Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Afganistan  - Przewodnik turystyczny

Afganistan

Podstawowe informacje

Islamska Republika Afganistanu

Język urzędowy: perski, paszto
Języki używane: paszto
Stolica: Kabul
Ustrój polityczny: republika islamska
Liczba ludności: 29.83 mln
Powierzchnia: 652 230 km2
Waluta: afgani (AFN), 1 AFN = 100 pul
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +93
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat surowy i mroźny, w górach średnie temperatury stycznia spadają do -15°C, a w lipcu rzadko przekraczają 0°C. Lata najcieplejsze na pustynnych obszarach na południu (powyżej +22°C). więcej

Możliwości płatnicze:

System bankowy Afganistanu jest dopiero organizowany. Ponieważ karty bankowe lub czeki podróżne nie są respektowane, powszechną praktyką jest nadal wwożenie środków finansowych na pobyt w gotówce (USD). więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Przed wyjazdem należy uzyskać wizę w Ambasadzie Afganistanu. Z zasady nie udziela się wiz na przejściach granicznych.więcej

Czas:

UTC +4:30więcej

Turystyka:

W związku z utrzymującą się napiętą sytuacją wewnętrzną w Afganistanie oraz związanymi z nią poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa przebywających tam cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza obywatelom polskim wyjazdy do tego kraju.więcej

Opis:


Afganistan jest wysokogórskim krajem śródlądowym, położonym w środkowej i południowo-zachodniej Azji. Ponad 4/5 powierzchni zajmują góry. Z północnego wschodu na południowy zachód rozpościera się pasmo górskie Hindukusz z najwyższym szczytem kraju (Noszak, 7 492 m n.p.m.), przechodzący w surowe obszary Wyżyny Irańskiej, a następnie w półpustynię Registanu (35-40 tys. km²), między którymi znajduje się Wyżyna Haradżat z kilkoma przełęczami umożliwiającymi komunikację pomiędzy regionami kraju.

Afganistan należy do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Transport bardzo słabo rozwinięty. Drogi liczą tylko 42,15 tys. km, w tym: 29 800 km szlaków nieutwardzonych (wskaźnik gęstości dróg wynosi zaledwie 6,51 km/100 km²), a jednocześnie nie istnieją tu jakiekolwiek linie kolejowe. W Afganistanie istnieje 1 200 km (w 2007) śródlądowych dróg wodnych. Najważniejszą arterię stanowi żeglowny odcinek rz. Amu Daria.

Pełny opis tutaj

Afgańska kuchnia


Kuchnia z Afganistanu jest wyjątkowa i pyszna. Jest jedną z najlepszych w Azji Środkowej z wyrazistym aromatem, smakiem i wyglądem. Świeży jogurt, kolendra, czosnek, cebula, szczypiorek, pomidory, ziemniaki i owoce są powszechnie dostępne we wszystkich częściach Afganistanu i wykorzystywane w przygotowaniu żywności. Owoce i warzywa, świeże i suszone, stanowią ważną część diety w Afganistanie, szczególnie w obszarach wiejskich. Zioła i przyprawy stosowane w kuchni afgańskiej to mięta, szafran, kolendra, kardamon i pieprz. Jagnięcina i kurczak są ulubionymi z mięs. Zwłaszcza jagnięcina, jest powszechnie spożywana. Jedzenie powinno być doprawione ale nie zbyt ostre, ani zbyt słodkie. Afganistan ma wiele różnych rodzajów pysznych dań. Można wymienić kilka z najbardziej znanych: Palau - Ryż z posiekaną i smażoną marchewką. Mantu - (Pierogi) jest to ulubiony afgańskich posiłek. Zawiera mieloną wołowinę, cebulę, ciasto, przyprawy i dodatki. Aushak - wegetariańskie pierogi. Bulanni - Można gotować ten wspaniały posiłek z kilku różnych składników, takich jak gotowane ziemniaki, cebula posiekana, ciasta i kolendry. Jagnięcy kabab lub jagnięci stek - naprawdę pyszne jedzenie w Afganistanie. Kabab wołowy, Kabab kurczaka. Smażone i grillowane szaszłyki z kurczaka są najbardziej powszechne i pożądane wśród Afgańczyków.



Dane w oparciu o MSZ:

UBEZPIECZENIE. Przed przyjazdem do Afganistanu konieczne jest wykupienie ubezpieczeń osobowych, z opcją transportu chorego na leczenie w innym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Problemy sanitarno­-epide­mio­logiczne oraz niedostateczny stan opieki medycznej (nie­dostatek personelu medycznego, podstawowych leków i środ­ków higieny) stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia. Przed podróżą do Afganistanu należy zasięgnąć rady służb medycz­nych w kraju co do wymaganych szczepień. Na niektórych obszarach Afga­nistanu istnieje zagrożenie malarią. Powszech­na jest gruźlica. Duże niebezpieczeństwo stwarzają występujące zwierzęta jadowite, w tym węże, pająki, skorpiony, skolopendry i solfugi.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają standardów tech­nicz­nych ani zasad kodeksu drogowego. Nie stosuje się ubez­pieczeń pojazdów. W razie wypadku dodatkowym za­gro­żeniem może być agresywne zachowanie miejscowych uczestników zda­rzenia. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z licznymi przypadkami porwań obcokrajowców oraz podkładanymi przy drogach ładunkami wybuchowymi, zaleca się niekorzystanie z transportu lądowego przy podróżach pomiędzy poszczególnymi regionami kraju (w szczególności dotyczy to drogi Kabul – Kandahar oraz pozostałych szlaków na południu i wschodzie Afganistanu). Przemieszczanie się pomiędzy dużymi miastami ułatwia istnienie połączeń lotniczych. Są one obsługiwane przez kilka miejscowych linii lotniczych, w tym narodowego przewoźnika „Ariana” oraz specjalną agendę ONZ UNHAS.

BEZPIECZEŃSTWO. Afganistan pozostaje obszarem szczegól­nego zagrożenia atakami o podłożu terrorystycznym, a także kryminalnym. Poza obywatelami państw koalicji antyterro­rystycz­nej celem ataków zbrojnych i zamachów bombowych mogą być nadal wszelkie miejsca zgromadzeń, instytucje międzynarodowe, biura organizacji pomocowych i misji huma­nitarnych oraz ONZ, a także hotele, w których zatrzymują się cudzoziemcy. Ze względu na pozostałości po dzia­łaniach wojennych (miny, niewypały itp.) należy unikać poru­szania się po poboczach dróg i nieznanych terenach, zwłaszcza poza obszarem miejskim Kabu­lu. Nie zaleca się wyjazdów poza tereny miejskie kontrolowane przez centralne władze afgańskie i siły koalicji antyterro­rys­tycz­nej, jeśli nie jest to niezbędne z ważnych względów zawodowych i służbowych. Szczególnie częste incydenty terrorystyczne oraz zagrożenia typu wojennego i kryminalnego odnotowuje się w południo­wych i wschodnich prowincjach Afganistanu. Zwiększenie obec­ności Pol­skiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie od wiosny 2007 r. spowodowała wzrost zagrożenia dla obywateli pol­skich, którzy mogą być narażeni m.in. na porwania.
 
RELIGIA, OBYCZAJE. Afganistan jest krajem muzułmańskim, przestrzegającym zwyczajów i praw wynikających z zasad isla­mu. Inna niż islamska misyjna działalność religijna jest zaka­za­na. Względy bezpieczeństwa osobistego przemawiają za tym, by podporządkować się ogólnym zasadom noszenia ubiorów zakry­wających ciało (odnosi się to zwłaszcza do kobiet). Dla kobiet wskazanym jest nosić ubiór zakrywający włosy i szyję (chusta, szal). Zaleca się, w miarę możliwości zakupienie i używanie ubiorów miejscowych, by uniknąć zbędnego wyróżniania się z tłumu. Zbyt kuse spodnie, czy inne części garderoby są niedopuszczalne.
 
PRZYDATNE INFORMACJE:
   Podczas wykonywania zdjęć lub nagrań wideo należy zachować ostrożność. Choć większość Afgańczyków chętnie pozuje do zdjęć to jednak fotografowanie kobiet może prowadzić do kłopotów, a nawet do zagrożenia ze strony członków rodziny. Warto się upewnić czy dana osoba wyraża zgodę na fotografowanie. Władze utrzymują też zakaz fotografowania instalacji militarnych, budynków rządowych i siedzib członków administracji.
   Praktycznie nie działają naziemne linie telefoniczne, jednakże dosyć dobrze rozwinięta jest sieć telefonii komórkowej. Po przyjeździe warto zaopatrzyć się za niewielką opłatą w kartę prepaid jednego z  4 operatorów telefonii komórkowej.
   W związku z drobiazgowymi kontrolami przy wylocie z Afganistanu, w przypadku zakupienia przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej lub historycznej niezbędne jest posiadanie poświadczenia nabycia tych przedmiotów w sposób legalny (np. rachunek oficjalnie działającego sklepu).

Galerie z: Afganistan



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »