Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Rwanda  - Przewodnik turystyczny

Rwanda

Podstawowe informacje

Republika Rwandy

Język urzędowy: ruanda-rundi, angielski, francuski
Języki używane: ruanda-rundi, angielski, francuski, suahili
Stolica: Kigali
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 10.18 mln
Powierzchnia: 26 338 km2
Waluta: frank rwandyjski (RWF)
Religia dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Kod telefoniczny: +250
Flaga/Godło: flaga godło

Opowieści

ilość: 4

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013 - część 4

To była męczarnia i wyczekiwanie na budzik jak na zbawienie. Ale w końcu zadzwonił i możemy ruszać. Pogoda dopisuje. Wulkany w promieniach wschodzącego słońca wyglądają niesamowici… »
autor: Gerber

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013 - część 3

Wygodne łóżka, pyszne śniadanie, ciepły prysznic. Czego chcieć więcej. Ta misja dostaje od nas pięć gwiazdek. Ale dziś najważniejsze jest dla nas Karisimbi. To nasz cel pobytu w Rw… »
autor: Gerber

W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Rwanda, Burundi, Tanzania 2013 - część 2

Noc. Jak to w Afryce. Początek trudny. Pot leje się ciurkiem. Moskitiera łaskocze po głowie. Spadam z materaca. Nad uchem czuję chrapanie Roberta. Ale w końcu zasypiam. Około czwar… »
autor: Gerber

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

W Rwandzie panuje klimat równikowy wilgotny, zmieniający się wraz z wysokością n.p.m., z sezonowymi opadami. Średnia temperatura miesiąca od 17–18 °C w czerwcu, lipcu, do 20–21 °C we wrześniu. Przyczyną niskich temperatur jest duża wysokość. W kraju występują piętra klimatyczne. Pora sucha od czerwca do sierpnia. więcej

Możliwości płatnicze:

Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są tylko w hotelach i centrach handlowych w Kigali. Czeki podróżne mogą być realizowane tylko w bankach.więcej

Dokumenty i wiza:

O wizę do Ruandy należy ubiegać się w Ambasadzie Ruandy w Berlinie. Należy przedstawić ważny na co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu paszport, wypełniony formularz wizowy, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu oraz fotografię 4x4 cm na białym tle. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Osoby mające w paszporcie wizę ruandyjską mogą mieć problemy przy przekraczaniu granicy z Demokratyczną Republiką Konga.więcej

Czas:

UTC +2więcej

Turystyka:

W Rwandzie znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Wulkanów (ang. Volcanoes National Park), w którym występują zagrożone wyginięciem goryle górskie, Park Narodowy Lasu Nyungwe (ang. Nyungwe Forest National Park) i Park Narodowy Akagera (ang. Akagera National Park). Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych znajduje się również w miejscowości Gisenyi nad jeziorem Kiwu.więcej

Opis:


Rwanda, (Ruanda, Republika Ruandy) państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy. Kraj tysiąca wzgórz. Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny. Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat - ludobójstwa w 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi.

Przeważającą formacją roślinną w kraju są sawanny. Jednak kiedyś całą zachodnią część kraju pokrywały górskie lasy tropikalne. Największe kompleksy tych lasów zachowały się jedynie na obszarach chronionych. Są to las Nyungwe na południowym zachodnie i las na stokach Karisimbi w północno-zachodniej części Rwandy. Także masyw Wirunga jest porośnięty wilgotnymi lasami tropikalnymi. W górach powyżej 2 500 m n.p.m. występuje roślinność afro-alpejska, należą do niej takie rośliny jak bambusy, wrzosowiska i kolumnowe lobelie. Wschodnia część kraju jest bardziej sucha i pokryta sawannami. Miejscami występują też sawanny lesiste, jednak i te jak w przypadku lasów, zostały w sposób znaczny zdegradowane. Świat zwierzęcy zachowany głównie w rezerwatach i parkach narodowych. Największym jest Park Narodowy Akagera, położony na dużym, sawannowym obszarze wzdłuż rzeki Kagery, przy granicy z Tanzanią. Występuje w tym parku duża różnorodność zwierząt. Można tu spotkać stada antylop impala, zebry, lwy, gazele, bawoły. W licznych jeziorkach występują hipopotamy. Góry Wirunga stanowią ostatnie siedlisko goryla górskiego.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Ze względu na duże zagrożenie malarią planującym podróż do Ruandy zaleca się profilaktykę przeciwko tej chorobie. W regionie wybuchają co jakiś czas epidemie zapalenia opon mózgowych. Opieka medyczna jest bardzo ograniczona i często występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe medykamenty. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Podróżowanie samochodem po drogach Ruandy jest bardzo niebezpieczne – miejscowi kierowcy jeżdżą brawurowo, drogi pełne są pieszych i stad zwierząt domowych. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie nocą. Główne drogi są w dobrym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można jeździć jedynie samochodem z napędem na cztery koła. Na drogach spotyka się często blokady policyjne kontrolujące nie tylko samochody. Stacje obsługi są dostępne tylko przy głównych drogach. Wymagane jest ubezpieczenie. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym można się posługiwać przez trzy miesiące.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Zaleca się ostrożność w korzystaniu z transportu publicznego pojazdy są przeładowane, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie zaleca się podróżowania po zmroku. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych miejscach. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Łączność telefoniczna jest generalnie dostępna. W Kigali i większych miastach działają budki telefoniczne i łączność internetowa.
   Otwarty w 1999 r. Park Narodowy Des Volcans, który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Ruandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje ok. 500 USD od osoby.
   W Ruandzie od lat pracują liczni polscy misjonarze i siostry zakonne.

Galerie z: RwandaZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »