Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Gwinea Bissau  - Przewodnik turystyczny

Gwinea Bissau

Podstawowe informacje

Republika Gwinei Bissau

Język urzędowy: portugalski
Języki używane: kreolski i inne afrykańskie
Stolica: Bissau
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 1.47 mln
Powierzchnia: 36 120 km2
Waluta: frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Finansowej (XOF)
Religia dominująca: Islam i Animizm
Kod telefoniczny: +245
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Kraj leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury. W Gwinei występują dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października. Temperatury wahają się od 25 do 30 °C. We wnętrzu kraju jest nieco cieplej. Temperatury wynoszą średnio około 27 °C, jednak z racji położenia geograficznego w słońcu sięgają 40 °C. W Gwinei przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność, która jedynie w porze suchej nieznacznie spada. więcej

Możliwości płatnicze:

Nie ma możliwości posługiwania się kartami płatniczymi, użycie czeków bankowych jest bardzo problematyczne.więcej

Dokumenty i wiza:

Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (Paryż, Bruksela). Turysta podróżujący przez Senegal może uzyskać wizę w Dakarze lub w konsulacie w Ziguinchor. Należy mieć wystarczające środki utrzymania, nie ma jednak wymogu okazywania ich przy wjeździe.więcej

Czas:

UTC ±0więcej

Turystyka:

Baza hotelowa jest uboga. Walorami turystycznymi są klimat i przyroda. Ludność jest życzliwie nastawiona do turystów, jednak narastające ubóstwo jest przyczyną pogorszenia się stanu bezpieczeństwa. Gwinea Bissau jest krajem chętnie odwiedzanym przez amatorów myślistwa i rybołówstwa, udających się na wyspy Bijagos. Brak profesjonalnej infrastruktury morskiej; korzystanie z miejscowych łodzi odradzamy.więcej

Opis:


Gwinea Bissau, państwo w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Senegalem i Gwineą. Do Gwinei Bissau należą również liczne przybrzeżne wyspy, z których największe skupione są w Archipelagu Bijagós. Gwineę Bissau cechują silne pływy, których wysokość lokalnie sięga 7 metrów.

Gwinea Bissau charakteryzuje się trzema regionami roślinnymi. Wybrzeże porośnięte jest lasami namorzynowymi i występuje tam wiele gatunków palm. W głębi lądu rośnie wiecznie zielony las tropikalny. Przy granicy z Senegalem i Gwineą występują sawanny i lasy parkowe. Świat zwierząt reprezentuje duże bogactwo gatunkowe. Na wybrzeżu występuje wiele gatunków ptaków min. flamingi i pelikany. Z powodu szerokich ujść rzek, pojawiają się rekiny. W rzekach żyje też duża liczba krokodyli. Lasy i sawanny są zamieszkiwane przez wielkie koty, jednak lwy występują bardzo rzadko. Utrapieniem Gwinei Bissau są owady, głównie komary roznoszące malarię.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny tropikalnej. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje tu ponadto duże zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową. Obowiązkowe jest szczepienie Di-Per-Te. Gwinea Bissau jest terenem endemicznym wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny, zapalenia opon mózgowych, gorączki tyfoidalnej, cholery, malarii. Ze względu na duże ryzyko zachorowania zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych, cholerze, żółtaczce typu A i B. Przed przyjazdem należy zasięgnąć informacji, czy nie występuje niebezpieczeństwo epidemii tych chorób, a także zaopatrzyć się w dobrze wyposażoną apteczkę. W Gwinei Bissau praktycznie nie ma infrastruktury medycznej, a w razie niespodziewanej i nagłej choroby szybka ewakuacja chorego może się okazać niemożliwa.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Podróżującym samochodem prywatnym z Dakaru zaleca się przekraczanie granicy na przejściu Wassadou–Pirada; pozostałe szlaki bywają uciążliwe ze względu na dużą liczbę blokad. Stan dróg nie jest najlepszy. Podczas pory deszczowej (od lipca do września) znaczna ich część jest nieprzejezdna. Uwaga: W razie kolizji samochodowej można się spotkać z agresywną reakcją miejscowej ludności. W takiej sytuacji, zgodnie z zaleceniem gwinejskiej policji, bezpieczniej jest nie wysiadać z samochodu i odjechać od razu na najbliższy posterunek.

BEZPIECZEŃSTWO. Stan destabilizacji politycznej i militarnej ostatnich lat uległ w 2007 r. poprawie, nie jest to jednak kraj o zadowalającym poziomie bezpieczeństwa i infrastruktury turystycznej. Istnieje duże ryzyko kradzieży i wszelkiego rodzaju wypadków (samochodowych, morskich itp.).

PRZYDATNE INFORMACJE. Gwinea Bissau ma połączenie lotnicze z Lizboną (2 razy w tygodniu) i Dakarem (5 razy w tygodniu). Ponadto z Dakaru jeżdżą do Bissau tzw. taxi-brousse.

Galerie z: Gwinea Bissau



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »