
Gwinea
Podstawowe informacje
Republika Gwinei
Język urzędowy: | francuski |
---|---|
Języki używane: | miejscowe języki etniczne |
Stolica: | Konakry |
Ustrój polityczny: | republika |
Liczba ludności: | 9.95 mln |
Powierzchnia: | 245 857 km2 |
Waluta: | frank gwinejski (GNF) |
Religia dominująca: | islam |
Kod telefoniczny: | +224 |
Flaga/Godło: |
![]() ![]() |
Przydatne informacje
Gwinea objęta jest dwoma typami klimatu – wilgotnymi odmianami klimatu równikowego i podrównikowego. Opady są obfite i panują wysokie temperatury. Klimat równikowy występuje na Nizinie Nadbrzeżnej i posiada także cechy klimatu morskiego. Pory suchej nie ma. Temperatury przez cały rok wahają się od 24 do 29 °C. Amplitudy roczne i dobowe są niewielkie. Klimat podrównikowy także jest wilgotny, jednak sama wilgotność powietrza jest niska. Występuje tam pora sucha, trawająca pół roku, opady występują jednak przez cały rok. Są jednak nieregularne i zdarza się, że w czasie kilkumiesięcznej pory suchej prawie wcale nie pada. Temperatury są podobne, ale amplitudy nieco wyższe. W najcieplejszym miesiącu kwietniu temperatury sięgają nawet 30 do 32 °C. więcej
Możliwości płatnicze:Korzystanie z karty kredytowej jest możliwe tylko w Konakry, w hotelu Novotel. Frank gwinejski wymieniany jest tylko na miejscu.więcej
Dokumenty i wiza:Wizy dla obywateli polskich wystawiane są w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.więcej
Czas:UTC ±0więcej
Opis:
Niemal całe wybrzeże Gwinei jest pokryte bagnistymi lasami namorzynowymi. Lasy, które pokrywają 40% powierzchni kraju, należą do wiecznie zielonych lasów deszczowych. Sam las tropikalny nie zajmuje dużych powiechrzni, jednak więcej jest lasów występująsych w mozaice wraz z sawannami drzewiastymi. Występują eukaliptusy i wielkie tamaryndowce, osiągające 50 metrów wysokości (niektóre okazy mierzą nawet 80 metrów wysokości). Niemal połowa kraju jest pokryta gęstymi, wysokotrawiastymi sawannami, na których rosną przeważnie akacje. Fauna w Gwinei jest urozmaicona. Do najczęściej występujących zwierząt obszarów sawannowych należą bawoły, antylopy, gepardy i lamparty. W środowisku wodnym żyją krokodyle i hipopotamy. Dużo jest gatunków małp zarówno tych naziemnych jak i tych, które większość dnia spędzają w koronach drzew. Głównie są to koczkodany i pawiany. Jak w każdym obszarze klimatu wilgotnego, gdzie jest duży udział roślinności równikowej; Gwinea cechuje się bogactwem gatunkowym ptaków. W lasach żyje wiele gatunków jadowitych pająków oraz węży. Rząd Gwinei dba o przyrodę i w trosece o nią założony został rezerwat w górach Nimba. Do innych obszarów chronionych należy rezerwat w górach Loma, znajduje się on przy granicy z Sierra Leone.
Pełny opis tutaj.
Dane w oparciu o MSZ:
UWAGA. W grudniu 2008 roku doszło do obalenia rządów prezydenta Lansana Conte i rządy przejęła junta wojskowa pod wodzą kapitana Moussa Dadis Camara. We wrześniu 2009 armia krwawo stłumiła protesty opozycji organizowane z Konakry. Na początku grudnia 2009 r. w wyniku wewnętrznego rozłamu wśród przywódców junty zorganizowano zamach na życie kapitana Camara, w wyniku którego został on ciężko ranny. Mimo wysiłków mediacyjnych społeczności międzynarodowej sytuacja pozostaje bardzo napięta i niestabilna. W związku z obecną sytuacją odradzamy wyjazdy do tego kraju. W przyszłości należy koniecznie zapoznać się z aktualną sytuacją polityczną i ewentualnymi zagrożeniami.
PRZEPISY CELNE. Można wywieźć tylko sumę symboliczną, nie wyższą niż 10 tys. GNF. Przepis ten jest ściśle egzekwowany przez straż graniczną na lotnisku w Konakry.
MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, przy przekraczaniu granicy podaje się adres pobytu (wystarczy nazwa hotelu).
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Pojedyncze przypadki zachorowań na cholerę, odnotowywane przez cały rok, mogą osiągać wymiary epidemii podczas pory deszczowej. Z tego powodu przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu także zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Infrastruktura medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie poleca się hospitalizacji, w razie konieczności wykonania poważniejszych zabiegów chirurgicznych zalecany jest powrót do Europy.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan samochodów używanych w Gwinei pozostawia wiele do życzenia i jest główną przyczyną wypadków drogowych.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Gwinea jest krajem bardzo ciekawym pod względem geograficznym i kulturowym, jednak z powodu niestabilnej sytuacji społeczno-politycznej odradzamy wizyty turystyczne. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie po terenach graniczących z Sierra Leone i Liberią. Podróżujący musi się liczyć z licznymi zaporami policyjnymi ustawianymi przed wjazdem do miast.
BEZPIECZEŃSTWO. W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się również brutalne napady bandyckie. Należy unikać ostentacyjnych oznak zamożności, a gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w trudno dostępnych miejscach. Podczas podróży samochodem drzwi i okna powinny być zamknięte. Podróżni muszą się liczyć z częstym legitymowaniem przez patrole policyjne i wojskowe; należy wówczas zachować spokój, aby nie sprowokować patrolu do użycia broni.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Doba w luksusowym hotelu w stolicy kosztuje ok. 120 EUR, skromniejsze hotele o zadowalającym standardzie to wydatek ok. 30 EUR.
• Gwinea jest państwem laickim, jednak należy przestrzegać norm dotyczących ubioru i zachowania obowiązujących w krajach muzułmańskich (90% ludności wyznaje islam).
• Obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania obiektów wojskowych, komisariatów policji, posterunków żandarmerii, a w Konakry pałacu prezydenckiego.
Galeria: Zdjęć | Wideo
Stwórz własną galerięZgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.