kraj:
Portugalia
autor: Anna Kłossowska
10-09-2012, 11:41 źródło: Świat Podróżników     komentarzy: 0

Madera – wyspa, na której ukrył się Warneńczyk

Lokalni przewodnicy po tej portugalskiej wyspie chętnie opowiadają Polakom legendę, według której pierworodny Jagiełły, Władysław III nie zginął na polach pod Warną podczas szturmu na pozycje sułtana tureckiego 14 listopada 1444 r. Miał natomiast salwować się ucieczką i, przez pół Europy dotrzeć właśnie na...Maderę.

Wyspa Madera

Może to być o tyle prawdopodobne, że ciała króla Polski i Węgier na polu bitwy nie odnaleziono. Było o tyle charakterystyczne, że mężczyzna, liczący wówczas zaledwie wiosen 20, miał po sześć palców u stóp. Wydaje się poza tym wręcz nieprawdopodobne, że Turcy nie pochwaliliby się takim trofeum!

Tak więc, zgodnie z legendą, nasz Władysław (którego symboliczny grób znajduje się w mauzoleum w Warnie), przebrany dla niepoznaki w strój pielgrzymi, przewędrował cały kontynent, a potem wsiadł na jakiś statek płynący na zasiedlaną właśnie w tym czasie, bo odkrytą zaledwie 20 lat wcześniej wyspę. Tu nabył kawałek ziemi i wraz z żoną Annis wiódł szczęśliwy żywot, dopóki nie wytropili go dwaj mnisi znad Wisły. Aby ich zmylić, Władysław vel Henryk Niemiec, znów zapadł się pod ziemię – według jednej z wersji legendy, miał zginąć pod lawiną błotną, ale ciała znów nie było…

Wyspa Madera
Wyspa Madera, fot. rhermans, Flickr CC

Dzisiejsza Madera kojarzy się ze wspaniałymi krajobrazami – od morskiego wybrzeża, gdzie jest tylko jedna piaszczysta plaża (piasek przywieziono tu z Sahary), bo na powstałej w wyniku erupcji wulkanu wyspie są tylko plaże czarne – po księżycowe krajobrazy na wyżynie i najwyższy szczyt, Pico Ruivo. Choć położony zaledwie na 1861 m n.p.m., jest górą pogodowo nieprzewidywalną. Gdy na dole, nad morzem panuje upał, tu temperatura może oscylować nawet koło zera!

Gdzie jest ta Wyspa Madera? Portugalia, Zobacz na mapie

Maderę oplata kręta jednopasmówka – tylko dla wytrawnych kierowców. Lotnisko międzynarodowe znajduje się w głównym mieście – Funchal i rezerwuje niezwykłe emocje dla pilotów. Ponoć nie każdy jest w stanie na nim „siadać” bo pas, choć kilkukrotnie wydłużany, nadal jest krótki i wąski – podczas gdy jedno skrzydło unosi się nad wodą, drugie niemal szoruje po górskim zboczu.

Amatorzy „ostrej jazdy” mogą zafundować sobie w Funchal jazdę „ z górki na pazurki” toboganami po asfalcie. Trasa prowadzi spod bramy bajecznego Monte Palace Tropical Garden, gdzie na 35 tys. m2 żyje ponad 2 tys. gatunków roślin egzotycznych, pochodzących ze wszystkich kontynentów, w tym łany strelicji, kwiatu będącego symbolem Madery. Na koniec warto wychylić lampkę produkowanego tutaj wina – Madery.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych wysp Europy - Madera

Wyspa Madera
Wyspa Madera, fot. Stylewalker, Flickr CC


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Krajobrazy, Madera, Podróże, Turystyka, Wyspa


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »