
Republika Środkowoafrykańska
Podstawowe informacje
Język urzędowy: | francuski |
---|---|
Języki używane: | sango |
Stolica: | Bangi (Bangui) |
Ustrój polityczny: | republika |
Liczba ludności: | 4.37 mln |
Powierzchnia: | 622 984 km2 |
Waluta: | frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF) |
Religia dominująca: | chrześcijaństwo |
Kod telefoniczny: | +236 |
Flaga/Godło: |
![]() ![]() |
Przydatne informacje
Z racji położenia geograficznego w kraju wyróżnia się dwa typy klimatów: równikowy wilgotny na południu, który swym zasięgiem obejmuje północną część Kotliny Konga oraz stolicę kraju. Klimat podrównikowy zajmujący część środkową i północną. Temperatury zaś mają typowo równikowy przebieg, czyli niskie amplitudy i wartości powyżej 22 °C. Do charakterystycznych zjawisk pogodowych należą deszcze zenitalne i częste burze do 150 dni w roku. Klimat zmienia się w kierunku północnym. Strefa podrównikowa najpierw jest wilgotna i różni się od równikowej nieco mniejszymi opadami; a dalej na północ klimat staje się bardziej suchy. Występuje pora sucha trwająca około czterech miesięcy. Północna część kraju jest sucha a pora sucha trwa co najmniej sześć miesięcy. Na samych krańcach północnych (styk granic Czadu i Sudanu) okres bezdeszczowy trwa osiem miesięcy. Temperatury nie odbiegają w zasadzie od tych równikowych. Jedyna różnica to większe amplitudy. Średnie wahania dla klimaty podrównikowego suchego to od 22 do 29 °C. Krańce północne przy granicy z Sudanem cechują się kilkumiesięcznymi upałami powyżej 30 °C. więcej
Możliwości płatnicze:Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.więcej
Dokumenty i wiza:Obywatele polscy obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Środkowoafrykańskiej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).więcej
Czas:UTC +1więcej
Opis:
Układ roślinności ma ściśle równoleżnikowy charakter, którego wyznacznikiem są opady i okresy ich występowania. To też na obszarach południowych, gdzie opady są duże, roślinność jest gęsta i bogata gatunkowo. Północ kraju przeciwieństwem południa gdzie szata roślinna jest skąpa. Na południu, w rejonie rzeki Ubangi i w dolnym biegu Kotto i Lobaye rosną wiecznie zielone lasy tropikalne. W lasach tych charakterystycznym elementem są liany, porośla i wysokie drzewa jak eukaliptusy i hebanowce. Zwierzyniec Republiki Środkowoafrykańskiej jest bogaty i reprezentuje go wiele różnych gatunków. Na sawannach żyją stada słoni, bawołów, a poza nimi – nosorożce białe i czarne. Głównymi drapieżnikami są lwy i lamparty, a z mniejszych: hieny i szakale. Na wszystkich sawannach kraju występują żyrafy i różne gatunki małp, gdzie te ostatnie są powszechne w lasach tropikalnych. Nad rzekami bytują hipopotamy i krokodyle. Świat ptaków także jest bogaty i reprezentuje go wiele rodzimych jak i migrujących gatunków. Poza znanymi flamingami, występują czaple, ibisy, a także bociany, zarówno te rodzime jak i gatunki spędzające okres wiosenno-letni w Europie. Najwięcej gatunków ptaków żyje w lasach tropikalnych, gdzie wiele z nich cechuje się kolorowym upierzeniem. Obszary chronione zajmują prawie 10% powierzchni kraju, co stanowi znaczny odsetek w porównaniu z innymi krajami Afryki. Do głównych obszarów chronionych należą trzy parki narodowe: Park Narodowy Bamingui-Bangoran, Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris i Park Narodowy Andre-Felix.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
BEZPIECZEŃSTWO. Od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w 2007 r. na północy i na wschodzie kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem, z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, należą do bardzo niebezpiecznych. Odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży w te rejony Republiki Środkowoafrykańskiej. W przypadku podróży służbowej niezbędne jest uzyskanie zgody miejscowych władz; czasami konieczna jest jazda w konwoju.
PRZEPISY CELNE. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Wymagane są szczepienia przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Z uwagi na duże zagrożenie malarią warto zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Należy wystrzegać się kąpieli w wodach stojących. Należy też unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia i wody z kranu, napojów z lodem i surowych warzyw. Służba zdrowia jest na niskim poziomie.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego zaleca się używanie samochodów terenowych. Należy prowadzić samochód powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porządkowych, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu. Gdyby doszło do wypadku z obrażeniami ciała, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się jak najszybciej powiadomić Konsulat Francji w Bangi. Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. W dłuższą podróż trzeba zabrać kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej (koszt 105 EUR). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.
• Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego typu Thuraya należy uzyskać zgodę.
• W Bangi jest dużo hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy standard ma hotel Oubangi (dawniej Sofitel).
• Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.
• Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.