kraj:
Belgia
autor: Anna Kłossowska
11-09-2012, 12:57 komentarzy: 0

Bruksela: Manneken Pis i jego wystawna garderoba

Manneken Pis jest malutki, a gdy goły jak niebożątko – aż przechodzą dreszcze, przy temperaturze na dworze około zera. Ale to przecież absurdalne odczucie wobec figurynki z brązu, wciśniętej w róg między ulicami rue de l’Etuve i rue du Chêne. Ten siusiający chłopczyk o twarzy cherubinka jest tym dla Brukseli, co dla Paryża wieża Eiffla, a dla Londynu Big Ben.

Manneken Pis - siusiający chłopczyk

Jedna z legend mówi, że siusianiem miał uratować miasto od jakiejś, bardzo odległej od nas w czasie, pożogi. Inna, brzmiąca bardziej sensownie opowiada o tym, jak pewien ojciec zgubił dziecko w miejskim tłumie, świętującym uroczystość powitania księcia i gdy już prawie stracił nadzieję na jego odnalezienie, oto ukazało się jego oczom otoczone gromadką gapiów, jak załatwiało naturalną potrzebę.

Beligijczycy uwielbiają swojego chłopczyka do tego stopnia, że sprawili mu ponad…800 ubranek i ciągle go przebierają, z okazji i bez – dlatego Manneken Pisa trudno zobaczyć saute, czyli na golaska. Zresztą ciuchami na miarę obdarowywali uroczą figurkę nie tylko rodacy, ale i ambasady obcych państw, przedstawicielstwa turystyczne, zagraniczne firmy, kluby sportowe licznych dyscyplin, zespoły muzyczne, artyści.

Manneken Pis - Otwieracz
Otwieracz Manneken Pis, fot. ines saraiva, Flickr CC

Gdzie jest Bruksela? Belgia, Zobacz na mapie

Całą kolekcję strojów można obejrzeć w Muzeum Miasta Brukseli. Są wśród nich: szaty papieskie i kardynalskie, znanych piłkarzy, świętego Mikołaja, rozmaite mundury, kostium Elvisa Presleya czy rodem z… Gay Parade. Manneken Pisa można też kupić w wersji czekoladowej pralinki lub wypić kufel piwa w pubie, któremu patronuje (po przekątnej od samej figurki).
 

Manneken Pis
Manneken Pis, fot. yoggy0, Flickr CC
Manneken Pis
Manneken Pis, fot. yoggy0, Flickr CC

Zobacz także: Czytać między wierszami - Niesamowity kościół w Belgii
 
Manneken Pis
Manneken Pis, fot. yoggy0, Flickr CC
Manneken Pis
Manneken Pis, fot. AudreyH, Flickr CC

Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Atrakcje turystyczne, Bruksela, Ciekawostki ze świata, Manneken Pis, Siusiający chłopczyk


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »