Jezioro Patelnia – największe gorące źródła na świecie
Ponad 100 osób zabiła, największa w historii Nowej Zelandii erupcja wulkanu Tarawera w 1886 roku. W wyniku wybuchu powstał ogromny krater, który dzisiaj wypełnia, miejscami prawie wrząca woda.
Tarawera znajduje się na Wyspie Północnej (1111 m n.p.m.), na terenie Wulkanicznej Doliny Waimangu, w aktywnym geotermalnie i wulkanicznie rejonie Rotorua. Charakteryzuje się on licznymi gorącymi źródłami, gejzerami i błotami, którym towarzyszy zapach siarkowodoru.
Jezioro Tarawera, największe z całej grupy siedmiu jezior otaczających wulkan ma 41 km2, kolor turkusowy, a jego średnia temperatura wynosi 50 st. C – ogrzewa je znajdująca się pod spodem magma. Są jednak miejsca, gdzie woda niemal wrze, a z jej powierzchni unoszą się raz po raz gazy, spowijając mgłą okolicę. Woda ma odczyn kwaśny – ok. 3,5PH co oznacza, że jest niezdatna do picia. Wokół unosi się charakterystyczny odór siarki, przypominający zapach zgniłych jaj.
Jezioro Patelnia /Frying Pan Lake/, fot. 4nitsirk, Flickr CC
Gdzie jest wulkan Tarawera? Nowa Zelandia, Zobacz na mapie
Jezioro Patelnia /Frying Pan Lake/:
Kompleks jezior kryje gęsty busz, a gigantyczne rozmiary paproci przywodzą na myśl czasy prehistoryczne. Co roku przyjeżdża tu ok. trzy miliony turystów, choć wybuch wulkanu zniszczył jedną z miejscowych atrakcji, jaką były wspaniałe, wapienne różowo-białe tarasy. Podobne można zobaczyć w tureckim Pamukkale.
Zobacz także: W krainie 30 tysięcy wysepek. Magiczny Killbear Park
Źródło: kuriositas.com, National Geographic
Jezioro Patelnia /Frying Pan Lake/, fot. kara brugman, Flickr CC
Zgłoś błąd » Przyjazne drukowanie »
tagi: Atrakcje turystyczne, Podróże, Tarawera, Wulkaniczna Dolina Waimangu
Dodaj komentarz
Aby skomentować musisz się najpierw zalogować
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował.