kraj:
Ekwador
autor: KLA
04-12-2012, 11:52 komentarzy: 0

Wieża Słońca na równiku będzie najwyższym budynkiem na ziemi

1600 metrów wysokości ma liczyć najnowszy drapacz chmur, którego projekt lansują władze prowincji Pichincha w Ekwadorze. Jego budowa ma ruszyć już za rok. Koszt – około 200 mln USD.

Wieża Słońca w Ekwadorze Wieża Słońca w Ekwadorze , fot. ecuadornews.blogspot.com

Park rekreacyjny, muzea, hotele, restauracje, amfiteatr, centrum ekumeniczne, obserwatorium naukowe, a wreszcie  ciśnieniowa winda, która wyniesie turystów z wysokości 950 metrów na poziom 1600 metrów nad ziemię (4450 m n.p.m.) – takimi atrakcjami ma kusić Wieża Słońca, najwyższy budynek na ziemi czyli atrakcja sama w sobie.

Gdzie ma powstać Wieża Słońca /tower of the sun/? Prowincja Picchincha, Ekwador, Zobacz na mapie

Stanie niemal na samym równiku (dokładnie 60 metrów od niego), w prowincji Picchincha w Ekwadorze. I będzie nie lada wyzwaniem dla budowniczych, bo dzierżący obecnie palmę pierwszeństwa w wyścigu o miano najwyższego budynku świata czyli Budż Kalifa w Dubaju mierzy równo połowę – 830 metrów.

Wieża Słońca w Ekwadorze na schemacie
Wieża Słońca w Ekwadorze na schemacie, fot. ecuadornews.blogspot.com

Projekt architektoniczny przygotował architekt pochodzenia urugwajskiego, Rafael Viñoly, mający swoje studio w Nowym Jorku, ale wstępnie konsultowano go z Carlosem Zapatą, jednym z dziesiątki najwybitniejszych architektów świata (m.in. projekt futurystycznego lotniska w Miami czy Bitexco Financial Tower w wietnamskim Hoszimin), który urodził się również w Ameryce Południowej, w Wenezueli.

Zobacz także: 10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 1.

Budowa Wieży Słońca zwanej również Wieżą Połowy Świata ma rozpocząć się na początku 2014 roku, a zakończyć trzy lata później. Obecnie szukani są inwestorzy zagraniczni skłonni sfinansować projekt.

Źródła: Rzeczpospolita (Technika), CNET, Equadornews, Carlos Zapata Studio,  ecuadornews.blogspot.com

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Ciekawostki ze świata, Pichincha, Wieża Słońca


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »