Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gwinea  - Przewodnik turystyczny

Gwinea

Podstawowe informacje

Republika Gwinei

Język urzędowy: francuski
Języki używane: miejscowe języki etniczne
Stolica: Konakry
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 9.95 mln
Powierzchnia: 245 857 km2
Waluta: frank gwinejski (GNF)
Religia dominująca: islam
Kod telefoniczny: +224
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Gwinea objęta jest dwoma typami klimatu – wilgotnymi odmianami klimatu równikowego i podrównikowego. Opady są obfite i panują wysokie temperatury. Klimat równikowy występuje na Nizinie Nadbrzeżnej i posiada także cechy klimatu morskiego. Pory suchej nie ma. Temperatury przez cały rok wahają się od 24 do 29 °C. Amplitudy roczne i dobowe są niewielkie. Klimat podrównikowy także jest wilgotny, jednak sama wilgotność powietrza jest niska. Występuje tam pora sucha, trawająca pół roku, opady występują jednak przez cały rok. Są jednak nieregularne i zdarza się, że w czasie kilkumiesięcznej pory suchej prawie wcale nie pada. Temperatury są podobne, ale amplitudy nieco wyższe. W najcieplejszym miesiącu kwietniu temperatury sięgają nawet 30 do 32 °C. więcej

Możliwości płatnicze:

Korzystanie z karty kredytowej jest możliwe tylko w Konakry, w hotelu Novotel. Frank gwinejski wymieniany jest tylko na miejscu.więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy dla obywateli polskich wystawiane są w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Opis:


Gwinea, państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, graniczące z Gwineą Bissau, Senegalem, Mali, Liberią, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Sierra Leone. Jest niedużym państwem, które uzyskało niepodległość w 1958 roku, będąc wcześniej kolonią francuską.

Niemal całe wybrzeże Gwinei jest pokryte bagnistymi lasami namorzynowymi. Lasy, które pokrywają 40% powierzchni kraju, należą do wiecznie zielonych lasów deszczowych. Sam las tropikalny nie zajmuje dużych powiechrzni, jednak więcej jest lasów występująsych w mozaice wraz z sawannami drzewiastymi. Występują eukaliptusy i wielkie tamaryndowce, osiągające 50 metrów wysokości (niektóre okazy mierzą nawet 80 metrów wysokości). Niemal połowa kraju jest pokryta gęstymi, wysokotrawiastymi sawannami, na których rosną przeważnie akacje. Fauna w Gwinei jest urozmaicona. Do najczęściej występujących zwierząt obszarów sawannowych należą bawoły, antylopy, gepardy i lamparty. W środowisku wodnym żyją krokodyle i hipopotamy. Dużo jest gatunków małp zarówno tych naziemnych jak i tych, które większość dnia spędzają w koronach drzew. Głównie są to koczkodany i pawiany. Jak w każdym obszarze klimatu wilgotnego, gdzie jest duży udział roślinności równikowej; Gwinea cechuje się bogactwem gatunkowym ptaków. W lasach żyje wiele gatunków jadowitych pająków oraz węży. Rząd Gwinei dba o przyrodę i w trosece o nią założony został rezerwat w górach Nimba. Do innych obszarów chronionych należy rezerwat w górach Loma, znajduje się on przy granicy z Sierra Leone.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

UWAGA. W grudniu 2008 roku doszło do obalenia rządów prezydenta Lansana Conte i rządy przejęła junta wojskowa pod wodzą kapitana Moussa Dadis Camara. We wrześniu 2009 armia krwawo stłumiła protesty opozycji organizowane z Konakry. Na początku grudnia 2009 r. w wyniku wewnętrznego rozłamu wśród przywódców junty zorganizowano zamach na życie kapitana Camara, w wyniku którego został on ciężko ranny. Mimo wysiłków mediacyjnych społeczności międzynarodowej sytuacja pozostaje bardzo napięta i niestabilna. W związku z obecną sytuacją odradzamy wyjazdy do tego kraju. W przyszłości należy ko­niecznie zapoznać się z aktual­ną sytuacją polityczną i ewen­tualnymi zagrożeniami.

PRZEPISY CELNE. Można wywieźć tylko sumę symboliczną, nie wyższą niż 10 tys. GNF. Przepis ten jest ściśle egzekwowany przez straż graniczną na lotnisku w Konakry.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, przy prze­kra­czaniu granicy podaje się adres pobytu (wystarczy nazwa hotelu).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Pojedyncze przypadki zacho­rowań na cholerę, odnotowywane przez cały rok, mogą osiągać wymiary epidemii podczas pory deszczowej. Z tego powo­du przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sy­tuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć dzia­łania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu także zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgo­wych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Infrastruktura medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie poleca się hospitalizacji, w razie konieczności wykonania poważniejszych zabiegów chi­rur­gicznych zalecany jest powrót do Europy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzyna­rodo­we prawo jazdy. Stan samochodów używanych w Gwinei pozo­sta­wia wiele do życzenia i jest główną przyczyną wypadków drogowych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Gwinea jest krajem bardzo ciekawym pod względem geograficznym i kulturowym, jednak z powodu niestabilnej sytuacji społeczno-politycznej odradzamy wizyty turystyczne. Szczególnie niebezpieczne jest podró­żowanie po terenach graniczących z Sierra Leone i Liberią. Podróżujący musi się liczyć z licznymi zaporami policyjnymi ustawianymi przed wjazdem do miast.

BEZPIECZEŃSTWO. W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się rów­nież brutalne napady bandyckie. Należy unikać ostentacyjnych oznak zamożności, a gotówkę i przedmioty wartościowe prze­chowywać w trudno dostępnych miejscach. Podczas podróży samochodem drzwi i okna powinny być zamknięte. Podróżni muszą się liczyć z częstym legitymowaniem przez patrole policyjne i wojskowe; należy wówczas zachować spokój, aby nie sprowokować patrolu do użycia broni.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Doba w luksusowym hotelu w stolicy kosztuje ok. 120 EUR, skromniejsze hotele o zadowalającym standardzie to wydatek ok. 30 EUR.
   Gwinea jest państwem laickim, jednak należy przestrzegać norm dotyczących ubioru i zachowania obowiązujących w krajach muzułmańskich (90% ludności wyznaje islam).
   Obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania obiektów wojsko­wych, komisariatów policji, posterunków żandarmerii, a w Konakry pałacu prezydenckiego.

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »