Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Ekwador  - Przewodnik turystyczny

Ekwador

Podstawowe informacje

Republika Ekwadoru

Język urzędowy: hiszpański
Języki używane: hiszpański, keczua
Stolica: Quito
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 13.92 mln
Powierzchnia: 283 560 km2
Waluta: dolar amerykański (USD)
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +593
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 1

Wieża Słońca na równiku będzie najwyższym budynkiem na ziemi

1600 metrów wysokości ma liczyć najnowszy drapacz chmur, którego projekt lansują władze prowincji Pichincha w Ekwadorze. Jego budowa ma ruszyć już za »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimatu jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. Na strefie gór występuje piętrowość klimatyczna. Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór powyżej 2 500 m n.p.m. jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C. Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu. Niewielkie jak na strefę równikową są także opady w kotlinach śródgórskich. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m. więcej

Możliwości płatnicze:

Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycz­nych, biznesowych, nauko­wych i kulturalnych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy poby­tach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni). Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 40 USD od osoby, z Guayaquil – 26 USD.więcej

Czas:

UTC -5więcej

Opis:


Ekwador, jest najmniejszym krajem andyjskim, który położony jest w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Ekwador jest krajem o urozmaiconym krajobrazie, gdzie przez jego obszar ciągną się Andy, a wschodnia i nadbrzeżna na zachodzie część jest nizinna. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

Szata roślinna jest zróżnicowana. Nieco ponad połowę powierzchni kraju zajmują lasy. Na północy kraju, zwłaszcza w północnej części wybrzeża i na wschodnich przedgórzach Andów rośnie wilgotny las tropikalny, gdzie do cennych gatunków drzew należy mahoniowiec, palisander, balsa, kauczukowiec i puchowiec. Południowa część wybrzeża pokryta jest suchymi lasami i sawannami. W niektórych miejscach na południu kraju występują półpustynie. Wzdłuż pasa nadmorskiego, a szczególności w obrębie ujścia Guayas rosną lasy namorzynowe. Wysoko w kotlinach śródgórskich występuje formacja roślinna - parámo złożona z traw, roślin poduszkowych oraz z krzewów. W niższych partiach gór rośnie górski las równikowy. Fauna Ekwadoru należy w większości do krainy gujańsko-brazylijskiej, zaś fauna terenów wysoko położonych to kraina chilijsko-patagońska. Regiony na wschodzie kraju reprezentowane są przez gatunki typowe dla Amazonii. Żyją tam tapiry, kapibary, a nielicznie też duże drapieżniki jak jaguary. Rzeki obfitują w ryby. Liczne są gady i płazy, które są powszechne w lasach równikowych. W Andach charakterystycznym gatunkiem jest lama, oraz kondor. Endemiczna jest fauna Wysp Galapagos. Na wyspach żółwie słoniowe, legwany morskie i lądowe. Na wyspach żyją lub przebywają okresowo liczne kolonie ponad 50 gatunków ptaków morskich, na uwagę zasługują tu albatrosy. W Ekwadorze znajdują 22 parki narodowe (17 w Andach) oraz liczne rezerwaty. Na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO wpisano Park Narodowy Galapagos.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Ekwadoru


Egzotyka Ekwadoru to przede wszystkim egzotyka ekwadorskiej kuchni. To niezliczona ilość dziwnie brzmiących i jeszcze dziwniej wyglądających, ale za to fantastycznie smakujących owoców i warzyw. Różnorodność naturalnych napojów, zwłaszcza alkoholowych (np. chicha), zupa z jąder byka (tronquito), albo danie ze świnki morskiej (cuy). Cuya spożywa się w różnych formach. Od grillowanej przez faszerowaną warzywami po gotowaną w zupie. Jest jednym z podstawowych dań Ekwadoru i Peru.Choć na myśl o spożyciu świnki morskiej włos nam się jeży na głowie, to należy pamiętać, że trafiła do Europy właśnie z Ameryki Południowej. Więcej tutaj.Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Przepisy celne odpowiadają standardom między­narodowym. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolum­bijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

PRZEPISY PRAWNE. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyj­mowania od osób nieznanych lub przygodnie pozna­nych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów lecze­nia (polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są po­wszech­nie uzna­wa­ne). Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpiecze­nia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakar­stwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wska­zane są szcze­pienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest rela­tywnie wysoki. Wizyta u leka­rza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma specjalnych ogra­niczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamiesz­kane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwo­lenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejo­nach grani­czących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się rów­nież podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylie­rze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbroj­ny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobuso­wych na trasach we­wnętrz­nych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i nie­bez­pieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca, Tulcán i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wy­spami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

BEZPIECZEŃSTWO. Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecz­nym dla turystów, jednakże w ośrodkach miejskich (zwłaszcza Quito i Guayaquil) odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumentów w hotelowych sejfach.

Galerie z: EkwadorZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »