kraj:
USA
autor: ARES
15-08-2012, 13:32 komentarzy: 0

Samolotem z Europy do USA szybciej niż pociągiem z Krakowa do Warszawy

Wspólne przedsięwzięcie NASA i Boeinga być może pozwoli na międzykontynentalne loty z prędkością przekraczającą 5 krotnie prędkość dźwięku - 6125 km/h. Poruszanie się z taką szybkością pozwoli na podróż z Warszawy do Nowego Jorku w niewiele ponad godzinę.

Wizja artystyczna projektu Wizja artystyczna projektu , fot. NASA

Na realizację projektu US Air Force X-51A Waverider na potrzeby lotnictwa cywilnego, niestety przyjdzie nam zapewne jeszcze sporo poczekać. Na dzień dzisiejszy sukcesem zostały zakończone testy silnika w tunelu aerodynamicznym w Langley Research Center NASA, a następnie test na wysokości około 21 km nad Pacyfikiem.

Silnik SJX61-2 został wyniesiony przez samolot testowy X-51A na  wysokość około 17 km a następnie wykonał lot z prędkością 4,8 Macha. Lot został przerwany około 200 sekund później z powodów technicznych.

Jak powiedział Charlie Brink Program menedżer z Air Force Research Laboratory w bazie Wright-Patterson Air Force w Dayton, Ohio - Jesteśmy zachwyceni efektami przeprowadzonych testów X-51A. Brink porównał ten sukces do skoku technologicznego, jaki zapoczątkowało skonstruowanie silników odrzutowych i zastąpieniem nimi silników śmigłowych.

Lot ponaddźwiękowy stawia przed konstruktorami niespotykane dotąd wyzwania techniczne. Inżynierowie pracujący nad projektem porównali lot naddźwiękowy do zapalenia zapałki w czasie huraganu i podtrzymywania jej spalania.

Zobacz także: Droga na Marsa

Trzymamy kciuki za sukces projektu - w końcu, kto z nas nie chciałby wybrać się w sobotnie popołudnie na szybkie zakupy na Piątą Aleję w Nowym Jorku.

Źródło: NASA JPL


Test napędu w tunelu aerodynamicznym, fot. NASA


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Boeing, Lot ponaddźwiękowy, NASA, Podróże, Waverider, X-51A


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »