kraj:
USA
05-04-2012, 10:14 źródło: Materiały Prasowe     komentarzy: 0

Hawaje - Honolulu

Hawaje niesamowite wakacje, błękitne niebo, przezroczysty ocean i miejsca do nurkowania. Relaks, uśmiechnięci ludzie, wieczne słońce. Urlop na Hawajach? Oczywiście, że tak!

aut. Paul dexxus, waipio valley, big island aut. Paul dexxus, waipio valley, big island , Wikimedia

W języku hawajskim słowo Hawai'i oznacza ojczyznę.

Hawaje to archipelag wysp położony na Oceanie Spokojnym, które od 1959 roku jest stanem USA. Wszystkich wysp i atoli jest 137, ale większość powierzchni stanowi osiem najważniejszych, wyspy: Oahu, Niihau, Kauai, Maui, Molookai, Kahoolawe, Lanao oraz Hawaii. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów.

Oficjalnie w stanie mieszka ponad 1,2 mln mieszkańców, z czego prawie 1 mln na wyspie Oahu. Tylko 6,6% ogólnej liczby mieszkańców to rdzenni obywatel Hawajów. 41% pochodzi z Azji, głównie Japończycy, biali mieszkańcy stanowią 24%. Pozostałe grupy stanowią Metysi, Murzyni, Indianie i. mieszkańcy Alaski.

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików, jednakże temperatury są mniej dokuczliwe, przez wiatr wiejący ze wschodu. Najwyższe temperatury latem wynoszą ok. 31 stopni podczas dnia, i 25 w nocy.


Kalalau
fot. Scshute, Wikimedia, Kalalau Valley from Kalalau

Honolulu


honoluluStolicą Hawajów jest położone na wyspie Oahu miasto Honolulu, liczące ok 377 tys. mieszkańców. Jest to najważniejsze miasto regionu z doskonale rozwiniętą bazą noclegową i wieloma atrakcjami turystycznymi.

To tutaj znajduje się najsłynniejsza prawdopodobnie na świecie, plaża Waikiki (Waikiki Beach). Opinie obcokrajowców o "pięknie" plaży są dość podzielone. Wzdłuż plaży ulokowanych jest wiele renomowanych hoteli. Z gorącego piasku możemy rozkoszować się błękitnym i słonecznym niebem, widokiem czystego oceanu oraz spoglądać na majestatyczny, ale już nieczynny wulkan - Diamon Head. Warto poświęcić trochę czasu, aby wyruszyć na koronę wulkanu, z którego rozciąga się niesamowity widok! W zależności od wieku i kondycji, wspinaczka i zejście nie powinno zabrać więcej, niż 1.5 h. Uwaga: najlepiej wyruszyć rano, ponieważ później staje się zbyt gorąco. Woda przy samej plaży jest płytka, zachęcająca do kąpieli, jednakże na jej dnie znajdują się liczne skały.

Jeżeli jesteśmy już na plaży, a lubimy surfować, niekoniecznie po internecie, warto wiedzieć, że znajduje się tam pomnik, pochodzącego właśnie z Hawajów Duke'a Kahanamoku, którego uważa się za wynalazcę surfingu. Jeżeli nie lubimy leżeć na plaży, warto i tak tutaj zajrzeć, ze względu na liczne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, chociażby odbywające się cyklicznie, od 2001 darmowe pokazy filmów (Sunset on the Beach), zawody surfingowe czy wyścigi kajaków.

Kiedy już ochłoniecie od wspaniałości przepięknej plaży, gdy nie będziecie chcieli się już dłużej moczyć w ciepłym, przezroczystym oceanie udajcie się na przechadzkę po mieście. Wielka ilość malutkich sklepów oferuje najróżniejsze produkty! Ale gdy spojrzycie na ceny, dwa razy chwycicie się za portfel! Nie ma co się dziwić, gdyż sprzedający są nastawieni główne na turystę japońskiego. Nawet turyści amerykańscy często narzekają na ceny. I proszę nie zapomnieć skosztować miejscowej kuchni! Wspaniałe kulinarne doświadczenie!

Zadzierając wysoko głowę, możemy podziwiać drapacze chmur, których na wyspie znajduje się 52, przekraczających 100 metrów wysokości. Najwyższym jest First Hawaiian Center, który został wybudowany w 1996 roku, i którego wysokość wynosi 130,8 m.

Pamiętając, że Hawaje są stanem USA, warto zajrzeć do pałacu królewskiego, Pałacu Iolani - jedyny pałac w całych Stanach Zjednoczonych. Pałac został zbudowany w 1882 roku przez ówczesnego monarchę Kamehameha V, do końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, pełnił funkcje administracyjne. Ukończony gmach miał elektryczność i telefony, których nie posiadał wtedy nawet Biały Dom. Dostępne jest dla zwiedzających muzeum, powstałe w 1978 roku, w którym odtworzono wystrój z końca XIX w. Parę kroków od pałacu znajduje się pomnik Kamehamehy Wielkiego, który jako pierwszy dokonał zjednoczenia wszystkich wysp archipelagu hawajskiego.

Jeżeli jesteście zainteresowani historią i kulturą tego obszaru, warto udać się do Muzeum Bernice Bihops, rozmieszczonego w kilku zabytkowych XIX wiecznych budynkach - przybliży nam historię Hawajów. Drugim miejscem wartym odwiedzenia, praktycznie na cały dzień (od godziny 12), jest Polynesian Cultural Center (Polinezyjskie Centrum Kultury) Laie, w którym poza historią wyspy, możemy poznać obyczaje mieszkańców Samoa, Nowej Zelandii, jak również Tonga i Fidżi. Muzeum ma formę skansenu, w którym można oglądać nie tylko eksponaty, ale również pokazy związane z lokalnymi zwyczajami. Warto nadmienić, że zostały tam zrekonstruowane prawdziwe wioski, w których mieszkają ludzie w regionalnych strojach - są to studenci, którzy w ten sposób pracują na darmowe studia. Skosztuj tradycyjnego polinezyjskiego jedzenia. Jeżeli będziesz miał czas i okazję obejrzyj wieczorne przedstawienie! Pozostawia niezapomniane wrażenie!
 

Pearl Harbor


pearl-harborW pobliżu Honolulu, znajduje się port Pearl Harbor, do którego można się dostać autobusem miejskim. Historyczne miejsce, pozostające jedną z najważniejszych baz amerykańskiej marynarki. Na dnie oceanu w pobliżu bazy znajduje się wrak USS Arizona, w którym zginęło blisko 2000 marynarzy, podczas ataku Japończyków na bazę w 1941 roku. Widoczne kontury statku robią niesamowite wrażenie. Ponad zatopionym wrakiem okrętu udostępniono muzeum dla zwiedzających, w którym można obejrzeć archiwalne filmy i wysłuchać historii japońskiej agresji na Hawaje.

Jak dostać się na Hawaje z Polski? Oczywiście tylko samolotem :) Podróż jest długa, w optymistycznej wersji ok. 22 h. Jedna z opcji to przelot z Warszawy do Amsterdamu, z Amsterdamu do Los Angeles. Trzy godzinny lot z LA i jesteś w Honolulu. Oczywiście istnieją inne opcje podróży z Warszawy lub Berlina, wystarczy tylko skorzystać z narzędzia jakim jest wyszukiwarka biletów lotniczych i samemu wyszukać stosowne połączenie.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Honolulu, Pearl Harbor


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »