Przewodnik turystyczny

  • Wg. kraju   Wpisz kraj
źródła: własne, opowieści i galerie użytkowników, Wikipedia, MSZ i inne komentarzy: 0
Polska  - Przewodnik turystyczny

Polska

Podstawowe informacje

Rzeczpospolita Polska

Język urzędowy: polski
Języki używane: polski
Stolica: Warszawa
Ustrój polityczny: demokracja parlamentarna
Liczba ludności: 38.20 mln
Powierzchnia: 322 575 km2
Waluta: złoty (PLN, zł)
Religia dominująca: rzymski katolicyzm
Kod telefoniczny: +48
Flaga/Godło: flaga godło

Wiadomości

ilość: 292

Ten portal jest na sprzedaż

Po kilku latach od pomysłu na stworzenie tego miejsca czas przekazać go w lepsze ręce. »

Jak przygotować się na wyprawę rowerową?

Marzysz o aktywnych wakacjach, wielkiej wyprawie rowerowej w Polsce lub za granicą, przejeżdżaniu codziennie dziesiątek kilometrów w otoczeniu pięknyc »

Wakacyjne vademecum podróżującego wędkarza

Wybierasz się na wakacje z wędką? Zanim wsiądziesz do autobusu lub samolotu ze sprzętem, musisz się odpowiednio przygotować. Dodatkowy futerał nie mus »

Więcej

Znani podróżnicy

ilość: 5

Dzikowska, Halik, Kamiński, Pustelnik, Jagielski - Pojechane Podróże 2

Reportaże wielkich podróżników, relacje z najbardziej doniosłych wypraw kilku ostatnich dekad, opowiadania sięgające w przeszłości, opisując historie, »

3. edycja Festiwalu Podróżniczego Travenalia rusza już dziś!

26-28 października br. w Krakowie odbywa się jedna z najważniejszych imprez podróżniczych w naszym kraju. Wśród uczestników są: Marek Kamiński, Anna O »

TTWarsaw: Spotkania ze znanymi podróżnikami

Beatę Pawlikowską, Olgę Morawską - żonę słynnego himalaisty, Anne i Thomasa Albothów, których pamiętnik prowadzony on-line dostał tytuł bloga roku od »

Więcej

Opowieści

ilość: 7

V mazurska 2012 wyprawa rowerowa Kołobrzeg – Sejny

V mazurska 2012 wyprawa rowerowa Kołobrzeg – Sejny Vta bo tym razem wyruszyliśmy w 5cio osobowym składzie, przy okazji też to 5ty sezon naszych wypraw o/o ‘Dookoła Polski wzdłuż… »
autor: Oncek

Żyrardów - XIX - wieczna Osada Fabryczna

Niedaleko Warszawy, w połowie drogi do Łodzi, znajduje się wyjątkowe, nieodkryte jeszcze, miejsce. To, zbudowane w całości z czerwonej cegły, miejsce było świadkiem oraz uczest… »
autor: MarcinJ

Rejs Kwiecień/Maj

Dzień 1 - sobota Długa, prawie 9 – godzinna, męcząca podróż z Katowic zaowocowała przyjazdem do Rudy http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl na spotkanie Singli w celu odb… »
autor: just163

Więcej

Podróże kulinarne

ilość: 1

Świat, którego nie ma

Wymyśliłam sobie kulinarną podróż w rejon świata, którego... nie ma. A raczej jest, ale nie było długo, długo, przez stulecia, a mimo to – kuchnia żyła. Żyła razem z religią… »
autor: christinee

Więcej

Przydatne informacje

Klimat:

Polska leży w strefie klimatu przejściowego, pomiędzy klimatem umiarkowanym oceanicznym na zachodzie a klimatem umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie. Nad obszarem Polski ścierają się różne masy powietrza, co jest wynikiem położenia w centrum Europy oraz równoleżnikowego układu krain geograficznych. Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5 °C a 20 °C, w zimie – między -6 °C a 0 °C. Średnia roczna temperatura powietrza w Polsce wynosi 7-9 °C (poza obszarami górskimi). Najcieplejsze miasta w Polsce ze względu na średnią roczną temperaturę powietrza to Tarnów, Legnica, Wrocław oraz Słubice. Największy wpływ na klimat Polski mają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego, decydujące o przejściowości klimatu polskiego. Nad Polskę napływają również masy powietrza, arktycznego, zwrotnikowego-morskiego i kontynentalnego, mające mniejszy wpływ na kształtowanie klimatu. Masy powietrza polarno-morskiego powodują latem zachmurzenie, ochłodzenie i wzrost wilgotności, zimą zaś przynoszą ocieplenie, odwilż i mgły. Masy powietrza polarno-kontynentalnego latem przynoszą piękną, suchą i upalną pogodę, zimą-pogodę słoneczną, suchą i duże mrozy. Masy powietrza zwrotnikowo-morskiego znad Morza Śródziemnego i Azorów napływają nad Polskę rzadziej, przynosząc latem upały i częste burze, a zimą gwałtowne odwilże. Masy powietrza zwrotnikowo-kontynentalnego napływają znad Azji Mniejszej i Bałkanów bardzo rzadko, przeważnie latem i wczesną jesienią. Przynoszą piękną, suchą pogodę ( więcej

Dokumenty i wiza:

-więcej

Czas:

UTC +1 – zima, UTC +2 – latowięcej

Opis:


Polska, państwo położone w Europie Środkowej między Bałtykiem na północy a Karpatami i Sudetami na południu w dorzeczu Wisły i Odry.  Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z rosyjską eksklawą o nazwie obwód kaliningradzki. Ponadto większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Polska zajmuje 9. miejsce w Europie pod względem powierzchni oraz 8. pod względem liczby ludności.

Najdłuższe rzeki w Polsce to Wisła (o długości 1047 km), Odra (854 km, w granicach Polski 742 km), Warta (808 km), Bug (772 km; w granicach Polski 224 km; odcinek graniczny 363 km), Narew (484 km) i San (443 km).Największe jeziora w Polsce to Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104 km²) na Mazurach. Są to stosunkowo płytkie jeziora morenowe. Najgłębszym polskim jeziorem jest jezioro Hańcza (108,5 m), nieco bardziej na wschód, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Są położone przede wszystkim w północnej części kraju, zgrupowane na obszarach zwanych pojezierzami. Na terenie Polski występuje 7081 jezior o powierzchni większej niż 1 ha.

Przeważającą część obszaru kraju zajmują tereny nizinne wschodniej części Niżu Środkowoeuropejskiego, a średnia wysokość wynosi 173 m n.p.m. Krainy geograficzne w Polsce ułożone są równoleżnikowo (pasowo) przechodząc od terenów nizinnych na północy i w Polsce centralnej do terenów wyżynnych i górskich na południu. Polska ma 70 szczytów powyżej 2000 metrów wysokości, wszystkie w Tatrach. Najwyższym punktem kraju są Rysy – szczyt w Tatrach Wysokich (2499,1 m n.p.m.)

Kuchnia Polska
Podstawę kuchni polskiej stanowią potrawy wspólne dla narodów zachodniosłowiańskich oraz środkowoeuropejskich, bazujące na dostępnych lokalnie surowcach spożywczych. Z rozwojem handlu i sytuacji geohistorycznej w kuchni polskiej przyjęły się rozmaite potrawy i produkty od nacji sąsiadujących i napływowych grup etnicznych. Znane są wpływy niemieckie, ukraińskie, włoskie, węgierskie, francuskie, orientalne i żydowskie. Zestaw potraw był w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów uzupełniony przez silne wpływy litewskie i tatarsko-tureckie. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne i zbożowe (kasze, kluski, pierogi), produkty runa leśnego (grzyby, owoce, zioła), wieprzowina (w tym wędliny i kiełbasy), ryby słodkowodne, dziczyzna, nabiał (kwaśna śmietana, twaróg), spora ilość zup z dowolnych produktów (zwłaszcza warzywne), wypieki (pieczywo, ciasta), desery, wódki i nalewki. Z warzyw i owoców typowe są buraki, ogórki, kapusta, jabłka, czereśnie, jagody, agrest i inne środkowoeuropejskie. Typowe przyprawy to czosnek, chrzan, koperek, jałowiec, pieprz. Więcej tutaj.

Pełny opis tutaj.

Galerie z: Polska



Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »