Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Bułgaria  - Przewodnik turystyczny

Bułgaria

Podstawowe informacje

Republika Bułgarii

Język urzędowy: bułgarski
Języki używane: bułgarski
Stolica: Sofia
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Liczba ludności: 7.53 mln
Powierzchnia: 110 910 km2
Waluta: lew (BGN)
Religia dominująca: prawosławie
Kod telefoniczny: +359
Flaga/Godło: flaga godło

Opowieści

ilość: 1

Autostopem w stronę słońca

Dwa plecaki, dwa rozumy, trzydzieści dni i jedno szczęście do podziału. Czego więcej potrzeba dwójce młodych ludzi, by spełniły się marzenia? Mariusz – student Politechniki Warszaw… »
autor: christinee

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6 °C (w terenach górskich), -3 °C (w centralnej części kraju) do 2 °C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18 °C, 23 °C i 25 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki w dużych miastach wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję. Na terenie Bułgarii działa kilkaset punktów Western Union, MoneyGram, za których pośrednictwem możliwe jest błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Funkcjonują bankomaty dla posiadaczy kart Visa, Maestro, MasterCard itp.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. więcej

Czas:

UTC +2 – zima, UTC +3 – latowięcej

Opis:


Bułgaria, (България) państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

Bułgaria jest członkiem następujących organizacji międzynarodowych: Organizacji Narodów Zjednoczonych (od 1955), Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO (od 2004), Unii Europejskiej (od 2007).

Bułgarskie obiekty na Liście UNESCO (Lista światowego dziedzictwa kulturowego (K) i przyrodniczego (P)): Cerkiew Bojańska koło Sofii (K), Jeździec z Madary (K), Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie (K),  Tracki grobowiec z Kazanłyku (K), Zabytkowe miasto Nesebyr (K),  Rezerwat przyrody Srebyrna (P), Park Narodowy Pirinu (P), Monastyr Rilski (K), Grobowiec tracki w Swesztari (K)

Kuchnia Bułgarii


Jest przedstawicielem kuchni z Europy Południowo-Wschodniej. Ze względu na stosunkowo ciepły klimat i zróżnicowaną geografię zapewniającą doskonałe warunki rozwoju różnych warzyw, ziół i owoców, dania kuchni bułgarskiej są zróżnicowane. Słynący ze swoich bogatych sałatek wymaganych przy każdym posiłku. W kuchni bułgarskiej funkcjonuje również wiele zup na ciepło i zimno, np. zimną zupą jest tarator (chłodnik z zsiadłego mleka). Większość bułgarskich potraw jest pieczona, gotowana na parze lub w postaci gulaszu. Głębokie smażenie nie jest typowe, ale grillowanie - zwłaszcza różnego rodzaju mięs - jest bardzo częste. Mięso wieprzowe jest często używane w kuchni bułgarskiej. Bardzo popularnym składnikiem kuchni bułgarskiej jest bułgarski ser biały o nazwie "sirene". Jest głównym składnikiem wielu sałatek, jak również różnego rodzaju wypieków.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwozić i przewozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego.  

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA. Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, umożliwiających w razie konieczności pokrycie kosztów leczenia w szerszym zakresie, jak również kosztów opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.   Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Bułgarii obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne pod warunkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo jazdy wydane przez polskie władze jest honorowane. Zielona karta nie jest obowiązkowa. W przypadku podróży samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna, należy mieć poświadczone notarialnie pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego, jak i przepisy transportu drogowego – bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie stosują określone prawem kary za tego typu wykroczenia.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na nocleg na niestrzeżonych parkingach,  w pobliżu przydrożnych barów itp. Podczas jazdy wskazane jest blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż. Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, kosztowności i dokumentów. Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu. W dużych kurortach nadmorskich jak np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr parkować należy tylko na parkingach ogólnych lub hotelowych. W związku z częstymi kradzieżami, szczególnie w okresie letnim, nowych i drogich samochodów, zaleca się podróżującym takimi pojazdami daleko idącą ostrożność, a nawet nieużywanie ich w miarę możliwości w podróżach do i przez Bułgarię.

OBYCZAJE. Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć „nie” (ne) czy „tak” (da).

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »