Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Paragwaj  - Przewodnik turystyczny

Paragwaj

Podstawowe informacje

Republika Paragwaju

Język urzędowy: hiszpański, guarani
Języki używane: guarani, hiszpański
Stolica: Asunción
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 6.67 mln
Powierzchnia: 406 750 km2
Waluta: guarani (PYG)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +595
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Paragwaj leży w strefie klimatu zwrotnikowego, który dzieli się na dwa typy: kontynentalny na zachodzie i przejściowy w środkowej i wschodniej części kraju. Chaco i wschodni Paragwaj różni się warunkami klimatycznymi, które głównie przejawiają się różnicą w opadach deszczu. Północno-wschodni kraniec Paragwaju cechuje się wilgotną odmianą klimatu zwrotnikowego. Średnia temperatura w Chaco w miesiącach letnich (X-III) waha się tu około 20 °C, a miesiącach zimowych (IV-XI) - spada do 19 °C. Zimą napływają tu czasami gorące masy powietrza równikowego, podnosząc temperaturę do 30-35 °C, noce natomiast są na ogół chłodne i temperatura spada często do 0 °C. We wschodnim Paragwaju średnie temperatury miesięcy letnich wahają się ok. 27 °C, zimowych - od 15-21 °C. Niekiedy temperatura spada na kilka godzin do 8 °C, a nocą zdarzają się przymrozki. Charakter kontynentalny klimatu rośnie ku zachodowi, a rejon Chaco należy do najgorętszych regionów kontynentu południowoamerykańskiego (temperatury maksymalne do 47 °C). Jednak występują tam również gwałtowne ochłodzenia, przynoszone przez wiatry zwane pamperos. W porze suchej zdarzają się opady cyklonalne. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli polskich nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).więcej

Czas:

UTC -4 – zima, UTC-3 – latowięcej

Opis:


Paragwaj, jest jednym z mniejszych państw Ameryki Południowej. Kraj leży w środkowo-południowej części Ameryki Południowej. Na północy graniczy z Boliwią, na wschodzie z Brazylią, na południu i zachodzie z Argentyną. Paragwaj jest stosunkowo nizinnym krajem o zwrotnikowym klimacie. Paragwaj "rzeka plemienia Paraguà", nazwa ta występuje w hiszpańskich źródłach XVI w. w postaci Paraguay, w czym można by wyróżnić gua "pieczara", hy "woda". Większość Paragwajczyków ma indiańskich przodków, chociaż w ich żyłach płynie również dużo krwi hiszpańskiej. Metysi stanowią tu 91% populacji, a Indianie 3%. Na równinie Chaco zamieszkuje też mniejszość niemiecka.

Szata roślinna jest dość dobrze zachowana, lasy zajmują ponad 40% powierzchni kraju. Na wschodzie kraju rosną wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe wilgotne, występuje tam wiele gatunków cennych drzew. Charakterystycznymi roślinami są arakurie i ostrokrzew paragwajski. Między strefami leśnymi, wzdłuż rzeki Paragwaj rozciągają się sawanny, a w pasie nadbrzeżnym - bagniste tereny typu pantanal. Fauna na większości terenów należy do krainy chilijsko-patagońskiej, a północno-wschodnia część kraju to kraina gujańsko-brazylijska. Świat zwierząt jest dobrze zachowany. W Chaco żyją jaguary, które żyją także we wschodnim regionie. Liczne są gryzonie m.in. wiskacze, jelenie pampasowe i pancerniki. Największym gryzoniem jest typowym dla Ameryki Południowej - kapibara. Występuje wiele gatunków endemicznych, szczególnie w przypadku płazów oraz ryb. W wodach rzecznych żyją mięsożerne piranie, które są powszechnym gatunkiem ryb. Nad wodami występują także krokodyle i boa dusiciele. W lasach krainy gujańsko-brazylijskiej do spotykanych gatunków należą pekari, różne gatunki mrówek, jadowitych węży i pająków- czyli zwierząt typowych dla wilgotnych lasów.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Cudzoziemców przybywających w celach turys­tycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubez­piecze­niowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami  innych zagranicznych firm ubezpieczeniowych, operujących na terenie tego kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Z uwagi na złą jakość wody w wodociągach, zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Podczas podróży po tere­nach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.  Prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu uprawnia do wynajęcia pojazdu i poruszania się nim w okresie do 30 dni.  Stan techniczny głównych dróg krajowych jest dobry.

BEZPIECZEŃSTWO. Występuje zagrożenie przestępczością pospo­litą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z drogimi strojami lub innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w bied­nych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Galerie z: ParagwajZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »