Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Tajwan  - Przewodnik turystyczny

Tajwan

Podstawowe informacje

Republika Chińska

Język urzędowy: mandaryński
Języki używane: mandaryński
Stolica: Tajpej
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 23.03 mln
Powierzchnia: 35 980 km2
Waluta: nowy dolar tajwański (TWD)
Religia dominująca: taoizm i konfucjanizm, buddyzm
Kod telefoniczny: +886
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 8.

Ranking dziesięciu najwyżej położonych platform widokowych znajdujących się w budynkach, które pną się w górę na wieleset metrów. Miejsce 8. Taipei 10 »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Tajwan leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej odmianie. Jedynie północne krańce wyspy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego, także wilgotnego. Tajwan cechuje się stosunkowo ciepłym klimatem niż obszary w Chinach leżące na tej samej szerokości geograficznej. Jest to spowodowane tym, że wyspę obmywa ciepły prąd morski Kuro Siwo. Temperatury na ogół są wysokie, jeśli chodzi o tereny nizinne i przedgórza. Do Tajwanu nie docierają wpływy zimnych mas powietrza z północy. Oznacza to, że zimą średnie wartości termiczne wynoszą 15 °C, a na południu temperatury dochodzą do 20 °C. Latem jest gorąco i średnie wartości termiczne wynoszą od 28 do 30 °C. Łagodzący wpływ oceanu sprawia, że nie notuje się na Tajwanie w okresie letnim bardzo wysokich temperatur rzędu 35-40 °C. W górach jest chłodno. W wyższych partiach gór, klimat posiada typowo górską odmianę i średnie roczne wartości oscylują w granicach 4 °C, nie przekraczając 10 °C. Tajwan jest bardzo wilgotną i deszczową wyspą. W związku z występowaniem cyrkulacji monsunowej, największe opady notuje się latem, podczas gdy zimy się suche i słoneczne. Charakterystyczną cechą klimatu są huragany, które w Azji są nazywane tajfunami. Okres występowania tajfunów przypada na koniec lata i początek jesieni. Tajwan rocznie nawiedza od trzech do czterech tajfunów. więcej

Możliwości płatnicze:

Wymiany walut zagranicznych na Tajwanie dokonuje się w bankach, czynnych w godzinach od 9:00 do 15:30, wymagany do tego jest paszport. Oddziały niektórych banków znaleźć także można na lotnisku. Poza godzinami urzędowania banków jedynymi miejscami, w których można wymienić walutę są hotele oraz duże centra handlowe, ale kurs wymiany może być mniej korzystny. Stosunkowo powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze (np. VISA, MasterCard, American Express), dobrze rozwinięta jest też sieć bankomatów, które często znajdują się w sklepach popularnych sieci sprzedaży detalicznej (np. 7-eleven, Family Mart, OK, HiLife). Należy stosować ogólne znane środki ostrożności związane z używaniem kart płatniczych.więcej

Dokumenty i wiza:

Od dnia 11 stycznia 2011 r. obywatele polscy zwolnieni zostali (na zasadzie wzajemności) z obowiązku wizowego na pobyty na Tajwanie nie przekraczające 90 dni, wymagany jest jednak paszport ważny min. 6 miesięcy w momencie wjazdu.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Opis:


Tajwan, (Republika Chińska) państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w południowo-wschodniej Azji na wyspie Tajwan (dawniej Formoza) u wybrzeży ChRL. Republika Chińska kontroluje również wyspy Peskadory (Penghu Liedao), Kinmen (Quemoy) i Mazu. Tajwan składa się z dużej wyspy zwanej Tajwanem i 21 przybrzeżnych wysp wchodzących w skład Archipelagu Peskadorów.

Szata roślinna Tajwanu jest stosunkowo dobrze zachowana. Lasy pokrywają 58% powierzchni wyspy. Występuje piętrowy układ roślinności. Świat zwierząt zalicza się do Regionu Indochińskiego. Do dużych ssaków należy jelenie wschodnie, dzik i serau. Serau jest gatunkiem spokrewnionym z kozicą. Największym drapieżnikiem jest niedźwiedź himalajski, który jest gatunkiem rzadko występującym na wyspie. Poza nim na Tajwanie żyją pantery mgliste i koty bengalskie. Pospolite są małpy głównie makaki żyjące w lasach. Świat ptaków jest bardzo urozmaicony. Żyją tam przedstawiciele turkuśników. Także gady są licznie występującymi zwierzętami, gdzie największym ich przedstawicielem jest pyton tygrysi.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe kary (z karą śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie substancji odurzających (narkotyków).

UBEZPIECZENIE. Z uwagi na klimat Tajwanu, położenie w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej oraz inne zagrożenia naturalne, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu na Wyspie. Należy się jednak upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Ogólne zagrożenia dla zdrowia na Tajwanie nie są wielkie. Nie jest wskazane picie wody bez przegotowania. Należy uważać na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu bądź tropikalną gorączkę Denga. W rejonach wiejskich w wodzie może występować ameba. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni mogą być na ukąszenia wyjątkowo jadowitych węży lub owadów (np. os czy dzikich pszczół). Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają wysoki poziom usług.  Wymagana jest natychmiastowa opłata za usługi medyczne (po wizycie). Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją może, w bardziej skomplikowanych przypadkach, kosztować nawet do 100 tys. USD. W większości szpitali przyjmowane są opłaty tylko w gotówce i nie są honorowanie opłaty za usługi kartą kredytową. Z mniej poważnymi dolegliwościami można udać się do lokalnych przychodni, które są b. liczne, jak również istotnie tańsze.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Na Tajwanie do prowadzenia pojazdów (łącznie z popularnymi tutaj skuterami powyżej 50 cm³ pojemności) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które zgodnie z lokalnymi przepisami należy najpierw walidować w lokalnym odpowiedniku Wydziału Komunikacji - Motor Vehicles Office. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i wzorowo utrzymana. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny, a obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie zastrzeżenia do powszechności ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców autobusów, taksówek, ciężarówek oraz skuterów.

BEZPIECZEŃSTWO KRAJU. Tajwan jest miejscem bardzo bezpiecznym, o niskiej przestępczości pospolitej. Nie odnotowano tutaj dotychczas ataków terrorystycznych. Tajwańczycy są ogólnie uprzejmi i uczciwi, z bardzo pozytywnym nastawieniem do obcokrajowców.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.
   Z  inicjatywy tutejszych władz, National Immigration Agency uruchomiła Informację dla obcokrajowców – usługę dostępna w języku chińskim oraz angielskim w internecie (http://iff.immigration.gov.tw) oraz pod lokalnie bezpłatnym numerem telefonu 0800 024 111 (dostępnym także z zagranicy: +886 800 024 111), gdzie można uzyskać aktualne informacje dotyczące życia obcokrajowców na Tajwanie, m.in. dot. wiz, przepisów wjazdowych, zdrowia, podatków, małżeństw, administracji publicznej, turystyki, ochrony środowiska, pobytu, edukacji, dzieci i młodzieży, przemocy w rodzinie, zakwaterowania, transportu, bezpieczeństwa, pogody.
   Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej, gdzie także można starać się o wydanie nowego dokumentu paszportowego.
   Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) występują na porządku dziennym w różnych częściach wyspy. Ulewne deszcze podczas tajfunów (nawet do 1000 mm w ciągu doby), które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu bardzo często ogłaszane są w mediach lokalnych dni wolne od pracy, nie należy wtedy wychodzić na zewnątrz, bądź w przypadku konieczności wyjścia – zachować szczególne środki ostrożności z uwagi na obfite deszcze i bardzo silne wiatry. W przypadku tajfunu sugerowane jest zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2-3 dni. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (północna i południowa część wyspy) oraz FM 100,1 MHz (środkowa część wyspy).
   Stosowany na Tajwanie system sieci komórkowych jest w pełni zgodny z systemem stosowanym w Europie, większość operatorów polskich ma podpisane umowy roamingowe z tutejszymi operatorami, ceny usług głosowych i przesyłu danych mogą się jednak znacznie różnić w zależności od tutejszego operatora, sugerowane jest więc sprawdzenie u operatora w Polsce najbardziej korzystnej oferty. Dostępne w tut. punktach sprzedaży detalicznej karty pre-paid muszą być aktywowane przez operatora na podstawie dokumentu tożsamości, co niejednokrotnie trwa od 24-48 godzin.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »