kraj:
Hiszpania
autor: Anna Kłossowska
03-11-2012, 12:19 komentarzy: 0

Katalonia: Dali, Gaudi i wulkany z perspektywy dwóch kółek

5 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych czeka na turystów-amatorów dwóch kółek, którzy zechcą się wybrać tej jesieni do hiszpańskiej Katalonii. Prowadzą one do stolicy regionu Barcelony, ale również na pełne piaszczystych, wspaniałych plaż wybrzeże i do wielu innych, atrakcyjnych miejsc.

Rowerzysta nad morzem Rowerzysta nad morzem , fot. Carlos Lorenzo, Flickr CC

Katalonia to raj dla cyklistów. 17 centrów dla „górali”, rozrzuconych po całym regionie oferuje nie tylko możliwość wypożyczenia rowerów i ich serwisowania (wraz z myciem), zaopatrzenia się w mapy szlaków i przenocowania na miejscu. Od każdego bowiem biegnie cały system szlaków (w sumie 5 tysięcy kilometrów w całym regionie).

Dzięki temu z siodełka roweru można podziwiać  wybrzeże, czyli Costa Brava (w tym Wybrzeże Śmierci – Costa de la Mort i Golf de Roses – Zatokę Róż; tu znajdują się słynne w sezonie kurorty: Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar) i Costa Dourada czyli Złote Wybrzeże (z letniskami w Sitges, Salou, Cambrilis). Na tym ostatnim znajduje się najlepiej zachowane poza Italią rzymskie miasto Tarragona oraz Park Przyrodniczy Delty rzeki Elbre.

Katalonia to jednak przede wszystkim ziemia Salvadora Dali, malarza-surrealisty, rzeźbiarza, rysownika, autora prozy i poety, twórcy filmowego wraz ze swoim rodakiem, reżyserem i scenarzystą Luisem Buñuelem, ale również skandalisty, prowokatora, showmana. Dlatego nie sposób ominąć rodzinne Figueres, gdzie, w jego rezydencji - a la’ zamku w landrynkowym kolorze ozdobionym wielkimi jajami w miejsce blanków ulokowano muzeum artysty. Nie jedyne – w wiosce Pubol mieści się bowiem drugie, w posiadłości podarowanej ongiś ukochanej żonie, Gali, a w Portlligat – trzecie (więcej informacji o muzeach Dalego na stronie Fundacji Gala Salvador Dali: http://www.salvador-dali.org).

Gdzie jest Figueres? Hiszpania, Zobacz na mapie

Muzeum Salvador Dali w Figueres
Muzeum Salvador Dali w Figueres, fot. manuelfloresv, Flickr CC

Szlaki rowerowe poprowadzono również przez górzysty region Montseny i krainę wygasłych wulkanów Garrotxa (trasa wiedzie wzdłuż malowniczego jeziora Bayoles; więcej informacji na stronie Wulkanicznego Parku Przyrodniczego Garrotxa) oraz katalońskie Pireneje.

Zobacz także: Sagrada Família - jeden z symboli Barcelony

A wszystkie drogi prowadzą naturalnie do  Barcelony, miasta niedokończonej katedry Sagrada Familia, parku Güell, Casa Vicens, Casa Milà i Casa Batlló, niezapomnianych dzieł katalońskiego architekta Antonia Gaudiego, którego proces beatyfikacyjny trwa od 20 lat.

Źródło: actiunatura.catalunya.com, Fundacja Gala Salvador Dali, własne.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Costa Brava, Katalonia, Podróże, Salvador Dali, Turystyka, Turystyka rowerowa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »