Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Kambodża  - Przewodnik turystyczny

Kambodża

Podstawowe informacje

Królestwo Kambodży

Język urzędowy: khmerski
Języki używane: khmerski
Stolica: Phnom Penh
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Liczba ludności: 13.38 mln
Powierzchnia: 181 040 km2
Waluta: riel (KHR)
Religia dominująca: buddyzm
Kod telefoniczny: +855
Flaga/Godło: flaga godło

Podróże kulinarne

ilość: 1

Kambodżańska odyseja smaku

Podobnie jak każda wizyta u fotografa łączy się ze zdjęciami, tak też każda podróż związana jest ze skosztowaniem specjałów oferowanych przez lokalną kuchnię. Bez wątpienia kuch… »
autor: cambodia

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Od początku listopada do połowy marca słabe wiatry północno-wschodnie. W porze tej zachmurzenie jest zmienne, wilgotność powietrza niska, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura miesięczna waha się od 21 °C w grudniu do 30 °C w maju. Średnia temperatura roczna na terenach nizinnych wynosi ok. 25 °C. Temperatury są najwyższe tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą przekraczać 38 °C. Najwyższe opady atmosferyczne notuje się na eksponowanych w kierunku morza stokach górskich, a najniższe na nizinnych obszarach centralnych. Ponad 70% przypada na okres wilgotnego letniego południowo-zachodniego monsunu. więcej

Możliwości płatnicze:

Walutą powszechnie akceptowaną jest amerykański dolar, którym można regulować płatności w zasadzie wszędzie: w hotelach, sklepach, na bazarach, w restauracjach, za korzystanie ze środ­ków transportu. Istnieje gęsta sieć punktów wymiany walut (polski złoty nie jest wymienialny). Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (Kambodża nie posiada wiz tranzytowych). Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/drogowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, jak również przez Internet (szcze­gółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh). Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.więcej

Czas:

UTC +7więcej

Turystyka:

Od 1986 r. istnieje możliwość zwiedzania Kambodży. Do najbardziej interesujących miejsc można wymienić: Stolicę Phnom Penh, w której znajdują się m.in.: Royal Palace, Srebrna Pagoda, Muzeum Narodowe, Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng, Pola Śmierci Choeung Ek, Bazar centralny, Stary bazar. Kompleks Angkor na brzegu rzeki Siem Reap, zawierający m.in.: Świątynię Angkor Wat, miasto Angkor Thom z pałacem królewskim i świątynią Bajon, Świątynię Banteay Srei. Kompleks Bokor Hill w okolicy miasta Kampot. Sihanoukville – miasto wypoczynkowe na wybrzeżu.więcej

Opis:


Kambodża, państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią, od północy z Laosem, a od wschodu z Wietnamem. Kraj należy do najuboższych krajów świata, gdzie podstawę gospodarki stanowi rolnictwo. Kambodża w swym okresie dziejowym zasłynęła z komunistycznych rządów tak zwanych Czerwonych Khmerów, gdzie według niektórych szacunków w wyniku masowych egzekucji zginęło nawet dwa miliony ludzi. Obecnie Kambodża jest stabilną politycznie monarchią konstytucyjną, gdzie funkcjonują zasady demokracji.

Lasy zajmują ok. 40% powierzchni kraju. Na południu i w części środkowej występują wilgotne lasy równikowe, przechodzące ku północy w monsunowe, tracące liście w porze suchej, z drzewami sandałowymi, kamforowymi, tekowymi, i damarzynkiem, a następnie w sawanny o trawach dochodzących do 1,5 m. Powyżej 800 m n.p.m. lasy sosnowe. Na wybrzeżu lasy namorzynowe, a na okresowo zalewanych obszarach – bagienne. Symbolem Kambodży są powszechnie występujące tzw. palmy cukrowe (Arenga pierzasta; Arenga pinnata), które wykorzystuje się jako surowiec budowlany oraz podstawowy składnik do wyrobu cukru, octu, lekarstw i wina. Skład fauny jest typowy dla Regionu Indochińskiego. Z dużych ssaków żyją tu: słoń indyjski, tapir malajski, banteng, nosorożec sumatrzański i antylopa garna. Największe drapieżniki to: tygrys, lampart, niedźwiedź malajski. Wilgotne lasy zamieszkuje lotokot i kalong. Z ssaków naczelnych występują gibony, makaki i langury. Ponadto: pawie, bażanty, kameleony, gekony, pytony – siatkowany i tygrysi.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY PRAWNE. Nie dozwolony jest wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów pochodzących z tych gatunków.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjo­naty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.

UBEZPIECZENIE. Nie są wymagane (ale zalecane) ubezpieczenia zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zacho­rowania na malarię występuje co do zasady jedynie w głębokiej dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą oraz wszelakimi chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przego­towanej wody z sieci wodociągowej. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butel­kowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze. W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdro­wotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:
   Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem (tut. „motor-bike”), jest międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. Wobec miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania, ponieważ nagminnie nie przestrzegają oni podstawowych przepisów ruchu drogowego. Sprawca wy­padku może być narażony na poważne problemy, jeżeli odmówi finansowej rekompensaty za powstałe (niekoniecznie z jego winy) szkody. Z tego też względu zalecane jest korzy­stanie z bardzo popularnych i relatywnie tanich usług ofero­wanych przez miej­sco­wych przewoźników (tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi). Brak środków transportu publicznego (autobusów, tramwajów, metra). Ogólnie dostępne są do wypożyczenia motocykle.
   UWAGA: Polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Kambodży jako dokument uprawniający do poruszania się samochodem, skuterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem mechanicznym.
   Niedochowanie ww. warunku, w razie wypadku / kolizji drogowej, skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia. Należy przy tym pamiętać, iż wypadki (często śmiertelne!) z udziałem obcokrajowców są stosunkowo częste. Niestety w sytuacjach konfliktowych związanych z wypadkiem / kolizją drogową z udziałem obcokrajowca, asysta miejscowej policji może okazać się nieskuteczna nie tylko z uwagi na barierę językową.  
   Odradza się wypożyczanie skuterów w lokalnych biurach podróży, biurach wynajmu skuterów, etc. Ww. usługa wymaga bowiem podpisania umowy najczęściej w języku lokalnym, niezrozumiałym dla podpisującego, jak również zdeponowania paszportu. Niejednokrotnie wypożyczający sprzęt stają się ofiarami kradzieży, które nierzadko dokonywane są w porozumieniu z właścicielem wypożyczalni. W rezultacie, turyści zmuszeni są dokonywać znacznych rekompensat finansowych na rzecz wypożyczalni, m. in. w celu odzyskania wcześniej zdeponowanego paszportu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Bez ograniczeń. Można korzystać z prywatnej sieci połączeń autobusowych, wodnych, taksówek. Większość dróg jest w złym stanie.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie występują szczególne zagrożenia przestępczością pospolitą. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w miastach i miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów (kradzieże). Nocą należy unikać podróżowania po kraju oraz samotnych spacerów w dzielnicach podmiejskich.

RELIGIA, OBYCZAJE. Dominującą religią jest buddyzm. Zgodnie z miejscowym zwyczajem Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest traktowany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   W Kambodży nie ma campingów, pól namiotowych, miejsc biwakowych.
   Działa sprawny system telefonii stacjonarnej i komórkowej. Dostępne na rynku są karty telefoniczne w systemie prepaid. W większych miastach jest wiele kawiarenek internetowych.

Galerie z: Kambodża



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »