Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Bhutan  - Przewodnik turystyczny

Bhutan

Podstawowe informacje

Królestwo Bhutanu

Język urzędowy: dzongka
Języki używane: dzongka, angielski
Stolica: Thimphu
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 0.68 mln
Powierzchnia: 47 000 km2
Waluta: ngultrum i rupia indyjska (BTN)
Religia dominująca: buddyzm
Kod telefoniczny: +975
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Mimo szerokości geograficznych na jakich położony jest Bhutan, klimat zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych, o chłodnej i górskiej odmianie. W kraju ze względu na wysokość nad poziomem morza wyróżnia się trzy strefy pogodowe. Na przedgórzach, na południu kraju panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów. Występuje tam pora deszczowa która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej zimą także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą w styczniu średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś w granicach 30 °C. Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór - mroźne. Średnia temperatura dla stycznia to około 4 °C, czerwca zaś 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie. Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy zwłaszcza zimą występują silne mrozy nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu. Tereny leżące powyżej 5 000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią, na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu. więcej

Dokumenty i wiza:

Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży bile­tów. Wiza jest wydawana po uzyska­niu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupio­nego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia. Do Bhu­tanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. więcej

Czas:

UTC +6więcej

Turystyka:

Ze względu na wysokie ceny i ubogą infrastrukturę turystyczną liczba turystów odwie­dza­jących Bhutan jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyj­mować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regio­nach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwate­rowanie, wyży­wie­nie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklo­rystycznych) z przewodnikiem jest obo­wiąz­kowe. W czasie dużych festiwali religijnych i kultu­ralnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej kate­gorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. więcej

Opis:


Bhutan, państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach graniczące na północy i zachodzie z Chinami a na południu i wschodzie z Indiami. Oficjalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka. Bhutan jest jednym z najmniejszych państw kontynentu azjatyckiego. To niewielkie królestwo (monarchia dziedziczna od 1907 roku) leżące w południowej części Azji Środkowej jest także państwem należącym do krajów o jednej z najwyższych średnich wysokości nad poziomem morza.

Szacowana przez CIA World Factbook wielkość populacji na 2 232 291 mieszkańców jest kwestionowana. Z oficjalnego spisu mieszkańców sporządzonego w 2003 przez rząd Bhutanu wynika, że kraj ten zamieszkuje 734 340 obywateli. Tak znaczna różnica wynika z faktu, że CIA aktualizuje dane o wskaźnik przyrostu naturalnego przekazany na początku lat 70. XX wieku przez rząd Bhutanu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uważa się, że Bhutan zawyżył wówczas liczbę mieszkańców, aby zostać przyjętym do tej organizacji (do ONZ mogły wówczas zostać przyjęte jedynie państwa, których liczba mieszkańców przekraczała 1 mln), a podawane dziś informacje są bliższe prawdzie.

Narodowym językiem jest dzongkha i stanowi, obok angielskiego, język oficjalny. Pismo jest nazywane chhokey i jest bardzo podobne do pisma tybetańskiego. Rząd klasyfikuje 19 dialektów dżonkgha. Lepcza jest używany na zachodzie, tshangla na wschodzie, język nepalski jest szeroko używany na południu.

Dzięki ukształtowaniu terenu Bhutan nie był podatny na zewnętrzne wpływy kulturowe. Długo utrzymywano tu politykę srogiego izolacjonizmu zarówno kulturalnego jak i ekonomicznego, aby zachować dziedzictwo kraju i odrębność. Jeszcze w ostatnich dekadach dwudziestego wieku tylko nieliczni cudzoziemcy mogli odwiedzać Bhutan, dzięki czemu pomyślnie zachował on swoją tradycję i obyczaje. Bhutańskie dziedzictwo opiera się przede wszystkim na starożytnej kulturze tybetańskiej i na buddyzmie. Dżongkha i Sharchopkha, najczęściej używane języki, są blisko spokrewnione z tybetańskim, a tybetańscy mnisi czytają i piszą używając starożytnej odmiany języka tybetańskiego.

Kuchnia Bhutanu


Używa się mnóstwo czerwonego ryżu (np. brązowy ryż, które rośnie na dużych wysokościach), gryka, i coraz więcej kukurydzy. W górach kurczak, suszone wołowiny, wieprzowiny, słoniny i baraniny. Zupy i dania jednogarnkowe z mięsa, ryżu, paproci, soczewicy oraz suszonych warzyw na ostro z chilli i sery są ulubionym daniem w zimnych porach roku. Przyprawy to kardamon, imbir, chili, czosnek, kurkuma i kminek.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróże autostopem nie są dozwolone.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie ma zagrożenia przestępczością pospo­litą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od września do początku grudnia i od lutego do maja.
   Rezerwacji lotów należy dokonywać ze znacznym wy­prze­dzeniem (2–4 miesiące przed planowanym terminem podróży).

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »