Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Cypr  - Przewodnik turystyczny

Cypr

Podstawowe informacje

Republika Cypryjska

Język urzędowy: grecki, turecki
Języki używane: grecki, turecki
Stolica: Nikozja
Ustrój polityczny: republika federacyjna
Liczba ludności: 0.79 mln
Powierzchnia: 8997 km2
Waluta: euro (EUR, €)
Religia dominująca: prawosławie
Kod telefoniczny: +357
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Cypr: Festiwal wina, chleba i dzień niepodległości

1 października to Cypryjski Dzień Niepodległości, czczony w stolicy paradą wojskową. Osoby, które przyjadą na początku tego miesiąca na wyspę, nie będ »

10 najpiękniejszych wysp Europy - Cypr

Piękne europejskie wyspy od niepamiętnych czasów kusiły podróżników z całego świata, a związane z nimi legendy do dziś wpływają na plany urlopowe Euro »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Cypr znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie. Tak jak w wielu miejscach leżący w obrębie basenu Morza Śródziemnego, maksimum opadowe przypada na miesiące zimowe, podczas gdy w okresie letnim jest przeważnie sucho, a fakt ten podejmuje położenie wyspy w niewielkiej odległości Afryki i ogromnych obszarów Azji. Cypr jest krajem cierpiącym na niedobór wody w okresie letnim. Często w tym kraju dochodzi do trzymiesięcznej suszy, gdzie nie spada ani jedna kropla deszczu. Cypr jest stosunkowo ciepłym krajem, także i w okresie zimowym. Średnia temperatura stycznia waha się od 10 do 12 °C, w lipcu zaś od 26 do 28 °C, Do częstych zjawisk należą upały, gdzie w ciągu dnia temperatura przekracza 40 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Na Cyprze sieć banków jest dobrze rozbudowana – nie ma problemów z pobieraniem waluty z bankomatów. Należy pamiętać, że na Cyprze nie ma możliwości wymiany złotych polskich na inną walutę.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest pasz­port bądź dowód osobisty. więcej

Czas:

UTC GMT + 2więcej

Opis:


Cypr, państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą.
Najwyższy punkt – Olimp 1951 m n.p.m., ruch samochodowy: lewostronny, narodowości: Grecy 78% (99,5% Greków zamieszkuje grecką część wyspy), Turcy 18%, 4% inne narodowości.

Obszar wyspy jest częścią Regionu Śródziemnomorskiego, a fauna w kraju jest dość uboga. Górskie tereny zamieszkuje owca dzika, koza bezoarowa i gryzonie. Bardziej urozmaicony jest świat ptaków, z których najbardziej okazałe to: sępy, orzeł cesarski i sokół skalny który występuje tylko na wyspach Morza Śródziemnego. W przypadku gadów, na Cyprze żyją węże m.in. żmije, padalce, a poza nimi – różne gatunki jaszczurek. Na terenach porośniętych drzewami i krzewami żyje kameleon pospolity.

Pełny opis tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Uwaga: Towary kupione na północy (po stronie okupowanej przez Turcję) mogą być skonfiskowane. Wartość zakupów dokonanych w północnej części wyspy nie może przekraczać 135 EUR, nie wol­no przewozić stamtąd produktów wyprodukowanych przez firmy tureckie, maksymalnie można mieć ze sobą 1 l alkoholu i 2 paczki papierosów (40 szt.).

UBEZPIECZENIE. Indywidualne ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednakże wskazane jest wykupienie pakietu ubezpiecze­niowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarnoepidemiologiczne, nie są wymagane szcze­pienia ochronne. 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat. Opłata za wynajęcie samochodu wraz z ubezpieczeniem zależy do klasy pojazdu i wynosi minimum 25 EUR dziennie. Ubezpieczenie samochodu nie obejmuje obszaru północnej części Cypru (aby tam się udać, wymagane jest wykupienie nowego ubezpieczenia). Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Sieć komunikacji miejskiej i międzymiastowej nie jest zbyt rozbudowana. W miejscowościach nadmorskich kursują autobusy, a przystanki z reguły znajdują się w pobliżu zabytków i hoteli; połączenia międzymiastowe ograniczają się do kilku autobusów dziennie, kursujących głównie między pięcioma miejscowościami: Nikozją, Larnaką, Limasol, Pafos i Ayia Napą. Lukę w komunikacji wypełniają tzw. service taxi (np. Travel Express), czyli taksówki zbiorowe. Są one stosun­kowo tanie i szybkie.

OBYCZAJE. Nie obowiązują tu szczególne normy prawne ani zwyczajowe, które mogłyby prowadzić do konfliktów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju przy zwiedzaniu świątyń – ramiona i kolana muszą być zakryte. W wielu świątyniach można pożyczyć spodnie lub chusty, które należy nałożyć pod­czas zwiedzania. Może się zdarzyć, że nieodpowiednio ubrana osoba nie zostanie wpuszczona.

PRZYDATNE INFORMACJE. Na Cyprze zwyczajem jest późne spożywanie obiadokolacji – restauracje otwierane są w większości przypadków wieczorem od godz. 20.00.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »