Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Kamerun  - Przewodnik turystyczny

Kamerun

Podstawowe informacje

Republika Kamerunu

Język urzędowy: francuski, angielski
Języki używane: francuski, angielski
Stolica: Jaunde
Ustrój polityczny: republika
Liczba ludności: 18.10 mln
Powierzchnia: 475 440 km2
Waluta: frank CFA (XAF)
Religia dominująca: katolicyzm, islam, protestantyzm
Kod telefoniczny: +237
Flaga/Godło: flaga godło

Przydatne informacje

Klimat:

Klimat w Kamerunie jest zróżnicowany. Wyróżnia się cztery strefy klimatyczne. W południowej i środkowej części kraju, do 6°N, występuje klimat równikowy wilgotny. Stałe temperatury w ciągu roku utrzymują się tam na poziomie 25-27 °C z minimalnymi amplitudami oraz wysokimi opadami. Roczny bilans opadów dla tejże części Kamerunu to ponad 1500 mm. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku – brak jest pory suchej. Strefa nadbrzeżna do 200 km w głąb lądu podlega silnym wpływom oceanu. Sezon o zmniejszonych opadach w ciągu roku jest tam słabo zaznaczony. Opady w tej strefie są większe. Na szerokości między 6° i 9°N leżą obszary o klimacie podrównikowym wilgotnym. Zaznacza się tam pora sucha, ale trwa ona około trzech miesięcy, maksymalnie sześć. W tej części kraju opady deszczu są wysokie. Im dalej na północ, tym opady są niższe. Temperatury w tej strefie klimatu wahają się nieznacznie. Na obszarach położonych dalej na północ panuje klimat podrównikowy suchy. Pora sucha wydłuża się tam do nawet dziewięciu miesięcy. W czasie pory suchej temperatury są wysokie i przekraczają 30 °C. Ostatnią strefą klimatyczną jest klimat zwrotnikowy suchy, występujący w północnym więcej

Możliwości płatnicze:

W bankach honorowane są najbar­dziej znane karty kredytowe.więcej

Dokumenty i wiza:

Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przed­stawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kamerunu (najbliższe w Moskwie). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie. Musi także określić cel swojej wizyty. Możliwe jest uzyskanie wizy na lotnisku (należy się uprzednio skontaktować z konsulem honorowym RP w Yaounde).więcej

Czas:

UTC +1więcej

Opis:


Kamerun, państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych. Literatura turystyczna określa Kamerun mianem "Afryki w miniaturze" ze względu na różnorodność klimatu: morski, pustynny, górski, tropikalny i sawannowy.

Południowy Kamerun porastają wiecznie zielone lasy tropikalne, które przechodzą stopniowo w sawannę gwinejską. Wzdłuż rzek rosną lasy galeriowe. Północna część kraju jest pokryta sawanną sudańską, a północne krańce sahelską. Świat zwierząt w Kamerunie jest bardzo bogaty ze względu na urozmaicone krajobrazy. W lasach równikowych żyje wiele gatunków małp jak np. szympansy, mandryle i pawiany. Dużo jest też hipopotamów i lampartów. W lasach występuje mnogość różnych owadów w tym wiele gatunków dużych pająków. Liczne są też węże. Na sawannach żyje wiele gatunków stadnych zwierząt jak: bawoły, antylopy, słonie, hieny, a rzadziej też i lwy. W rzekach występują krokodyle. Świat ptaków także jest bogaty.

Pełny opis tutaj.



Dane w oparciu o MSZ:

PRZEPISY CELNE. Restrykcje celne nie odbiegają od po­wszech­nie stosowanych. 

UBEZPIECZENIE. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Występuje duże zagrożenie sanitarno­-epidemiologiczne, głównie cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wiru­sowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i chorobami tropikal­nymi. Na całym terytorium kraju występuje bardzo duże zagro­żenie malarią, w związku z czym przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne. W Kamerunie działa sieć szpitali pry­watnych i państwowych o zróżnicowanym poziomie usług lekarskich.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Podróżujący samochodem muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Podróżni mogą się poruszać po całym terytorium Kamerunu. Transport drogowy, obsługiwany głównie przez mikrobusy i taksówki międzymiastowe, jest dość dobrze rozwinięty, choć jakość usług pozostawia wiele do ży­czenia. Istnieje połączenie kolejowe Duala–Yaounde–Ngaoundéré (położone na północy kraju). Yaounde oraz Duala mają bezpo­średnie połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz ważniejszymi miastami Afryki. Miasta Ngaoundéré, Maroua, Garoua mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Istnieje możliwość pieszych wędrówek po masywie Adamawa i w regionie Bamenda oraz zorganizowanej wspinaczki na wulkan Mt. Kamerun (4070 m) z miejscowości Buea.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie należy poruszać się samotnie w nocy.

RELIGIA, OBYCZAJE. Blisko 40% mieszkańców Kamerunu to muzułmanie. Należy pamiętać o obowiązujących muzułmań­skich normach religijnych i obyczajowych (np. odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych, ciemnych kolorach). Należy powstrzymywać się od zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) nie­wskazane jest spożywanie jedzenia i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu czy hałaśliwe zachowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
   Hotele różnej kategorii znajdują się we wszystkich miastach, gdzie mogą dotrzeć turyści.
   Ceny w sklepach i hotelach są zwykle wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on sprzedać towar.
   Nie można fotografować obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz robić zdjęć na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

Galerie z: Kamerun



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »