Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Sri Lanka  - Przewodnik turystyczny

Sri Lanka

Podstawowe informacje

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

Język urzędowy: syngaleski, tamilski
Języki używane: syngaleski, tamilski
Stolica: Kolombo
Ustrój polityczny: republika demokratyczno-socjalistyczna
Liczba ludności: 20.01 mln
Powierzchnia: 65 610 km2
Waluta: rupia lankijska (LKR)
Religia dominująca: buddyzm
Kod telefoniczny: +94
Flaga/Godło: flaga godło

Opowieści

ilość: 1

Sri Lanka

SRI LANKA LUTY 2008 Tsunami Usłyszałam o tsunami cztery lata temu – 26.12.2004. Obchodziliśmy wówczas drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy tam w odległych od nas krajach… »
autor: Agnieszka Szymańska

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami i opadami deszczu. Klimat kształtuje wiatry monsunowe, regulujące rytm opadów. Opady deszczu w kraju są wysokie, ich ilości mogą nawet klasyfikować Sri Lankę do stref typowego klimatu równikowego. Jednakże taką strefą nie jest, ponieważ opady w ciągu roku nie są regularne. Maksima opadowe przypadają na wiosnę i jesień, w kraju nie ma wyraźnej pory suchej. Jednakże na północy kraju jest nieco inaczej i tam zaznacza się wyraźna pora sucha, która może trwać nawet pół roku. Północna i wschodnia część kraju jest bardziej sucha. Na południowym zachodzie opady są najwyższe. Temperatury mają przebieg typowy dla klimatu podrównikowego, czyli roczne amplitudy są zauważalne. Na obszarach nisko położonych i na wybrzeżach temperatury wynoszą od 22 °C w okresie zimowym do 33 °C. Na Sri Lance nie notuje się ekstremalnych temperaturach sięgających 40 °C, aczkolwiek na słońcu są one zdecydowanie wyższe. Temperatury są lokalnie zróżnicowane z powodu rzeźby terenu. W górach wartości termiczne spadają nawet do 7 °C. Średnie temperatury górskie wahają się do 15 do 20 °C. Klimat Sri Lanki charakteryzuje się wysoką wilgotnością względną nie spadającą poniżej 60%, a przekraczającą często 80%. więcej

Możliwości płatnicze:

Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów. Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.więcej

Dokumenty i wiza:

Posiadacze polskich paszportów udający się na Sri Lankę w celach turystycznych na okres do 30 dni, pozwolenie na wjazd otrzymują na granicy. Osoby udające się w celach turystycznych na okres przekraczający 30 dni powinny przed wyjazdem zaopatrzyć się w wizy w Ambasadzie Sri Lanki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.więcej

Czas:

UTC +5:30więcej

Opis:


Sri Lanka, państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai. Ten niewielki kraj został opanowany VI-V w.p.n.e. przez Hindusów. Sri Lanka jest atrakcyjnym turystycznie krajem o gorącym klimacie. Kraj należy do słabo rozwiniętych państw świata.

Pierwotnie świat roślin był bardzo bogaty ze względu na sprzyjający temu klimat. Jednak obecnie tylko jednak trzecia powierzchni kraju zawiera naturalną strefę roślinną jaką są lasy. Na Cejlonie rośnie kilka typów lasów. Świat zwierząt jest bardzo bogaty i należy do Regionu Cejlońskiego Krainy Orientalnej. Największym ssakiem jest słoń indyjski, który w stanie dzikim zamieszkuje tereny do wysokości 2000 m n.p.m. Lasy zamieszkują jelenie, niedźwiedzie wargacze, dzikie bawoły, kanczyle indyjskie i liczne gatunki kotowatych. Do niebezpiecznych drapieżników należy lampart i kobra indyjska. W lasach i na sawannach żyją licznie gatunki małp w tym endemiczny makak manga, hulman i langur białobrody. Bogaty jest także świat ptaków z których najciekawszym przykładem jest sowa bosonoga. Liczne są także gady, poza kobrą w rzekach żyją krokodyle, m.in. najbardziej znane gatunki takie jak krokodyl różańcowy i krokodyl błotny. Do węży oprócz kobry indyjskiej zalicza się również żmiję łańcuszkową oraz pytona tygrysiego. Tereny chronione zajmują łącznie około 7% powierzchni kraju czyli prawie 5000 km². Na Cejlonie istnieje 11 parków narodowych.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

Uwaga: W związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa w północno-wschodnim regionie Sri Lanki obejmującym Półwysep Jaffna, Kilinochchi, Mannar, Mulattivu i Vavuniya Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od wyjazdów do tego regionu, a także stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych w tym kraju.

PRZEPISY CELNE. Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE:
   Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.
   Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny.
   Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia osobowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązku szcze­pień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do „AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO. Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Podróżowanie do regionu Jaffna jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody Ministerstwa Obrony Narodowej Sri Lanki i wyłącznie wskazanym przez władze środkiem lokomocji. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne komórki policji do udzielania pomocy turystom.
   Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
   Opalanie toples lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.
   Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
   Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.
   W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.

Galerie z: Sri Lanka



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »