Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Malta  - Przewodnik turystyczny

Malta

Podstawowe informacje

Republika Malty

Język urzędowy: maltański, angielski
Języki używane: maltański, angielski, włoski, francuski
Stolica: Valletta
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.40 mln
Powierzchnia: 316 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +356
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Malta jest jedynym krajem w Europie, w którym zima jako pora roku nie występuje, a lata są długie suche i gorące. Leży niemal na granicy stref klimatycznych: zwrotnikowej i podzwrotnikowej, co bardzo dobrze oddaje roczny przebieg pogodowy kraju. Na jej terytorium występuje ciepła i sucha odmiana klimatu śródziemnomorskiego, który cechuje się bardzo łagodnymi zimami i długimi, suchymi latami. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Temperatury zimą wynoszą od 12 do 14 °C, najchłodniejszym miesiącem jest styczeń. Latem, które zaczyna się już w maju, temperatury wynoszą średnio od 26 do nawet 32 °C. Kończy się ono mniej więcej w październiku, następnie pogoda przechodzi w okres, który pod względem aury przypomina polski kwiecień lub październik. Temperatury latem osiągają w ciągu dnia wartości powyżej 30 °C, dochodząc do 40 °C z uwagi na suchy i gorący wiatr. Wiatr o nazwie sirocco wieje z południa znad Sahary, przynosząc kilkumiesięczne susze, toteż średni roczny opad wynosi jedynie 578 mm. Opady deszczu występują głównie zimą w okresie od listopada do stycznia i zanikają zupełnie maju, a nawet wcześniej. Przez większą część roku dominują masy zwrotnikowego powietrza, a jedynie zimą zaznacza się wpływ mas polarnomorskich. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, nieza­leżnie od jego przynależności państwowej.więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Malta, państwo wyspiarskie (jedno z najmniejszych państw świata) położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla, będące wierzchołkami wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin.

Kuchnia maltańska


Potrawy i napoje charakterystyczne dla Malty oraz kultury jej mieszkańców. Obce wpływy odgrywają znaczącą rolę w maltańskiej kuchni. Bliskość Włoch spowodowała rozpowszechnienie na Malcie potraw z makaronu, po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej. Więcej tutaj.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. 

MELDUNEK. Turyści nie podlegają obowiązkowi mel­dun­kowemu.

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA. Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania na Malcie z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wyjazdem na Maltę warto jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpie­czeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z  Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Najbardziej praktycznym środkiem lokomocji są auto­busy.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »