Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Czad  - Przewodnik turystyczny

Czad

Podstawowe informacje

Republika Czadu

Język urzędowy: arabski, francuski
Języki używane: W Czadzie mieszka ponad 200 rozmaitych wspólnot etnicznych i językowych.
Stolica: Ndżamena
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 10.75 mln
Powierzchnia: 1 284 000 km2
Waluta: frank CFA (Środkowoafrykański)
Religia dominująca: islam, chrześcijaństwo
Kod telefoniczny: +235
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat jest dość zróżnicowany. Na południu pora deszczowa trwa od marca do października, w centrum od lipca do września. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C. więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycz­nych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.więcej

Czas:

UTC +1więcej

Turystyka:

Przy pla­nowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne wa­runki atmosferyczne: okres gorący od kwietnia do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta, w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojaz­dów terenowych. W zasadzie wszędzie mogą występować trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Działa kilka prywatnych linii lotniczych utrzymujących połączenia wewnątrz kraju. Organizowanie wycieczek po kraju (w tym wyjazdy indywidu­alne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, akcje rebeliantów zwłaszcza na wschodzie kraju (granicy z Sudanem) należy w miarę możliwości unikać podróży poza stolicę. Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu lub jego potwierdzonej kopii. Fotografowanie i filmowanie jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń rządu czadyjskiego. Obiektów strategicznych (budynki rządowe, lotniska itp.) oraz wojskowych nie wolno fotografować nawet posiadając stosowne zezwolenie. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbro­jonych band. W razie wypadku samochodowe­go należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.więcej

Opis:


Czad, państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

Na terytorium Czadu wyróżnić można trzy główne regiony geograficzne: na północy rozciąga się obszar pustynny, przechodzący w środkowej części kraju w suchą strefę Sahelu, południe kraju zajmuje natomiast żyzny obszar sawannowy. Jezioro Czad, od którego państwo wzięło swą nazwę, jest największym zbiornikiem wodnym w kraju i drugim pod względem wielkości w Afryce. Najwyższym punktem jest szczyt Emi Kussi w paśmie gór Tibesti, a Ndżamena (dawniej Fort-Lamy) jest stolicą i największym ośrodkiem miejskim kraju.

Czad jest jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych państw na świecie. Większość Czadyjczyków żyje w ubóstwie utrzymując się z pasterstwa i rolnictwa. Od 2003 r. głównym źródłem dochodów do budżetu państwa stał się eksport ropy naftowej, zaś dotychczas dominujący przemysł bawełniany spadł pod tym względem na drugie miejsce.

Na północy rośnie rzadka roślinność pustyń i półpustyń. Ku południu roślinność przechodzi w niską, często ciernistą. Występują tam sawanny z akacjami, baobabami i palmą dum. Na południu kraju występuje sawanna wysoka z licznymi drzewami, a w dolinach lasy galeriowe. Nad jeziorami Czad, Fitri pojawia się roślinność wodna i bagienna np. papirus oraz bujne zarośla. W Czadzie występują następujące zwierzęta: antylopy, bawoły, zebry, żyrafy, słonie, lamparty, gepardy, likaony, hieny, lwy, nosorożec czarny oraz ptactwo (np. wikłacze).

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

MELDUNEK. Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia prze­ciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Występuje malaria oraz w okresie pory deszczowej cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia. Służba zdrowia oferuje niski poziom usług, brak infrastruktury szpitalnej.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »