Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Komory  - Przewodnik turystyczny

Komory

Podstawowe informacje

Związek Komorów

Język urzędowy: komoryjski, francuski, arabski
Języki używane: komoryjski, francuski, arabski, suahili
Stolica: Moroni
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.67 mln
Powierzchnia: 2 170 km2
Waluta: frank komoryjski (KMF)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +269
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Wyspy leżą w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, z silnymi wpływami morskimi. Średnia temperatura roczna wynosi około 26 °C. Jedynie na znacznych wysokościach obniża się poniżej 20 °C. Na kraterze Kartali średnia roczna wynosi 18 °C. Na niewielkie amplitudy i wysokie temperatury ma wpływ nie tylko sam typ klimatu, ale i obecność oceanu. Z tego względu do częstych zjawisk należą burze, występujące średnio 80 dni w roku. Opady w kraju są wysokie, a ich ilość zależy od wyniesienia danego obszaru nad poziom morza. Na deszcze mają wpływ także wiatry (wyspy znajdują się pod wpływem wiatrów monsunowych). Mimo obecności oceanu i niewielkiej powierzchni wysp występują pory suche. Na wschodnich wybrzeżach Njazidiji i Nzawani pora sucha trwa pół roku. Nie znaczy to jednak, że nie występują wtedy opady. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymieniając franki komoryjskie (KMF) na walutę obcą, należy zachować kwit. Wymiany pieniędzy można dokonać w hotelach albo w miejscowych bankach. Na wyspie Mohéli nie ma banków. Nie funkcjonuje nielegalny rynek walutowy.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu (Komory obejmują 3 wyspy: Wielki Komor, Anjouan, Mohéli; wyspa Majotta jest terytorium zamorskim Francji). Wizę jednorazową na pobyt do 45 dni można otrzymać na lotnisku. Konieczne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych, biletu powrotnego oraz środków na pobyt w Komorach. Jeżeli planowany jest dłuższy pobyt, należy następnie odwiedzić siedzibę służb imigracyjnych w Moroni w celu uzyskania odpowiedniej wizy.więcej

Czas:

UTC +3więcej

Turystyka:

Mimo tego, że wyspy są bardzo atrakcyjne turystycznie i położone w tropikalnym, upalnym klimacie, turystów jest niewielu. Główną przyczyną jest brak dobrze rozwiniętej bazy hotelowej.więcej

Opis:


Komory, wyspiarskie państwo w północnej części Kanału Mozambickiego, zlokalizowane pomiędzy północną częścią Madagaskaru a północno-wschodnią częścią Mozambiku. Najbliższymi państwami są Mozambik, Tanzania, Madagaskar oraz Seszele. Państwo położone na Oceanie Indyjskim w pobliżu wschodnich wybrzeży Afryki. Do roku 1975 Komory podlegały Francji jako kolonia. Po uzyskaniu niepodległości kraj ten stał się federacyjną republiką islamską, gdzie islam jest religią państwową.

Pierwotnie wyspy były porośnięte lasem tropikalnym, jednak dziś zajmuje on jedynie około 15% powierzchni kraju, występując głównie w wyższych partiach gór. Główną formacją roślinną są sawanny, które powstały w wyniku działalności rolniczej człowieka. Resztę obszarów zajmują plantacje i inne użytki rolne. Do powszechnych drzew należą palmy, a w lasach hebanowce i paprocie drzewiaste. W wodach oblewających wyspy licznie występują rafy koralowe. Świat zwierząt jest z dużym stopniu przetrzebiony ze względu na intensywną działalność rolniczą człowieka oraz dużą gęstość zaludnienia. W lasach występują typowe dla strefy równikowej gatunki zwierząt, przede wszystkim liczne gatunki ptaków, drobne gady (także m.in. jadowite gatunki węży), owady a także małpy. W okalających wyspy wodach morskich żyje wiele gatunków ryb (w tym także rekiny).

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach. Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

UBEZPIECZENIE. Nie honoruje się zagranicznych polis komunikacyjnych ani ubezpieczeń zdrowotnych. Wykupienie ubezpieczenia jest jednak zalecane, by móc dochodzić zwrotu poniesionych wydatków na leczenie, ewentualny transport medyczny do kraju itp.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Konieczne jest posiadanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna, wskazane jest spanie pod moskitierą. Nie należy pić wody nieprzegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej (na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu). Służba zdrowia oferuje usługi o bardzo niskim standardzie (lepsze warunki panują w placówkach prywatnych). Nieliczne szpitale wymagają opłacenia kosztów leczenia z góry. W większych miastach są apteki, ale słabo zaopatrzone.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może się posługiwać przez 3 miesiące.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Niezwykle słaba jest baza hotelowa i restauracyjna, również w stolicy kraju – Moroni.

BEZPIECZEŃSTWO:
   Nie notuje się większych zakłóceń porządku publicznego ani aktów terroru. Sytuacja – po kilku latach niepokojów – jest  względnie stabilna.
   Realne jest niebezpieczeństwo cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Paszport warto zdeponować w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jego fotokopię. Należy uważać na złodziei kieszonkowych, unikać samotnych spacerów w nocy.

RELIGIA, OBYCZAJE. Na Komorach dominuje islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu ramadanu cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.
   Piątki i niedziele są na Komorach dniami wolnymi od pracy.
   Dokuczliwe są częste przerwy w dostawie prądu.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »