kraj:
Japonia
autor: KLA
21-10-2012, 09:17 komentarzy: 0

Prototyp bramki kontrolnej

Prototyp bramki kontrolnej , hitachi.com

Lepsze niż nos psa? Nowej generacji bramki kontrolne na lotniskach

Wyjątkowo czuły system wykrywania bomb charakteryzuje nowe bramki kontrolne do gate’ów na lotniskach. Producentem tego cudu techniki jest japońska firma Hitachi.

Cała „zabawa” polega na tym, że gdy pasażer przechodzić będzie przez taką bramkę, przytykając kartę pokładową do czytnika – na jego dłonie dmuchnie strumień powietrza. Zebrane z powierzchni skóry cząsteczki zostaną w ciągu 1-2 sekund poddane analizie na ewentualną obecność drobinek środka wybuchowego.

Podobna technologia „dmuchających maszyn” została już zastosowana na lotniskach amerykańskich kilka lat temu. Nie sprawdziła się jednak, bo pomiary były wykonywane zbyt wolno, opóźniając odprawę pasażerów (przepustowość maszyny pozwalała obsłużyć jedynie 180 na godzinę).

Zobacz także: 10 najwyżej położonych platform widokowych świata - miejsce 4.

Japońska technologia to wersja znacznie przyspieszona – pozwala na przebadanie w ten sposób 1200 osób w ciągu godziny. Bramka nowej generacji ma być kolejnym wzmocnieniem ochrony antyterrorystycznej na lotniskach. Oficjalnie zostanie pokazana na Special Equipment Exhibition & Conference for Anti-Terrorism w Tokio, wystawie która odbędzie się już 17-19 października br. Na lotniskach ma się pojawić w przyszłym roku.

Źródło: CNNGO


Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »

tagi: Bramki kontrolne, Ciekawostki ze świata, Hitachi, Nowej generacji, Pasażer


reklamy:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Zgłoś nielegalność zdjęć lub wpisów na tej stronie »