kraj:
Polska
09-08-2012, 17:08 źródło: Inf. Pras.     komentarzy: 0

Żyj zdrowo, korzystaj z sauny

Dbasz o dietę i gimnastykujesz się, ale czy pamiętasz, aby odpowiednio zadbać o regenerację swojego ciała? O tym, że sauna ma pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie, nie trzeba przekonywać tych, którzy korzystają z niej regularnie. Co jednak z tymi, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować? Jaki wybrać moment i dlaczego warto udać się do sauny?

Saunarium Terma Bania Saunarium Terma Bania , fot. Terma Bania

Pozytywne właściwości saunowania doceniane są od tysięcy lat. Krótki pobyt w rozgrzanym, wilgotnym pomieszczeniu pozwala się rozluźnić, poprawia nastrój oraz zwiększa wydolność organizmu. Oprócz relaksu i rekreacji sauna zapewnia również oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn. Tym samym regularna wizyta w saunarium okazuje się idealnym dopełnieniem aktywnego i zdrowego trybu życia.


Sauna saunie nierówna


Wszyscy, którzy wybierają się do saunarium po raz pierwszy, stają przed problemem, jaką saunę wybrać. Zróżnicowanie temperatury i wilgotności powietrza sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W saunie fińskiej (suchej) panuje temperatura od 60°C do 120°C natomiast wilgotność utrzymuje się na poziomie od 5% do 20%. Kąpiel w suchym powietrzu wpływa szczególnie dobrze na skórę i jest bezpieczna dla osób mających problemy z naczynkami krwionośnymi. Polewanie kamieni olejkami aromaterapeutycznymi lub mieszankami ziołowymi pomaga się zrelaksować i wpływa korzystnie na organizm.

Sauna mokra różni się od poprzedniej temperaturą powietrza, która w tym przypadku waha się między 70°C a 90°C oraz jego wilgotnością dochodzącą nawet do 100%. Ten rodzaj sauny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią lub nie mogą przebywać w wysokich temperaturach. Wybierać ją powinni ci, którym zależy na oczyszczeniu skóry, zmniejszeniu bólów reumatycznych oraz dolegliwości dróg oddechowych.

Ruska bania przypomina drewniany domek lub altankę. Rozgrzane do czerwoności kamienie polewane są obficie wodą. Podczas zabiegu zalecane jest częste schładzanie ciała. Można zanurzać się w zimnym basenie lub nacierać ciało śniegiem. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje organizm, korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy.

Każda sauna ma inną specyfikę. Bez względu na wybór, pierwszy pobyt w saunie nie powinien trwać więcej, niż 10 minut. Kolejne wizyty można przedłużać o kolejne 5 minut. W sumie nie powinno przebywać się w saunie dłużej niż 40 minut. Trzeba bowiem pamiętać, że nierozsądne korzystanie z sauny grozi odwodnieniem organizmu i zamiast dbać o zdrowie możemy sobie zaszkodzić – przyznaje Magdalena Sepioł, kierownik Saunarium w Termie Bania w Białce Tatrzańskiej.


O czym warto pamiętać


Wybierając się do sauny warto zastanowić się, co ze sobą zabrać. Przydatne okażą się z pewnością: klapki, ręcznik, woda do picia lub sok, oraz mydło i szampon. Przed rozpoczęciem seansu w saunie konieczny jest prysznic. Ważne, żeby pamiętać o dokładnym wytarciu skóry. W obawie przed poparzeniami dobrze jest też pozbyć się biżuterii. Najlepiej korzystać z sauny nago lub po owinięciu się ręcznikiem.

Saunowanie warto zacząć na najniższym poziomie. Po kilu minutach można przesiąść się na kolejną ławeczkę, gdzie temperatura jest wyższa.

Jeśli w trakcie seansu poczujemy, że jest nam zbyt gorąco w twarz, wystarczy zakryć ją rękami, staramy się również oddychać ustami, tym samym chronimy naczynka krwionośne.

Świetnym rozwiązaniem podczas saunowania jest zakładanie specjalnego filcowego kapelusza. Ochrania on głowę przed przegrzaniem, przez co znacznie zwiększa komfort pobytu w saunie.

Po seansie należy się schłodzić pod prysznicem pamiętając o tym, że schładzamy ciało od stóp w kierunku serca, nigdy nie polewamy zimnej wody na rozgrzaną głowę – radzi Magda Sepioł.

Ze względu na wysokie różnice temperatur i łączące się z nimi zmiany w układzie sercowo-naczyniowym z sauny nie mogą korzystać osoby z niewyrównaną niewydolnością serca, z niestabilną dusznicą oraz z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Ponadto nie powinno decydować się na korzystnie z sauny bezpośrednio po zakończeniu intensywnych ćwiczeń fizycznych lub po spożyciu alkoholu.


Gdzie szukać oferty


Ośrodki mające w swej ofercie sauny dbają o to, żeby klienci mogli spróbować co najmniej kilku ich rodzajów. Zupełnym wyjątkiem jest podhalańska Terma Bania, która oprócz basenów z wodą termalną oferuje aż 5 różnych saun. Turyści udający się do Białki Tatrzańskiej mają zatem okazję skorzystać z groty kamiennej z dozownikiem solanki, łaźni parowej o temperaturze do 45°C. Ponadto do dyspozycji klientów oddano także wspomnianą saunę fińską, ustawioną w ogrodzie ruską banię oraz unikatową saunę Starą Góralską o temperaturze do 70°C.


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Aktywny wypoczynek, fińska, mokra, Ruska bania, Sauny, Turystyka


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »