Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Pakistan  - Przewodnik turystyczny

Pakistan

Podstawowe informacje

Islamska Republika Pakistanu

Język urzędowy: angielski, urdu
Języki używane: pendżabski, pusztu, sindhi i baloczi
Stolica: Islamabad
Ustrój polityczny: republika federalna
Liczba ludności: 176.24 mln
Powierzchnia: 803 940 km2
Waluta: rupia pakistańska (PKR)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +92
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Dwie Czeszki porwane w Pakistanie, Amerykanka napadnięta w Malezji

Obie kobiety uprowadzili 14 marca w prowincji Beludżystanu uzbrojeni, niezidentyfikowani mężczyźni. Tego typu porwania cudzoziemców są tu częstym zja »

Mosty nie dla lękliwych: Hussaini w Pakistanie

To nie są miejsca dla osób cierpiących na akrofobię czyli lęk wysokości. Zbudowane z różnych materiałów, odmiennej długości i szerokości, niekiedy zda »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Pakistan leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i podzwrotnikowego także suchego. Ten pierwszy obejmuje Nizinę Indusu i wybrzeże, natomiast podzwrotnikowy- północno-zachodnią część kraju. Pakistan północny i wszystkie tereny górskie posiadają piętrowość klimatyczną. Generalnie Pakistan należy do państw o klimatach gorących, gdzie średnie roczne wartości przekraczają 15 °C. I tak jest praktyce, lecz ze względu na rzeźbę terenu temperatury są zróżnicowane. Tereny nizinne, zwłaszcza te na południu są ciepłe, gdzie temperatury w styczniu wynoszą około 16 °C, za na samy wybrzeżu dochodzą do 18 °C. Północ jest chłodniejsza i średnie wartości wynoszą około 10 °C. Wraz z nastaniem wiosny temperatury szybko się podnoszą z każdym tygodniem, zwłaszcza na terenach pustynnych. Lata są gorące na przeważającej części kraju. Północna część Pakistanu cechuje się temperaturami rzędu 25-26 °C, a na południu kraju jest gorąco ze średnimi wartościami rzędu 35-38 °C. Na pustyniach temperatury są oczywiście wyższe i dochodzą do 48 °C. Tek jest na przykład na pustyni Thar w środkowo-wschodniej części kraju. Kraj cechuje się dużymi amplitudami dobowymi co jest związana z suchością klimatu i postępującym w głąb lądu kontynentalizmem. Jedynie wysoko w górach jest chłodno. W Himalajach Wysokich i w Karakorum jest zimno, gdzie przez cały rok temperatura nie wzrasta powyżej 0 °C W wyższych partiach gór temperatury zimą obniżają się do -40 °C. Pakistan jest krajem dość suchym gdzie ilości opadów na większości obszarów są niskie. Klimat w Pakistanie cechuje się niskimi opadami, niską wilgotnością, która tylko latem na wybrzeżu jest względnie wysoka, oraz dużym usłonecznieniem, około 3400 godzin rocznie ze słońcem. Latem dominują związane monsunem wiatry południowe i południowo-zachodnie, zimą zaś wieją watry zachodnie. Latem w dolinie Indusu wieją tak zwane wiatry loo. Na pustyniach do częstych zjawisk należą burze piaskowe. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem uzyskać wizę przed wjazdem w jednej z ambasad Pakistanu. Od 2006 roku można uzyskać wizę biznesową ważną na 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.więcej

Czas:

UTC +5więcej

Opis:


Pakistan, jest państwem leżącym w Azji Południowej nad wybrzeżem Morza Arabskiego, będącego częścią Oceanu Indyjskiego. Pakistan jest muzułmańskim krajem stanowiącym pomost między zachodnią muzułmańską Azją, a wschodnią, orientalną Azją, gdzie przeważają takie religie, jak hinduizm czy buddyzm. Na terytorium tego kraju znajduje się słynny ośmiotysięcznik K2 (8 611 m n.p.m.), będący część łańcucha Himalajskiego, które przechodzi w pasmo gór Karakorum i Hindukuszu. Kraj jest atrakcyjny turystycznie, a turystyka stanowi ważną część gospodarki kraju. Mimo to kraj ten należy do słabo rozwiniętych państw świata.

Świat zwierząt jest bardzo bogaty, charakterystyczny dla Regionu Przednioindyjskiego Krainy Orientalnej. W górach Pakistanu żyje niedźwiedź himalajski i rzadko występujący irbis. Z ssaków trawożernych żyjących na terenach wysoko położony występują dzikie owce, nachury i gazele tybetańskie. Największym ssakiem żyjącym w lasach obszarów nizinnych jest słoń indyjski, a poza nim występują bawoły, liczne jeleniowate i antylopa niglau. Największym drapieżnikiem jest tygrys. Jeśli chodzi o naczelne to w Pakistanie żyją langury i makaki. W dolinie Indusu występują licznie ptaki wodne i brodzące. Niebezpiecznym i pospolicie występującym w kraju gadem jest kobra indyjska. W rzekach żyje gawial gangesowy. Istnieją 53 różnego rodzaju obszary chronione. Do najbardziej znanych parków narodowych należy Kirthar Park w paśmie górskim Kirthar, gdzie żyją antylopy chinkara, gazele, szakale i wilki. Oprócz tego parku innym ważny obszarem chronionym jest Chiltan Hazarganji Park w północnym Beludżystanie gdzie żyją dzikie kozy, owce, lamparty, kobry i pytony.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU:
   UWAGA: W związku z utrzymującym się wysokim stopniem zagrożenia atakami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wyjazdy do Islamskiej Republiki Pakistanu. Szczególnie wysoki poziom zagrożenia dla bezpieczeństwa przebywających na terenie kraju cudzoziemców utrzymuje się w zachodnim Pakistanie (pas przygraniczny z Afganistanem, Peszawar, Quetta, Beludżystan, tereny plemienne, Dir). Ze względu na wysokie ryzyko zamachu bombowego, w razie ew. pobytu w Pakistanie, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w terenach zurbanizowanych, unikanie zgromadzeń o charakterze religijnym, obiektów wojskowych i rządowych, a także nie- podróżowanie po zmroku. Pobyt w Pakistanie wiąże się obecnie z narażeniem życia, a odpowiedzialność za decyzję o wyjeździe oraz własne bezpieczeństwo  należy całkowicie do osób podróżujących. Ministerstwo sugeruje również podjęcie kontaktu z Ambasadą w przypadku planowanego wyjazdu na teren Islamskiej Republiki Pakistanu.
   Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej, czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem, a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Khyber-Pakhtunkhwa  i Terytoria Północne oraz do Beludżystanu.

PRZEPISY CELNE. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).

PRZEPISY PRAWNE. Surowe wyroki - łącznie z karą śmierci -zasądzane są za przewożenie, posiadanie bądź używanie narkotyków.

UBEZPIECZENIE. Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych jest pożądane, choć nie jest obowiązkowe. Polisy znanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane. Sugeruje się, aby ubezpieczenie zawierało opcję pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu oraz transportu chorego na leczenie do innego kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Surowe warzywa, owoce, woda i potrawy niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną ostrych zatruć pokarmowych. W niektórych rejonach Pakistanu istnieje zagrożenie malarią. WHO zaleca używanie tabletek uzdatniających wodę do spożycia oraz moczenie warzyw i owoców przed spożyciem w roztworach odkażających. Do picia zdatna jest butelkowana woda mineralna bądź woda przegotowana. Z uwagi na nieprzestrzeganie standardów produkcji i przechowywania artykułów spożywczych pożądane jest sprawdzanie jakości lub daty ważności produktów (i lekarstw) przed ich zakupem. W dużych skupiskach miejskich notuje się znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W Islamabadzie praktycznie jedynym szpitalem zalecanym dla cudzoziemców jest Shifa Hospital, a w Karaczi Aga Khan Hospital. Przed przyjęciem do tych szpitali wymagana jest wpłata kaucji na pobyt w kwocie ok. 250 USD lub przedstawienie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie leki są w zasadzie dostępne w aptekach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Z powodu utrzymującego się napięcia w sytuacji bezpieczeństwa wysoce niewskazane są wyjazdy do prowincji Beludżystan i Khyber-Pakhtunkhwa, a także na Terytoria Północne, w tym przede wszystkim do doliny Swat i administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Należy również liczyć się z możliwością zamachu terrorystycznego w centrach największych, teoretycznie bezpieczniejszych, niż terytoria wymienione powyżej, miast Pakistanu, w tym przede wszystkim w Karachi, Lahore, Rawalpindi i Islamabadzie. Podstawowa zasada to unikanie dużych skupisk ludzkich i obiektów (eksponowane hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne, budynki rządowe/policyjne/wojskowe, bazary, meczety, dworce lotnicze i kolejowe, demonstracje itp.), które mogą stanowić potencjalny cel zamachu terrorystycznego.
Poniższe informacje administracyjne dot. podróżowania po terytorium Pakistanu odnoszą się do stałych przepisów, które obowiązują niezależnie od bieżącej sytuacji bezpieczeństwa:
Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających miejsca podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą na Terytoria Północne i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne w Khyber-Pakhtunkhwaj oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia władz MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie - m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway - jest nieprzejezdna.

RELIGIA, OBYCZAJE. Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu. Nie usankcjonowane małżeństwem kontakty seksualne, homoseksualizm, pornografia oraz posiadanie i konsumpcja alkoholu zagrożone są karą więzienia. W okresie ramadanu należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów oraz palenia tytoniu. Działalność urzędów i instytucji publicznych podczas ramadanu i licznych świąt religijnych ulega znacznemu ograniczeniu. Zalecane jest przestrzeganie muzułmańskich obyczajów dotyczących noszenia ubiorów zakrywających kształt ciała, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Kobiety nie powinny podróżować samotnie ani w towarzystwie obcych osób.

Galerie z: Pakistan



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »