Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  - Przewodnik turystyczny

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Podstawowe informacje

Demokratyczna Republika Wysp Św. Tomasza i Książęcej

Język urzędowy: portugalski
Języki używane: portugalski, języki lokalne
Stolica: Sao Tome
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 0.19 mln
Powierzchnia: 1001 km2
Waluta: dobra (STD)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +239
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Kraj leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, z silnymi wpływami morskimi. Wyspy leżą w strefie gorącej, gdzie temperatury w ciągu roku nie spadają poniżej 21,5 °C (średnia temperatura minimalna w latach 2001-2006 wynosiła od 21,7 °C do 22,2 °C; maksymalna od 30,0 °C do 31,1 °C). Średnia roczna waha się w przedziale od 25,9 °C do 26,6 °C. Najwyższe partie gór są chłodniejsze, średnio o kilka stopni. Cechą charakterystyczną klimatu wysp jest duża wilgotność, częste opady i burze. Pora sucha trwa od czerwca do początku września, jednak i w tym okresie występują opady. więcej

Możliwości płatnicze:

Nie ma bankomatów. Tylko w nie­których hotelach można wyjątkowo regulować należność kartą kredytową. Płatność go­tów­ką jest regułą, a w obiegu płatni­czym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środko­wo­afrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF). Sczególnie uprzywilejowane jest euro, wg którego wyliczane są ceny np. w lepszych hotelach. Przy wyjeździe na lotnisku w Sao Tome pobierana jest opłata lotniskowa (20 USD).więcej

Dokumenty i wiza:

Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Aplikując o wizę turystyczną należy przedłożyć paszport, który będzie miał przynajmniej 3 puste strony z miejscem na wizy i będzie ważny min. 1 rok. Ubiegając się o wizę pobytową powyżej 90 dni konieczne jest przedłożenie zaświadczenia zdrowotnego oraz zaświadczenia o niekaralności. Przy wjeździe nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Opis:


Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, to wyspiarski kraj położony na obszarze wód Zatoki Gwinejskiej, należącej do Oceanu Atlantyckiego składający się z pięciu wysp, z których dwie są zamieszkane. Poprzez wody terytorialne graniczą od wschodu z Angolą od północy z Gwineą Równikową.Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, brak jednak na nich czynnych wulkanów. Są położone na podmorskim grzbiecie ciągnącym się od góry Kamerun na południowy zachód. Ich krajobraz jest górzysty, najwyższym wzniesieniem jest leżący na Wyspie Świętego Tomasza szczyt Pico de São Tomé, wznoszący się na 2024 m n.p.m. Najwyższy szczyt Wyspy Książęcej, Pico de Príncipe, mierzy 948 m n.p.m. Wnętrze wysp zajmują masywy wulkaniczne; wokół nich są położone obszary nizinne, obejmujące niewielki procent powierzchni kraju. Wyspy były dawniej kolonią portugalską. Niepodległość uzyskały 12 lipca 1975.

Szata roślinna kraju nie uległa degradacji na skutek działalności człowieka. Trzy czwarte kraju pokrywają rosnące na obszarach górskich wiecznie zielone, wilgotne lasy tropikalne. Występuje w nich wiele gatunków drzew, licznie występują też porośla i liany. Tereny nadbrzeżne porośnięte są wilgotnymi sawannami i w dużej mierze pokryte są polami uprawnymi. Znaczna część wybrzeży jest porośnięta lasami namorzynowymi. Na wyspach żyje niewiele gatunków ssaków; występuje za to ponad 140 gatunków ptaków, z czego większość to ptaki wędrowne, odwiedzające wyspy sezonowo. Poza tym można spotkać w lasach papugi, głównie czarnogłową Agapornis agapornis. Dużo jest owadów, w lasach powszechne są moskity. Duża część lasów tropikalnych znajduje się pod ochroną jako Park Narodowy Obo.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Należy zadeklarować wwóz i wywóz pie­niędzy. Nie wolno wywozić krajowej waluty. Bez zgody władz nie wolno wywozić papug, żółwi lub ich skorup ani zwierząt objętych ochroną.

MELDUNEK. Cudzoziemiec winien podać służbom imigra­cyj­nym miejsce zamieszkania podczas pobytu. W hotelu należy wypełnić zgłoszenie meldunkowe.

UBEZPIECZENIE. Zalecane jest wykupienie polisy ubezpiecze­niowej gwarantującej zwrot poniesionych kosztów leczenia i ewentualnej ewakuacji ratunkowej.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Przy wjeździe należy oka­zać dowód szczepienia przeciw żółtej febrze (żółta książeczka). Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach, zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed jedzeniem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo spo­rządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia jest na niskim poziomie. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest zarówno przez policję, jak i przez firmy wypożyczające samochody podczas krótkich pobytów tu­rystycz­nych. Rezydenci muszą uzyskać miejscowe prawo jazdy. Oferty wynajmu samochodów dostępne są w internecie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Najczęściej wykorzystywane są prywatne taksówki, mikrobusy lub samo­cho­dy z wypożyczalni. Górzyste ukształtowanie obu wysp, wąskie drogi i częste deszcze utrudniają jazdę. Zalecana jest ostrożność przy wyborze połączenia morskiego między wyspami archipelagu.

BEZPIECZEŃSTWO. Kraj uważany jest za bezpieczny i atrakcyjny turystycznie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Miejscowa baza hotelowa oferuje usługi na dobrym poziomie.
   Łączność telefoniczna z zagranicą jest automatyczna, przy­najmniej w stołecznych centrach obu głównych wysp. Działa telefonia komórkowa.

Galerie z: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »