Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Hongkong  - Przewodnik turystyczny

Hongkong

Podstawowe informacje

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), angielski
Języki używane: katoński, angielski
Stolica:
Ustrój polityczny: Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
Liczba ludności: 6.98 mln
Powierzchnia: 1 104 km2
Waluta: dolar Hongkongu (HKD)
Religia dominująca: buddyzm i religie chińskie
Kod telefoniczny: +852
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 2

Kuchnia i muzyka najwyższych lotów na pokładzie samolotów KLM

Linie KLM słyną z organizowania niespodzianek dla swoich klientów. Pasażerowie lotu do Hong Kongu zostali mile zaskoczeni kolacją przygotowaną przez s »

10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 7.

Ranking dziesięciu najwyżej położonych platform widokowych znajdujących się w budynkach, które pną się w górę na wieleset metrów. Miejsce 7. Internati »

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Hongkong leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, gdzie wpływ na klimat mają wiatry monsunowe. Fakt ten sprawia, że w Hongkongu występują sezonowe opady deszczu. Temperatury są na ogół wysokie, zimą, która jest sucha i słoneczna średnie wartości termiczne wynoszą 17-18 °C. Lato to okres gorący i wilgotny związany z monsunem letnim. Temperatury wynoszą średnio 26-29 °C. W ciągu dnia często zdarzają się temperatury upalne, ale wartości te rzadko przekraczają 32 °C. Hongkong cechuje się wysokimi opadami deszczu. Największe opady występują latem, gdzie przez okres monsunu letniego spada około 3/4 rocznych opadów. Najmniejsze deszczu spada zimą, także okres jesienny należy do suchych i słonecznych. Od lipca do października sporadycznie region ten nawiedzają tajfuny. więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hong­kongu do 90 dni bez wiz.więcej

Czas:

UTC +8więcej

Opis:


Hongkong, specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnich wybrzeżach Chin, nad Morzem Południowochińskim. Hongkong zajmuje półwysep Koulun oraz liczne przybrzeżne wyspy. Największe z wysp to: Lantau (147,16 km²), Hongkong (80,5 km²) oraz Lamma (13,55km²). Wyspa Hongkong jest położona na Morzu Południowochińskim, przy ujściu Rzeki Perłowej (Zhu Jiang). Cieśniną oddzielającą wyspę od półwyspu jest Port Wiktorii, jeden z najgłębszych portów świata. Nowe Terytoria zajmują około 200 przybrzeżnych wysp i wysepek. Cały okręg liczy 234 wyspy. W krajobrazie Hongkongu dominują pagórki, często ze stromymi zboczami. Najwyższym szczytem jest Tai Mo Shan osiągający 958 m n.p.m. Niziny zajmują północno-zachodnią część półwyspu.

Hongkong leży 60 km na wschód od Makau (leży on na przeciwległym brzegu ujścia Rzeki Perłowej). Po drugiej stronie chińskiej granicy leży Shenzhen. Na całej powierzchni 1 104 km kwadratowych, tylko mniej niż 25% jest zajętych przez zabudowę. Resztę zajmują parki i rezerwaty przyrody.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzch­nict­wo Chin Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadzie „jedno państwo – dwa systemy”, co w prak­tyce oznacza, że Hongkong ma własną ustawę zasad­niczą (Basic Law), własną flagę i szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagra­nicz­nej i obrony, za które odpowiada centralny rząd w Pekinie.

PRZEPISY CELNE. Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. 

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

UBEZPIECZENIE. Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, któ­re mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Sporadycznie mogą wystąpić zatrucia pokarmowe związane ze spożywaniem produktów morskiego pochodzenia, a także przypadki dengi – choroby krwi (podobnej do gorączki ebola) wywołanej ukąszeniem komara. Można się jednak zaszcze­pić, zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, przeciw tzw. grypie sezonowej. W wielu miejscach publicz­nych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obo­wiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wyso­kimi grzywnami, a nawet aresztem. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na dobrym pozio­mie. Szpitale i lekarze nie akceptują kart kredytowych, wymagają opłaty gotówką. W związku z częstymi alertami SARS może się zdarzyć, że do Hongkongu nie zostaną wpuszczone osoby z podwyższoną temperaturą, którą w punktach granicznych mierzą specjalne czujniki.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani mię­dzyna­rodowe nie są honorowane.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hong­kongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org
   Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo­-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich przy wjeździe do ChRL wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hong­kongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia grani­cy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Wizę można także uzyskać na lotnisku w kantorze China Travel Services (Hong Kong), stoisko nr A 05 w hali przylotów, codziennie od 8.45 do 22.00, tel. (852) 22612062. W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szcze­gólnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

Galerie z: Hongkong



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »