Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Malediwy  - Przewodnik turystyczny

Malediwy

Podstawowe informacje

Republika Malediwów

Język urzędowy: malediwski (dhivehi)
Języki używane: malediwski (dhivehi)
Stolica: Male
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.39 mln
Powierzchnia: 300 km2
Waluta: rupia malediwska (MVR)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +960
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Podwodne atrakcje turystyczne. Restauracja.

Smakołyki kuchni fusion serwowane na głębokości 5 metrów pod wodą? A może kartka water proof, wysłana do przyjaciół z poczty na dnie morza? Akweny wo »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Wyspy znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, gdzie północne atole leżą w strefie podrównikowej. W strefie podrównikowej opady deszczu są nieznacznie mniejsze. Malediwy cechują się wysokimi stałymi temperaturami o niewielkich wahaniach dobowych, dużymi opadami i dużą wilgotnością. Temperatury są wysokie i oscylują w granicach 26-30 °C, jedynie na północy wahania termiczne są nieco wyższe i wynoszą od 24 do 32 °C. Na temperatury ma istotny wpływ monsun, który w okresie od grudnia do marca jest chłodny i suchy, wieje z północnego zachodu. W okresie od kwietnia do listopada wieje monsun południowo-wschodni, który jest ciepły i wilgotny. To sprawia, że temperatury w północnej części Malediwów cechują się nieco większymi wahaniami. Wartości termiczne nigdy jednak nie obniżają się poniżej 24 °C, także w nocy, gdzie jest niemal tak samo ciepło jak w dzień. Malediwy są bardzo wilgotnym krajem, gdzie jedynie w czasie okresu zimowego deszcze nie są intensywne. Największe opady mające postać ulewnych deszczy notuje się latem. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż auto­ma­tycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.więcej

Dokumenty i wiza:

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opłat. Sprawdza się posiadanie wystarczających środków finansowych i biletu powrotnego. Turysta musi mieć wykupione miejsce w jednym z ośrod­ków turystycznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej: paszport, bilet powrotny, rezerwacja hotelu oraz świadectwo szczepienia p-ko żółtej febrze, jeżeli przybywa się z obszaru obecności tej choroby zakaźnej.więcej

Czas:

UTC +5więcej

Turystyka:

Pogoda: od grudnia do kwietnia – słonecznie i bezdeszczowo. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu. Najprościej dostać się na Malediwy drogą lotniczą. Wiele połączeń oferuje Wielka Brytania. Male – Stolica Malediwów, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Jest czystym miastem z wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek. Kurorty - jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm. Hithadhoo – drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych. Fuamulaku – samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango. Kudahuvadhoo – wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.więcej

Opis:


Malediwy, archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Oficjalna nazwa w języku malediwskim (divehi) to Republika Państwa Wysp. W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. Malediwy zachwycają wielu ludzi na całym świecie, ten egzotyczny kraj składa się z około 1 300 niewielkich wysp koralowych. Archipelag Malediwów zasiedlili w V w.n.e. osadnicy buddyjscy. Obecnie jest to kraj, którego wszyscy mieszkańcy wyznają islam, a turystyka jest podstawowym sektorem gospodarki tego kraju.

Na wyspach Archipelagu Malediwów jedyną w zasadzie formacją roślinną są niewielkie fragmenty lasów tropikalnych. Dominującym gatunkiem jest palma kokosowa, która rośnie głównie na plaży, a poza nią drzewo chlebowe. Resztę szaty roślinnej stanowi roślinność morska w postaci raf koralowych, które są atrakcją turystyczną tego kraju. Świat zwierzęcy jest bardzo ubogi. Przyczyną jest wielkość wyspy, oraz duża gęstość zaludnienia. Dominującymi zwierzętami są wszelkie gatunki morskie jak ryby do których należą tuńczyki i bonito. Poza rybami mieszkańcami wód jak i plaż są żółwie, gdzie te w dużej ilości żyją w lagunach otaczających wyspy. Liczne jest także ptactwo, gdzie głównymi gatunkami są ptaki morskie.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Przepisy celne całkowicie zabraniają wwozu alkoholu (jest dostępny w ośrodkach dla cudzoziemców po bar­dzo wysokich cenach). Zabroniony jest również wwóz przedmiotów innego obrządku religijnego aniżeli Islam, w tym książeczek do nabożeństwa lub biblii. Zakazuje się wywozu korala, pereł i żółwi. Bez cła można wywieźć „rozsądną” ilość papierosów i upominków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Międzynarodowe świa­dectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale trzeba pamiętać o dużym niebezpieczeństwie zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną. Obowiązkowe jest posiadanie świadectwa szczepienia p-ko żółtej febrze, jeżeli przybywa się z regionu obecności te choroby. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, należy jednak zabrać ze sobą niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Na Malediwach znajdują się zaledwie dwa szpitale.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Transport samochodowy wy­stę­puje tylko na wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty. Wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami zaprzestają kursowania przed zachodem słońca.

BEZPIECZEŃSTWO. Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów. Mają miejsce kradzieże rzeczy pozostawionych bez należytej opieki na plaży oraz kradzieże z pokoi hotelowych. Zaleca się korzystanie z sejfów pokojowych lub skrytek hotelowych w recepcji.

RELIGIA, OBYCZAJE. Malediwy są krajem muzułmańskim. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miej­scach publicznych. W strojach kąpielowych sugeruje się  poru­szać tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Pora monsunowa trwa od maja do września.
   Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia  czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.
   Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach – nie wolno wynosić ich z plaży.
   Plażowanie topless lub bez kostiumu jest zabronione we wszystkich miejscach na Malediwach.

Galerie z: Malediwy



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »