymi miejscami jak np. baseny hotelowe, niewskazane są głębokie dekolty, bluzki na cienkich ramiączkach, spódnice mini, szorty. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich.

W okresie Ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Alkohol dostępny jest tylko w niektórych hotelach, klubach czy pubach. Należy zachować szczególną ostrożność w spożywaniu alkoholu. Stwierdzenie spożycia alkoholu u osoby uczestniczącej np. w wypadku samochodowym najczęściej równoznaczne jest z obciążeniem jej odpowiedzialnością prawną, finansową i karną

Galerie z: KatarZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »