kraj:
Szwecja
autor: KLA
28-05-2013, 11:10 komentarzy: 0

Sztokholm – Wenecja Północy dla rowerzystów

Cyklistów można tu spotkać w zasadzie o każdej porze roku. Nawet, gdy jest bardzo chłodno i leje, przemykają na dwóch kółkach, okryci płaszczami od deszczu. Spieszą do biur i szkół. Wygodne ścieżki oplatają całe miasto, a na amatorów zwiedzania na rowerze czekają stanowiska citybikes.

Vasamuseet, Sztokholm, Szwecja Vasamuseet, Sztokholm, Szwecja , fot. Scoobyfoo, Flickr CC

Co Warto zobaczyć z siodełka roweru? W tej położonej na wyspach Wenecji Północy na uwagę zasługuje urokliwa, średniowieczna starówka (Gamla Stan), gmach  filharmonii, a zarazem miejsce wręczania Nagród Nobla – Konserthuset: www.konserthuset.se  Przy okazji można zahaczyć o Muzeum Nobla: Nobelmuseet z częścią poświęconą „naszej” Marii Słodowskiej Curie, ale i Lechowi Wałęsie: www.nobelmuseum.se/en/  

Największe wrażenie robi Vasamuseet, którego wnętrze wypełnia odnowiona bryła flagowego okrętu Szwecji: http://vasamuseet.se/en.

Vasamuseet, Sztokholm, Szwecja
Vasamuseet, Sztokholm, Szwecja, fot. Scoobyfoo, Flickr CC

Warto popływać w basenach secesyjnego pałacu kąpielowego Centralbadet: www.centralbadet.se, posłuchać historii wina oraz ponczu i wódki w muzeum Vin&Sprithistoriska Museet: www.vinosprithistoriska.se, spróbować gry na różnych instrumentach w interaktywnym muzeum Musikmuseet: www.musikmuseet.se, obejrzeć zrekonstruowane statki i ich modele w Muzeum Morskim Sjöhistoriska Museet: www.sjohistoriska.se.

Gdzie jest Sztokholm? Szwecja, Zobacz na mapie

Warto też wybrać się rowerem na leśny Cmentarz  Skogskyrkogården, który figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spoczywa tu m.in. Greta Garbo.  www.skogskyrkogarden.se. Innym polecanym celem wycieczki rowerowej jest Millesgården, gdzie można obejrzeć dom rzeźbiarza Carla Millesa, który w pierwszej połowie ubiegłego wieku mieszkał tu z żoną Olga i siostrą Ruth. Ogród pełen jest jego rzeźb, kwiatów i fontann: www.millesgarden.se

Czytaj wiadomości ze Szwecji

Na stronie www.citybikes.se/en/Home można znaleźć zarówno wszystkie punkty wynajmu rowerów w Sztokholmie (można pożyczyć rower i kask), jak i poznać szlaki rowerowe wytyczone w mieście i zaopatrzyć się w kartę cyklisty (we wskazanych centrach turystycznych, ale i hotelach oraz hostelach wymienionych na stronie citybikes).

Źródło: citybikes.se, skogskyrkogarden.se, skogskyrkogarden.se, Anna Kłossowska „Europa za pół ceny”

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Podróże, Sztokholm, Turystyka, Vasamuseet, W Szwecji, Zwiedzanie


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »