Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Haiti  - Przewodnik turystyczny

Haiti

Podstawowe informacje

Republika Haiti

Język urzędowy: francuski, haitański
Języki używane: francuski, haitański
Stolica: Port-au-Prince
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 8.92 mln
Powierzchnia: 27 750 km2
Waluta: gourde (HTG)
Religia dominująca: katolicyzm
Kod telefoniczny: +509
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Haiti leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, które lokalnie jest zróżnicowany. Charakterystyczne dla tego regionu jest występowanie dwóch pór deszczowych, trwających wiosną i jesienią. Wpływ na klimat ma północno-wschodni pasat. Temperatury na obszarach poniżej 600 m n.p.m. są typowe dla klimatu równikowego, gdzie nie występują ekstrema termiczne. Zimą średnie temperatury wynoszą 23-25 °C, a latem 27-29 °C Jedynie w obszarach wyższych partii gór, temperatury są niższe i wynoszą 18-19 °C. Opady na terenach górskich i na stokach dowietrznych są wysokie, charakterystyczne dla klimatu równikowego. Jedynie w kotlinach śródgórskich wartości opadowe całkowicie odbiegają od klimatu równikowego. Latem i jesienią region Haiti jak i całej wyspy dostaje się pod działaniem niszczycielskich huraganów. więcej

Możliwości płatnicze:

Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa (w przypadku podróży tranzytowej) oraz wnieść opłatę.więcej

Czas:

UTC -5więcej

Opis:


Haiti, niewielkie państwo w Ameryce Środkowej, które zajmuje zachodnią część wyspy Haiti w archipelagu Wielkich Antyli. Graniczy z Republiką Dominikany. Ten górzysty kraj cechuje się równikowym klimatem i zróżnicowaną roślinnością. Haiti jak i cała wyspa zwana Hispaniolą zostało odkryte przez Krzysztofa Kolumba.

Szata roślinna została znacznie przeobrażona przez człowieka, ale cechuje się różnorodnością i bogactwem gatunkowym. Pierwotnie wilgotne regionu kraju porastał wilgotny las tropikalny, obecnie występują tylko fragmenty tej formacji zajmują około 1% powierzchni kraju. Sam ekosystem leśny na Haiti zajmuje około 1/5 powierzchni kraju. Fragmenty lasu tropikalnego cechują się występowaniem takich gatunków jak: mahonie, cedry, palmy i paprocie. Lasy sosnowe porastają tereny wysoko położone skupiając się w masywie La Selle. Tereny suche jak zapadlisko Cul-de-Sac porastają lasy, których drzewa zrzucają liście w porze suchej oraz sawanny, występują tam kolczaste zarośla i kaktusy. Roślinność sawannową można spotkać także w regionie rzeki Artibonite. Wybrzeża, tam gdzie nie występują skały rosną zbiorowiska lasów namorzynowych. Świat zwierząt Haiti należy do antylskiej krainy neotropikalnej. Na Haiti nie występują zwierzęta drapieżne, a świat ssaków ogranicza się głównie do gryzoni i nietoperzy. Powszechne są gady, głównie jaszczurki i węże. Bogaty jest świata ptaków – około 200 gatunków. Na wybrzeżu żyją różne gatunki ptaków morskich, w głębi lądu endemicznym gatunkiem jest płaskodzióbek hispaniolski. Tereny wodne zamieszkują czaple i flamingi. W otaczających wyspę woda żyje około 270 gatunków ryb.

Pełny opis tutaj.

Kuchnia Haiti


Kreolska kuchnia Haiti oparta jest na ryżu, fasoli, kukurydzy i drobiu. Najbardziej typowe danie to zatem „Du riz a pois” czyli fasola z ryżem właśnie. Mamy też „Mais Moulu” czyli kaszkę kukurydzianą, smażone platany – „Tassot et Banane Pesé” oraz „Du riz a poulet” – ryż z kurczakiem. Z innych mięs podawana jest także wieprzowina oraz koźlina. Kuchnia jest raczej prosta, za to bardzo intensywnie przyprawiona (czosnek, oregano, pieprz, papryka). Więcej tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

UWAGA. W związku z utrzymującą się bardzo trudną sytuacją na Haiti spowodowaną trzęsieniem ziemi, a w szczególności trwająca epidemią cholery,  Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza obywatelom polskim wyjazdy do tego kraju. Szczegółowe zalecenia sanitarne dla osób udających się na Haiti można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

PRZEPISY CELNE. Na Haiti można wwieźć 1/4 litra napojów alkoholowych, karton papierosów, 50 szt. cygar. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak poziom sani­tarny kraju. Turyści korzystający z usług medycznych powinni liczyć się z koniecznością bezpośredniego uregulowania należ­ności, najczęściej gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Uznawane jest międzynaro­dowe prawo jazdy. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.

BEZPIECZEŃSTWO. W kraju utrzymuje się bardzo wysoki po­ziom zagrożenia przestępczością pospolitą. Zdarzają się porwa­nia dla okupu, napady z bronią w ręku, jak również strzelaniny, szczególnie w stolicy kraju. Często ofiarami są przypadkowi prze­chod­nie. Należy unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji, w szczególności o charakterze politycznym. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej zrezygnować z nocnych podróży. Nie zaleca się też korzystania ze środków transportu publicznego (zdarzają się napady rabunkowe). Podczas napadu nie należy stawiać oporu. Rzeczy wartościowe powinno się deponować w hotelach lub pozostawiać w innych bezpiecznych miejscach. Aktywność grup przestępczych jest szczególnie wysoka w okresie świąt i karnawału. Działania organów porządku publicznego i wymiaru sprawiedliwości są mało skuteczne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedo­stateczna ze względu na klęski żywiołowe, jakie okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie).
   Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »